Prezydent powołał zespół ds. sędziów pokoju. Przekazano powołania - zdjęcie
12.03.21, 14:57fot. prezydent.pl/eliza radzikowska-białobrzewska/kprp

Prezydent powołał zespół ds. sędziów pokoju. Przekazano powołania

3

Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grażyna Ignaczak-Bandych wręczyła akty powołania członkom Zespołu do opracowania projektu regulacji wprowadzającej instytucję sędziów pokoju. Przewodniczącym Zespołu został prof. dr hab. Piotr Kruszyński.

Minister Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że Zespół powstał z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy i jest odpowiedzią na postulaty, które do niego wpływały. – Prezydent podziela pogląd, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości powinna być kontynuowana, a powołanie Zespołu jest kolejnym krokiem zmierzającym w tym kierunku – zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że doświadczenia z przeszłości w Polsce, ale także obecne z innych krajów, w których funkcjonują sędziowie pokoju, wskazują jednoznacznie na fakt, że sprzyja to poprawie procesu wymiaru sprawiedliwości i odciąża sądy powszechne, skraca czas oczekiwania na rozstrzygnięcie, prowadzi do odbiurokratyzowania procesu, a w efekcie do zwiększenia zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości.

Przewodniczącym Zespołu został prof. dr hab. Piotr Kruszyński reprezentujący Stowarzyszenie Na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15. Funkcję Sekretarza Zespołu będzie pełnił Paweł Mucha – Doradca Prezydenta RP. Ponadto w skład zespołu weszli przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz Sądu Najwyższego, a także Kancelarii Prezydenta RP.

W uroczystości wzięli udział Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot i Sekretarz Stanu Małgorzata Paprocka.

Prof. dr hab. Piotr Kruszyński wskazywał, że największą zmorą wymiaru sprawiedliwości, nie tylko polskiego jest przewlekłość postępowań. To – jak mówił – nie wynika ze złej woli organów ścigania i sądownictwa, tylko to wynika z przyjętego modelu postępowania – że wszystkie sprawy, także o wykroczenia są prowadzone przez sądy. Ocenił, że nie ma potrzeby, żeby wszystkie proste sprawy, a jest ich najwięcej, rozpoznawał sędzia zawodowy.


mp/prezydent.pl

Komentarze (3):

Po11...Emeryt... pisze2021.03.12 16:01
CYT.: "NSDAP to oczywiście też narodowy socjalizm, tak samo jak PiS" - - - - SKORO TAK... - - - Otwórzmy obozy, rozpalmy krematoria, wyznaczmy znaczne nagrody za wyłapanie Żydów i bolszewików-janczarów kremlowskich, rozdajmy AK47 i zróbmy polowania na gudłai ... SKORO PIS to NSDAP - - - TO K U R WA oczyśćmy z gówna żydowskiego i bolszewickiego Polskę RAZ na ZAWSZE!
Emeryt2021.03.12 15:47
Najpierw cy mb al w lipcu 2017 totalnie zablokował reformę sądownictwa, a teraz - patrzcie! - jak się martwi!! To jest Adrianie dreptanie w miejscu, a to, co stało się 4 lata temu jest nie do nadrobienia!!
Helmut2021.03.12 15:28
Polen ist das Land mit der echten Demokratie. Die deutsche Demokratie ist auf ein Auge blind. Ich denke, dieses Defizit hätte zumindest teilweise ausgeglichen werden können, wenn mehr Toleranz und Akzeptanz für andere Sichtweisen vorhanden wäre. BRAVO POLSKA