- Trend zainteresowania polskimi owocami w świecie, który zapoczątkowały jabłka, przekłada się także na rynek truskawek. Obserwujemy ogromne zainteresowanie polskimi truskawkami deserowymi – zarówno na rynkach Europy Wschodniej, jak i Zachodniej – mówił w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl, Mirosław Maliszewski, poseł, prezes Związku Sadowników RP.

Dziś furorę za granicą robią kaszubskie truskawki. Mają już 100 lat. Promowały Polskę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, były rozdawane kibicom na Euro 2012 oraz gościom słynnego pawilonu na targach EXPO w Mediolanie.

Andrzej Klasa z Ostrowa - potentat kaszubskich truskawek mówił w wywiadzie dla "Super Expressu": – Kiedy się urodziłem, to truskawki po prostu już były. Mieli je dziadkowie, rodzice. To już taka nasza regionalna tradycja. Gospodarstwo otrzymałem po rodzicach. 6 lat temu zmieniłem częściowo profil i stworzyłem gospodarstwo ekologiczne, które obejmuje certyfikowane truskawki, ziemniaki i inne warzywa. (...) Teraz profil gospodarstw truskawkowych powoli się zmienia. Plantacje mają po kilka hektarów i wytwarzają głównie truskawki deserowe, które na świeżo, w całości trafiają do sprzedaży, bezpośrednio do konsumentów. Rolnicy zaczynają stawiać też na ekologię. 

Polska jest liderem wśród dostawców produktów spożywczo–rolnych dla Europy. Jakość produktów i ich atrakcyjna cena, to główne powody dynamicznego eksportu polskich warzyw i owoców. Krajowa truskawka deserowa ma olbrzymie szanse stać się po jabłkach i borówkach wysokich naszym kolejnym atrakcyjnym towarem i to nie tylko na rynkach wschodnich, ale również i na rynku niemieckim, skandynawskim czy środkowoeuropejskim. Polska jest już liderem w dziedzinie produkcji borówki w Europie. Ocenia się, że obecnie produkuje się u nas około 15 tys. ton tych owoców.

Jest się z czego cieszyć. Polska przedsiębiorczość jest po prostu niesamowita!

Philo