,,Politico’’: Wizyta Borrella uśmierciła europejską politykę zagraniczną - zdjęcie
14.02.21, 12:38Fot. screenshot - YouTube [euronews (en español)]

,,Politico’’: Wizyta Borrella uśmierciła europejską politykę zagraniczną

4

Nie milkną echa kompromitującej Unię Europejską wizyty wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych Josepa Borrella w Moskwie. Do sprawy wraca „Politico”, którego główny korespondent europejski Matthew Karnitschnig przekonuje, że spotkanie Borrella z Ławrowem było momentem śmierci polityki zagranicznej Unii Europejskiej. Jak dodaje, pogrzebem będzie finalizacja budowy Nord Stream 2.

- „Europejska polityka zagraniczna umarła tydzień temu w Moskwie. Pochówek odbędzie się wiosną tego roku na morzu, około 35 sążni pod powierzchnią Bałtyku, gdzie potężny rosyjski statek Fortuna układa ostatni odcinek długiego na 1230 km gazociągu Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami” – pisze Matthew Karnitschnig.

Dziennikarz przypomina, że spotykając się z szefem rosyjskiego MSZ Borrell nie był w stanie w żaden sposób odpowiedzieć na oskarżenia w kierunku Unii Europejskiej.

- „Prawdziwą zbrodnią Borrella było ściągnięcie zasłony, za którą kryje się bezsilność Unii” – twierdzi korespondent „Politico”.

Karnitschnig przekonuje, że Unia Europejska powinna darować sobie politykę zagraniczną i zająć się handlem oraz rozdysponowywaniem dotacji w krajach członkowskich.

Odpowiedzialność za porażkę na linii Bruksela – Moskwa autor widzi w działaniach niemieckiego rządu, realizującego bez względu na konsekwencje wspólną inwestycję z Rosją. Przypomina, że na postawę Niemiec wobec Nord Stream 2 nie miała wpływu ani aneksja Krymu, ani zamachy na życie rosyjskich opozycjonistów, ani podważanie w Rosji demokracji.

Karnitschnig, powołując się na premiera Mateusza Morawieckiego, odwołuje się również do skandalicznych słów niemieckiego prezydenta, który stwierdził, że gazociąg ma być formą rekompensaty dla Rosji za niemiecką agresję w czasie II wojny światowej.

- „Polski premier Mateusz Morawiecki oskarżył Niemcy o działanie za plecami Europy, nazywając Nord Stream 2 antyunijnym projektem, który wkrótce może służyć agresywnej polityce Rosji. Czas z tym skończyć, podsumował” – cytuje dziennikarz.

kak/Politico, Onet, wPolityce.pl

Komentarze (4):

Anonim2021.02.14 12:53
"...skandalicznych słów niemieckiego prezydenta, który stwierdził, że gazociąg ma być formą rekompensaty dla Rosji za niemiecką agresję w czasie II wojny światowej..." - to jest kłamstwo. Takie słowa nigdy nie padły. Pisano o tym. A wy udajecie, że nie wiecie.
ryszard2021.02.14 12:52
I dobrze się stało. Teraz żaden rząd nie będzie się mógł tłumaczyć niewiedzą, że władze Unii opanowali faszystowscy najemnicy (mający swoich szpicli we władzach kontrolowanych państw) i trzeba albo z nimi skończyć (i to byłoby najlepsze), albo wyjść z Unii.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.14 12:46
Morawiecki to pacynka oligarchii żydowskiej. Prowadzi działania antypolskie. Jako żyd nie należy do cywilizacji łacińskiej, dlatego łatwo mu przychodzi niszczenie Polski i wysługiwanie się globalistom, reaktywuje komunizm w Polsce ale już w wersji Turbo. na kartach historii będzie określany razem z Kaczyńskim też żydem jako wrogowie i zdrajcy Polski.
Kutafinizacja Lewaków w Polsce2021.02.14 15:03
Barell to pacynka oligarchii żydowskiej. Prowadzi działania antyeuropejskier Jako żyd nie należy do cywilizacji łacińskiej, dlatego łatwo mu przychodzi niszczenie europe i wysługiwanie się globalistom, reaktywuje komunizm w Europie ale już w wersji Turbo. na kartach historii będzie określany razem z Tusk też żydem jako wrogowie i zdrajcy Europy.