Czy w związku ze sprawą sędziego Pawła Juszczyszyna oraz protestami „w obronie sędziów”, dojdzie w Polsce do zmian w prawie, w związku z którymi za aktywność polityczną sędziowie będą dyscyplinowani? To całkiem możliwe. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta przyznał, że analizowane są francuskie oraz niemieckie przepisy w tej kwestii.

Wiceszef resortu sprawiedliwości w rozmowie na antenie TVN24 zauważył:

W niedzielę widzieliśmy kilka niepokojących scen, jeśli chodzi o apolityczność sędziów w Polsce”.

Protesty przed sądami w kilkudziesięciu miastach Polski mają związek z cofnięciem delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna. Został on również zawieszony w wykonywaniu obowiązków. To efekt działań sędziego, który w tracie rozpoznawania jednej ze spraw zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej KRS.

Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości, Paweł Juszczyszyn przypisuje sobie kompetencje, których nie posiada – choćby badanie działania konstytucyjnych organów państwa jak KRS czy Sejm lub Trybunał Konstytucyjny. W jego ocenie, sędzia „poszedł za daleko”.

Wiceministra zapytano również o doniesienia „Dziennika Gazety Prawnej”, według którego Prawo i Sprawiedliwość szykuje projekt przepisów, których celem byłoby stosowanie sankcji dla sędziów, którzy podważają działania oraz orzeczenia sędziów wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Projekt ten ma zostać zgłoszony jako poselski w najbliższych dniach. Sebastian Kaleta przyznał, że analizowane są obecnie przepisy francuskie oraz niemieckie w tej kwestii.

dam/TVN24,300polityka.pl