Od kilkudziesięciu lat Międzynarodowa Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg i Kultur do jasnogórskiego sanktuarium skupia "dzieci kwiaty", przedstawicieli różnych wyznań, religii i krajów. Według reżyserki i scenarzystki filmu Gabrieli Mruszczak jest to ewenement na skalę światową.

Ta nietypowa pielgrzymka, która rokrocznie zmierza do sanktuarium na Jasnej Górze od 1979 roku jest wyjątkowa.

- Nigdzie poza Polską ten element ruchu hipisowskiego nie zaistniał. Nigdzie poza Polską żaden z nurtów hipisowskiego ruchu nie przybrał charakteru religijnego - mówi realizatorka filmu i wyjaśnia, że głównym bohaterem jej filmowej opowieści jest ks. Andrzej Szpak.

Ksiądz Szpak na co dzień pełni posługę w parafii Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu, tuż za murami byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz.

- Rozmowa z nim na długo zostaje w pamięci duchownego. Przeniknięte kontemplacją życie w cieniu kolczastych drutów diametralnie zmienia się, kiedy ks. Szpak przyjmuje na siebie rolę przewodnika wiodącego kontestującą młodzież przed oblicze Czarnej Madonny - opowiada reżyserka.

Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur przyciągają starszych i młodszych nie tylko z Polski, ale i z Niemiec, Ukrainy, Czech czy Stanów Zjednoczonych.

- Uczestniczą w nich wyznawcy innych religii lub nawet osoby niewierzące. Jej odmienny charakter tkwi również nie tylko w zewnętrznym wyglądzie uczestników. Przejawia się on w zachowaniu, w braku surowej dyscypliny, podporządkowania i rygoru oraz pewnego rodzaju luzu - tłumaczy Mruszczak.

- Pewien reżyser filmowy, który rejestrował kiedyś pielgrzymkę, zapytał się mnie: Szpaku, co to jest?! Tam sobie ktoś przyćpał, tu z dziewczyną się kocha, palą papierosy, no i jak ty na to reagujesz? A ja mu powiedziałem: jestem tu po to, żeby ich rozgrzeszać - wspomina w filmie ks. Szpak.

Na początku hipisi szli jako grupa biało -czarna warszawskiej pielgrzymki akademickiej - "siedemnastki", ale po trzech latach wyproszono ich ze względu na niezdyscyplinowanie i niebezpieczeństwo "demoralizowania" innych pielgrzymów.

Na pielgrzymce wiele osób składa ślub porzucenia nałogów: alkoholu, papierosów, narkotyków. Z pomocą duszpasterską przyszli kapłanowi franciszkanie o. Borys Jacek Soiński, brat Cordian (Michał Szwarc) oraz salwatorianie, dominikanie, a także wielu innych duchownych. Rokrocznie na pielgrzymkę przybywa również pastor Fryderyk Domaradzki, który w młodości nawrócił się biorąc udział w wędrownych spotkaniach ks. Szpaka.

Zdjęcia do filmu kręcone były w Polsce i w Czechach.

Półgodzinny dokument będzie zaprezentowany na antenie TVP Kraków w ramach letniej ramówki telewizyjnej; dostępny również będzie na specjalnej stronie internetowej: pielgrzymkahipisow.blogspot.com. To drugi film o nietypowej pielgrzymce ks. Szpaka zrealizowany przez Gabrielę Mruszczak.


KZ/Deon.pl