Paweł Lisicki dla Fronda.pl: Zwyciężyła normalna Polska. Polacy nie dali się przemielić przez wielki walec postępu - zdjęcie
28.05.19, 09:35screenshot Youtube

Paweł Lisicki dla Fronda.pl: Zwyciężyła normalna Polska. Polacy nie dali się przemielić przez wielki walec postępu

29

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Jak ocenia Pan wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego? O czym świadczy 45% poparcie dla PiSu oraz rekordowo wysoka frekwencja?

Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do Rzeczy”: Najkrócej mówiąc, w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego wygrała normalna Polska.  Przyznaję, że byłem zaskoczony tak wysoką frekwencją – nie spodziewałem się, że społeczeństwo zachowa się tak roztropnie. Wydaje się, że ta stosunkowo wysoka frekwencja była reakcją na sposób prowadzenia kampanii przez Koalicję Europejską. Od trzech miesięcy mieliśmy do czynienia z coraz brutalniejszymi atakami na Kościół, z coraz brutalniejszą wojną cywilizacyjną, którą Koalicja Europejska wytoczyła nie tylko Prawu i Sprawiedliwości ale w gruncie rzeczy całej polskiej prawicy, całej polskiej tradycji. 

Wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki są wśród polityków Zjednoczonej Prawicy, którzy zdobyli mandaty europosłów - wynika z oficjalnych wyników wyborów przedstawionych przez PKW. Czy tym samym czeka nas wkrótce rekonstrukcja rządu? Czy może ktoś zrzeknie się mandatu i pozostanie na stanowisku? 

Oczywiście, należy się spodziewać rekonstrukcji rządu, dziwne by było gdyby ci, którzy starali się o mandaty do PE nagle z nich zrezygnowali. Te otrzymane mandaty, są wyrazem zaufania społeczeństwa do partii, ale i indywidualnie do jej reprezentanta.   

Grzegorz Schetyna twierdzi, że Koalicja Europejska i tak odniosła sukces, broni twardo tezy, że połączenie sił pięciu partii było dobrym pomysłem. Czy faktycznie? Co z PSLem, który wśród rolników uzyskał poparcie bliskie zera?

Co może mówić w tej sytuacji Grzegorz Schetyna? Fakty są takie, że jest to dla Koalicji Europejskiej klęska. Kiedy tworzące Koalicję Europejską partie startowały osobno, uzyskały o wiele więcej. Jeśli zsumowalibyśmy wyniki tych partii, które uzyskały w poprzednich wyborach do PE, to zobaczymy, że dziś w ramach Koalicji Europejskiej straciły łącznie ponad milion głosów. Milion głosów mniej, to ogromna strata, zwłaszcza, że sytuacja zdawała się być dla nich dobra – dla PiSu eurowybory były zawsze trudne. 

Dlaczego?

Przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego elektorat PiSu nigdy specjalnie się nie mobilizował, po drugie wsparcie medialne jakim dysponowała Koalicja Europejska, było gigantyczne. W niektórych częściach rynku medialnego (jak duże portale internetowe) poparcie dla opozycji sięgało około 90%, w mediach tradycyjnych, takich jak telewizja, radio mieli poparcie powyżej połowy. Będąc w posiadaniu tak silnego zaplecza, mając wybory, które wydawało się były dla przeciwnika trudniejsze oraz startując z pozycji opozycji (wybory do PE zawsze są trudniejsze dla partii rządzącej, gdyż w nich z reguły społeczeństwo głosuje negatywnie) Koalicja Europejska przegrała z kretesem. 

Czy idea łączenia sił w polityce nie jest skuteczna?

Sam pomysł połączenia się nie był zły. Przed rokiem 2015 PiS połączył siły z „Solidarną Polską” i (obecnie) „Porozumieniem” Jarosława Gowina i tu efekt był dobry. Różnica polega na tym, że PiS połączył siły z partiami do których był bardzo podobny, wiele ich łączyło, mieli wiele wspólnych idei, a w przypadku Grzegorza Schetyny dokonano połączenia na „łapu capu”. W skład Koalicji weszły: inicjatywa feministyczna, PSL, Nowoczesna, SLD czy Zieloni – polityki nie uprawia się wsadzając wszystkie możliwe i bardzo różne opcje do jednego „wora”, tak się przegrywa. 

Wspomina Pan o tym, że wygrała ta lepsza Polska, wielu politologów ocenia, że podział między Polakami jest coraz większy. Poparcie dla partii reprezentujących wartości zdaje się rosnąć, a ci, którzy są na bakier z religią, Kościołem i Bogiem, posuwają się do coraz mocniejszych słów oraz czynów podważających sens życia wobec wartości chrześcijańskich. Czy paradoksalnie należałoby się cieszyć z tego choćby powodu, że zaczyna być widać „czarno na białym”, kto stoi po jakiej stronie? Kto po stronie „cywilizacji życia”, a kto po stronie „cywilizacji śmierci”?

Przyznam - bardzo się cieszę, że jak narazie Polacy nie dali się „przemielić” przez wielki „walec” postępu, który dociera do Polski z Zachodu. Teraz zgodnie z wolą większości polskiego społeczeństwa zatrzymał się on przy polskiej granicy, i kto wie, być może dojdzie w końcu do odbicia w całej Europie. 

Rozumiem, że gdyby zwyciężyła Koalicja Europejska, to ten „walec” mógłby nas „rozjechać”?

Koalicja Europejska jest tak naprawdę lokalnym odbiciem ruchów rewolucyjno-postępowych, które podbiły i nadal podbijają kolejne państwa Unii Europejskiej. Warto przypomnieć tu słynną wypowiedź Rafała Grupińskiego (który w prawdzie zarzekał się, że mówił to prywatnie i że został źle zrozumiany), który powiedział to, co mówi dziś każdy liberalny i lewicowy polityk na Zachodzie na temat związków partnerskich, związków homoseksualnych, adopcji dzieci itp. Nie kto inny, tylko Rafał Trzaskowski podpisał kartę LGBT, nie kto inny a Paweł Rabiej (jego zastępca, sojusznik z tej samej koalicji) powiedział, że należy w Polsce przeprowadzić adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Trudno się zatem dziwić, że wszyscy, którzy atakowali Kościół (np. pan Jażdżewski) mieli poparcie Platformy. 

Kto jeszcze mógł liczyć na wsparcie PO?

Pełne poparcie Platformy mieli też ci, którzy dopuszczali się profanacji wizerunku Matki Bożej – tutaj warto przypomnieć, że Grzegorz Schetyna nie wyrażał żadnego sprzeciwu, a widział w tym przejaw wolności słowa. 

I rzeczywiście miało to wpływ na to jak zagłosują teraz Polacy?

Moim zdaniem te i inne uderzające w Kościół i tradycję zachowania wywołały reakcję większości Polaków, którzy nie chcą by w Polsce było brukane to, co jest i powinno być święte. Mam nadzieję, że te zachowania z którymi mieliśmy do czynienia podczas kampanii wyborczej nie umkną ludziom z pamięci i że zobaczą o co tak naprawdę toczy się gra, a w istocie rzeczy, toczy się ona o tożsamość Polski, tożsamość narodową, o to czy będziemy w stanie ją zachować czy też zostanie zniszczona, przemielona i zbrukana. 

Czy Koalicja Europejska się rozpadnie? Czy pozycja Grzegorza Schetyny jest zagrożona? Czy możliwa jest zmiana lidera? Jeśli nie Schetyna to kto?

W lidera Koalicji Europejskiej nie wierzę, ponieważ jest ona tak skonstruowana, że Grzegorz Schetyna trzyma pakiet kontrolny (jeśli można tak powiedzieć) i nie sądzę, że jest w tej chwili ktokolwiek, kto mógłby się pojawić i mu zagrozić. Nawet kolejne jego porażki wcale nie muszą oznaczać, że w końcu pojawi się na tyle silna grupa, która byłaby w stanie się go pozbyć. Koalicja Europejska stała się zakładnikiem sił liberalnych, radykalnie lewicowych i teraz za to płaci. Schetyna nie potrafił co prawdą uchronić przed tym Koalicji Europejskiej, ale za to kontroluje obsadę na listach wyborczych, kontroluje pieniądze, poustawiał swoich ludzi w najważniejszych miejscach w strukturze partii, w związku z tym jest bezpieczny. 

Oczywiście, inną sprawą jest to, że człowiek, który w rankingach zaufania zajmuje ostatnie miejsce, który przegrywa kolejne wybory, cały czas kontroluje najsilniejszą partię opozycyjną – cóż, jak widać w dziedzinie manipulacyjno-administracyjnej sprawdza się dobrze i to wystarcza. Natomiast, jeśli chodzi o Koalicję Europejską, to ci, którzy wchodzą w jej skład nie mają teraz dobrego wyboru. Można oczywiście przyjąć, że PSL wyjdzie z koalicji (bo takie głosy się pojawiają), ale czy będzie to dobre posunięcie? Wątpliwe, gdyż może okazać się, że w pojedynkę nie osiągnie progu 5% w wyborach do parlamentu krajowego. 

Czyli w zasadzie cokolwiek nie zrobią i tak stracą?

Największy błąd SLD i PSL popełniły wtedy, kiedy zawarły koalicję z Platformą Obywatelską, wtedy (szczególnie w przypadku PSLu) całkowicie zatraciły swoją własną tożsamość.  Opowieści, że są oni konserwatystami, i że będą chorągiewką konserwatywnych wartości w Koalicji Europejskiej jest „śmiechu warte”. W tym momencie SLD ani PSL nie mają możliwości dobrego wyjścia z tej sytuacji, muszą ponieść konsekwencje swojej złej decyzji przystąpienia do Koalicji Europejskiej, która śmiało, zdecydowanie i stanowczo zmierza ku następnej klęsce, którą będą wybory w październiku tego roku. 

PiS znany jest z tego, że dba o to, by realizować w czasie, kiedy ma możliwość program z którym idzie do wyborów. Patrząc też na wyniki w pozostałych krach UE, na ile nowo wybrani europosłowie zdołają wywalczać to co obiecywali? Na ile nowy układ sił w Europarlamencie pozwoli wzmacniać pozycję Polski na arenie międzynarodowej, w szczególności europejskiej?

Będzie to zależało od Polski ale i od tego, co będzie działo się w innych państwach Unii Europejskiej. Przyznam, że sam z wielką nadzieją patrzę na to, co się wydarzyło podczas tych wyborów w innych krajach UE; ogromny sukces Salviniego we Włoszech, jeszcze większe zwycięstwo Viktora Orbana na Węgrzech, Marii Le Pen we Francji (w tym przypadku można mieć różne wątpliwości, ale ogólem dobrze się stało, że wygrała) spowodują, że pojawi się znacznie więcej sił krytycznych wobec obecnego sposobu zarządzania Unią Europejską i wobec tej walki z suwerennością narodową, która jest jednym z głównych postulatów i jednym z głównych celów obecnej Komisji Europejskiej, obecnej Unii. Połączenie tych sił w Parlamencie Europejskim, może doprowadzić do ograniczenia zapędów Brukseli do ujednolicenia Unii. Jeśli by doszło do takiego sojuszu tych konserwatywnych partii, to oczywiście pozycja Polski jako państwa, które w większym stopniu próbuje walczyć o ten element podmiotowy suwerenności narodowej będzie wzmocniona. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (29):

Katolik2019.05.29 23:07
Matka Boża i Pan Jezus chyba nigdy dotąd nie zostali tak poniżeni w Polsce przez Polaków. PO PSL LEWICA i jacykolwiek inni plus bohaterska prezydent pseudopolskiego miasta Gdańsk ,wszyscy razem i każdy z nich z osobna podnieśli swą małą rękę na BOGA.Upadną i nigdy nie dojdą do żadnej władzy,cokolwiek by robili.Chcą zniszczyć katolicyzm w Polsce i Kosciół,jak na zachodzie.To są ludzie mali,którzy nie mają nic mądrego do powiedzenia,więc za wszelką cenę ,prowadzeni przez szatana chcą zaistnieć w TV.To że sami są żle ułożeni,to nie znaczy że Polacy mają pozwolić robić z siebie naród poniżony moralnie i duchowo.Poza tym jak można obrażać ludzi mówiąc,że jak ktoś głosuje za NORMALNĄ POLSKA ,to jest niewykształcony,a może jest lepiej wykształcony niż oni,a czy wykonywany zawód jest powodem,aby człowiekowi ubliżać-to jest ich małość właśnie.
nie dla marksizmu2019.05.29 18:17
Brednie politpoprawnościowe;to szabesgoje, komuniści i sodomici wygrali. https://www.youtube.com/watch?v=DOaOCOorK3M
Max Fiend2019.05.29 15:31
Jeżeli ma na myśli Polskę życzeniowych homo/sovieticus, to faktycznie oni wygrali. Ale chyba nie ma się z czego cieszyć skoro w większości żyją na koszt innych?
nikt2019.05.28 20:35
Zwyciężyli normalni Polacy , czyli Słowianie , rdzenni mieszkańcy tych ziem a nie napływowi Żydzi , którzy byli pewni , że ten naród zdominowali i już go sobie podporządkowali .
mordechaj2019.05.28 17:48
Lisicki bredzi. Po pierwsze "normalna Polska" to nie jest Polska klerykalna. Normalna Polska to jest Polska świecka, z rozdziałem państwa od kościoła. Po drugie bredzi, gdy pisze, że PiS nie ma przewagi nad opozycją w mediach. Jest to oczywiste i celowe kłamstwo, ponieważ PiS MA PRZEWAGĘ W MEDIACH NAD OPOZYCJĄ. Pisowskimi mediami są: TVP 1, TVP 2, TVP Info, Polsat, Polsat News 1, Polsat News 2, Polskie Radio Program 1, Polskie Radio Program 3, Telewizja Trwam, Radio Maryja, TV Republika. Natomiast na portalach tzw. "niemieckich" PiS ma mocną obstawę, zarówno w Wirtualnej Polsce, Onecie o pisowskiej Interii nie wspomnę. Dochodzą do tego gazety : Dziennik, Rzeczpospolita, GPC oraz tygodniki: Niedziela, Do Rzeczy, Sieci oraz Wpolityce, Fronda, portal DoRzeczy.
robaczek 2019.05.28 16:33
kazdy bez wyksztalcenia moze sie teraz poczyuc dumny, kazdy bez pomyslu na zycie juz wie ze to nie jego wina, kazdy nieudacznik i nierób juz wie ze jest biedny nie przez swoje lenistwo tylko przez sasiada bo ten zapierdziela na 2 etaty, co wy z tym krajem robicie? odrobina refleksji!!! ja rozumiem ze PO nie spelnia waszych oczekiwan ale oddawanie kraju w rece nieudacznikow nic nie zmieni. co oprocz rozdawnictwa docjalnego im sie udalo przez te 4 lata. jedna rzecz wymiencie. jedną!!!!! brak słow.
nikt2019.05.28 20:44
Na początku swoich rządów PiS źle zaczął . Byłam ostro mu przeciwna czemu dawałam wyraz . Teraz też nie wszystko mi się podoba ale jestem coraz bardziej za ich rządami . I nie ze względu na socjal . Pomyśl trochę szerzej , nie miej tak ciasnych horyzontów . Musiałabym godzinę pisać , by przedstawić Ci wszystkie argumenty za PiS . Pomyśl sam .
Magda L.2019.05.28 23:54
Robaczku, Puchu marny! Odpowiadam ci osiągn.PISu! Widzę że cię kopnęło życie, pewnie nie masz pracy, bo zazdrościsz komuś pracującemu na 2 etaty. Idź do nich, może wezmą cię chociaż na 1 etat? A może masz nie ten kierunek wykształcenia . A czy ten socjal wykrzyczany tu przez ciebie bierzesz? Myślę, że tak! A to KILKA rzeczy, co PIS zrobił w tej Kadencji np. PIS USZCZELNIŁ SYSTEM PODATKOWY VAT, / przez PO stracił Rząd roczn. 60 mld łącznie 260 mld./, -CONIĘCIE WIEKU EMERYTALNEGO: POPSL USTALIŁ DLA KOBIET I MĘŻCZYZN ODEJŚCIE NA EMERYTURĘ NA 67 LAT! PIS COFNĘŁO TAK JAK BYŁO: KOBIETY-60 I MĘŻCZYŻNI- 65LAT! - DLA MAŁYCH PRZEDSIĘB, OBNIŻYLI PODATEK CIT Z 19% NA 15 %. -ODDALI LUDZIOM NA KONTA , ZABRANE PRZEZ POPSLe ŚRODKI Z OFE- 261 MLD ZŁ - ROZLICZAJĄ AFERĘ REPRYWATYZACYJNĄ, WYRZUCONYCH NA BRUK PRZEZ PO JEST KILKANAŚCIE TYS, MIESZKAŃCÓW, -ROZLICZAJĄ AFERE AMBER- GOLD, ORAZ WIELE INNYCH AFER! Wystarczy ci narazie, mogę pisać więcej. O socjalu nie pisałam! -
Milka2019.05.29 16:40
Ten biedny wychowuje dzieci i pracuje. A ten co zap... na 2 etaty nie ma dzieci tylko jeździ na wakacje.
robaczek 2019.05.28 16:28
RACJA! normalna Polska wybrała! czyli: emeryt ze wschodniej Polski ze wsi bez wyzszego wyksztalcenia no to jest normalny Polak: lekko zakompleksiony, niedouczony, podrozuje raczej tylko do rodziny (max ol eksuliw u islamistow w egipcie;]) no tak wyglada wiekszosc spoleczenstwa. problem w tym ze nawet ta czesc zawsze chciala byc lepsze. PIS sprawil ze są dumni ze swojej zasciankowosci, chamstwa, zacofania i dojenia Pańśtwa. dumni z wysmiewania sie z tych ktorzy zapierda.... i przez ostatnie 20 lat. PO CO? jak teraz maja wszystko za nic. brawo! to rzescie wybrali. moze kiedys rzyjdzie czas na refleksje. powodzenia.
Milka2019.05.29 16:18
Przegrali zdrajcy, niszczyciele Polski, demoralizatorzy młodzieży. Po beznadziejnie kiepskich szkolach i studiach myslą, że są jakąś elita. Hahahahahaha. Nie podoba się, jedźdo niemiec na szparagi.
nie dla marksizmu2019.05.28 16:00
Doprawdy ? Normalna?https://www.forbes.pl/wiadomosci/kadisz-za-milion-dolarow/wyyhzrl https://fakty.plportal.pl/artykuly/kronika-kryminalna-polska-swiat-felietony/lobby-zydowskie-wybralo-monike-krawczyk-do https://warszawskagazeta.pl/kraj/item/6418-zydowska-skarbonka-czy-mozna-sie-dziwic-ze-widzac-nasza-uleglosc-na-tym-i-innych-polach-dociskaja-nas-do-sciany
Urszula2019.05.28 15:31
Jak to normalna? Muszę nosić aparat słuchowy. Najtańsza, najnędzniejsza jego wersja kosztuje 3177 zł. Pytam kto, do k..wy nędzy ustala te ceny. Czy te niewielkie pierdułki są ze złota? I to ma być normalne? Mój dochód jest 3,5 razy mniejszy. Dla kogo jest ta Polska? Nie muszę dodawać chyba, ze co tydzień trzeba kupić nową baterię i tez najnędzniejszy komplet kosztuje 15 zł. Niech mi tu Kaczyński i inne pismatoly nie pieprzą, że nam się polepszyło. Jesteście złodziejami pismatoly.
anonim2019.05.28 16:26
nie podoba ci sie, ty stara q ....o? spie.....j do putina!
100 marek2019.05.28 17:08
stara q...a to jest twoja matka.
Marzena2019.05.28 23:06
Urszula, Czy dobrze rozumiem? Dochód twój wynosi ok. 900 zł.? I co nic więcej nie masz? Ja pracuję w PCPR ./ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie/ i też mam aparat słuchowy na jedno ucho. Idź do swojego Centrum , dadzą ci wniosek na Komisję Lekarską . A może już masz Decyzję o Niepełnosprawności z Komisji d/s Orzekania o Niepełnosprawności? Np. może być z tytułu niepełnosprawnego ucha i z ogólnego stanu zdrowia? To wtedy płaci się dużo mniej, bo część dopłaca PFRON. Musisz powiedzieć tej firmie , w której aparat kupujesz, że masz decyzję o Niepełnospr, to ci zmniejszą zapłatę na Fakturze. Wypytaj wszystko w Centrum, jak masz po kolei postępować. Nie wiem czy jesteś z Powiatu, czy z dużego Miasta / to będzie Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie/ . Idź też do MOP/ Ośrodek Pomocy Społ./, po zasiłek, zależy jaki masz dochód na członka rodziny.? Ulka, widzę że narzekasz, ale nie siedż tylko działaj! Kupiłaś baaardzo drogi aparat. Mój kosztował 2680zł. Poza tym wiem, że Firmy produkujące te aparaty nie są państwowe, więc Pan Kaczyński, ani PIS nie ma na to wpływu! Pozdrawiam cię Ulka. Napisz jak coś załatwisz, lub jak nie będziesz wiedzieć jak zrobić! Pomogę
Milka2019.05.29 16:17
Cen sie w tym ustroju nie ustala. Najtańsze aparaty to kilkadziesiat zlotych. Baterie tez duzo tańsze. Oj klamczucha.
Tytus2019.05.28 13:30
Wracaj biegiem Pawełek siedzieć okrakiem na barykadzie, jeszcze ci ktoś miejsce zajmie...
OZ2019.05.28 11:26
Do "normalności" to bardzo daleko - PiS będąc na kolanach - widać jasno jak staje się niemożliwe odstąpienie od deklaracji stambulskiej .
krzysztof 54+2019.05.29 23:46
PELZA JAK ZMIJA PISOWSKIE SC
bogdanus2019.05.28 11:13
Ludzie poszli do urn i wybrali PIS bo PIS dba o interes ludzi. Społeczeństwo wyczuło zagrożenie ze strony KE. Obowiązkiem rządu jest dbanie o obywateli i poprawę jego bytu. PO też mogła lepiej dbać o obywateli. Nie mogła bo bardziej dbali o wyprowadzenie pieniędzy ze Skarbu Państwa. W bardziej rozwiniętych państwach na zachodzie ta pomoc jest większa i tam się nie mówi o korupcji obywateli, jest to normalne.
robaczek 2019.05.28 16:36
OK. co z dziłką premiera? co z biznesami Kacznskiego. co z oligarcha Rydzykiem? jezeli naprawiacie to moze zacznijcie od swojego podworka. bedzie wtedy bardziej wiarygodnie i moze polowa spoleczenstwa nie bedzie was jeszcze bardziej nienawidzic. przeciez to jest zwyczajna zmiana przy korycie. nic wiecej. i jeszcze jestescie z tego dumni bo pare stówek rzucili spoleczenstwu. i to ich wlasnych stówek. przeciez to jest DRAMAT!!
Monstrancja2019.05.28 10:38
Wiwat Karzeł na drabince, wiwat!
Glaudiusman2019.05.28 10:33
i o to chodzi. Ma być normalność. Nie może być negowana rzeczywistość i natura przez lewaków, zboczeńców i wszelkiej maści dewiantów. Ich miejsce jest na księżycu, a nie wśród normalnych.
Stop agresji na Frondzie!2019.05.28 9:54
Lisiecki i Rachoń to pierwsze lemingi obecnej władzy, więc to oczywiste, że będzie się masturbował nad tym, że PiS wygrało.
ewa2019.05.28 11:47
spadaj
edi2019.05.28 9:51
BRAWO PiS - BRAWO POLSKA - BRAWO POLACY - NA NIC LEWACKIE PODRYGI - POLACY JUŻ NIE POPEŁNIĄ BŁĘDÓW Z PRZESZŁOŚCI - Prawo i Sprawiedliwość WYGRAŁO te i następne wybory TEŻ WYGRA gdyż OPATRZNOŚĆ MA TAKI PLAN - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MARYJA KRÓLOWĄ - Polska BĘDZIE URATOWANA ! NIE BĘDZIE W POLSCE ANI GENDER ANI KOMUNY ANI LGBT !!!!!
robaczek 2019.05.28 16:30
a co z tymiu ktorzy nie wierzą? co im proponujesz? rozumiem ze po chrzescijansku kazesz im wypier..... bo polska to cherzescijanski kraj. czym to sie rozni od kalifatu islamskiego? brawo. cofamy sie do sredniowiecza i jeszcze jestesmy z tego dumni...... brak slow. czy wy powaznie jestescie az tak ograniczeni?? nie chce mi sie wierzyc.
KRZYSZTOF 54+2019.05.28 17:01
wasz kacyk buduje w na piasku potege , zmiowate plemie nie wierzy w BOGA gardzi nim. pisz swoim imieniu moze jestes wolakiem , to jestesie poddanymi zmiji . a potege polakow trzeba zbudowac na SKALE , Z WASZYM KACYKIEM TEGO NIE DA SIE ZBUDOWAC ,