O potrzebie bliskości biskupa z Bogiem, kapłanami i ludem Bożym oraz więzi między kapłanami mówił Papież w czasie homilii, którą wygłosił w kaplicy Domu św. Marty. Swą refleksję oparł na fragmencie 1 Listu św. Pawła do Tymoteusza, gdzie Apostoł daje swemu uczniowi wskazówki dotyczące owocnego posługiwania.

 

Franciszek wskazał, że każdy biskup dzięki modlitwie musi być zakorzeniony w Bogu. Modlitwa daje mu siły, a także rozbudza w nim świadomość daru, którym jest jego służba ludowi Bożemu.

Obok tej fundamentalnej bliskości z Bogiem, każdy biskup musi być blisko swoich kapłanów, najbliższych współpracowników, i mieć dla nich czas.

[ Jest to smutne, gdy biskup zapomina o swoich kapłanach. Smutno jest słuchać, gdy kapłani narzekają: «Dzwoniłem do biskupa, muszę się z nim spotkać, aby omówić pewną sprawę, ale w sekretariacie mi odpowiedziano, że jego kalendarz jest pełny na trzy miesiące do przodu». Biskup, który jest blisko swoich kapłanów, gdy widzi, że ktoś z nich do niego dzwonił, to najpóźniej dzień później powinien oddzwonić, bo kapłan ma prawo wiedzieć, że ma ojca – stwierdził Ojciec Święty. - Bliskość z kapłanami. Podobnie i kapłani, winni czuć więź ze współbraćmi, a nie dzielić się. Diabeł wchodzi między nich, aby dzielić wspólnotę kapłańską, aby dzielić. ]

Papież przestrzegł przed tworzeniem grupek, które dzielą i wprowadzają zamęt. Dlatego tak ważna jest więź wśród kapłanów, która jednoczy oraz ich bliskość z ludem Bożym.

[ Drugi list Paweł rozpoczyna, pisząc do Tymoteusza, aby nie zapominał o swojej mamie i swojej babci, a więc nie zapominał, skąd wyszedł, skąd zabrał go Pan. Nie zapominaj o swoim ludzie, nie zapominaj o korzeniach! – zaznaczył Papież. - I teraz jako biskup i jako kapłan musisz być zawsze blisko ludu Bożego. Kiedy biskup odsuwa się od ludu Bożego, kończy wśród ideologii, które nie mają nic wspólnego ze służbą: nie jest kimś, kto posługuje, służy, zapomniał o bezinteresownym darze, którym został obdarowany. ]

Franciszek wezwał do modlitwy za biskupów i kapłanów, za tych, którzy kierują i prowadzą lud drogą wiodącą do zbawienia.

[ Modlicie się za swoich kapłanów, za proboszczów, wikarych czy tylko ich krytykujecie? – pytał Franciszek. - Trzeba się modlić za kapłanów i biskupów, abyśmy wszyscy – Papież też jest biskupem – dzięki tej bliskości potrafili zachować dar, który został nam dany, a nie zaciemniali go. ]

 bsw/Vaticannews.va - Paweł Pasierbek SJ