Skąd pomysł „Panien Wyklętych”?

Chcieliśmy inaczej uczcić żołnierzy wyklętych, aby to nie był tylko w jeden dzień 1 marca. Chcemy przez cały rok ich czcić, może bardziej muzycznie. Mamy więc w projekcie Darka Malejonka, wokalistki, które wzięły wcześniej udział w koncercie „Morowe Panny” choć bez Anity Lipnickiej i Kasi Groniec, ale przyszły nowe jak Kasia Kowalska, Marcelina czy młode raperki. Będzie też Ania Rusowicz, Mela Koteluk, choć jeszcze nie zdążyły nagrać swoich piosenek. Idea i obsada bardzo dobra. Ta historia zaklęta żołnierzy wyklętych ma swoje pieśni, które mogą być na ustach innych. Trzeba oddać tym odważnym paniom im to, co im się należy. Osobiście powiem, że te utwory są chwytliwe, dobrze się ich słucha. Ciekawostką jest to, że Paulina Przybysz zaśpiewa razem z siostrą i mamą.

A repertuar? To piosenki napisane przez żołnierzy niepodległościowego podziemia, czy własne teksty, autorskie?

Różnie. Robiliśmy kwerendę i wysyłaliśmy materiały. To był materiał różnoraki, od opisów przesłuchań, ubeckich raportów, po historie opowiadane przez dzieci czy nawet samych żołnierzy wyklętych. Mieliśmy zeskanowane listy z więzienia, grypsy... Dziewczyny czytały i wybierały sobie to, co je poruszyło w sercu. Piosenki są bardzo różne. Dwie z nich zostały poświęcone „Ince”, jedną z nich śpiewa Kasia Malejonek, córka Darka i jest to jej debiut płytowy. Drugą piosenkę rapuje „Lilu”. Te utwory zachęcają do poznawania tych historii. Chcemy, dotrzeć do tych, którzy niewiele wiedzą. Może takie historie dotrą do nich właśnie przez ucho? To będzie twórczość bardziej edukacyjna niż rozrywkowa, choć liczymy, że projektem zainteresują się również pisma dla pań.

Kiedy usłyszymy utwory?

Pierwszy koncert odbędzie się 11 maja w Teatrze Syrena w Warszawie. To będzie gala, promocja tego zdarzenia. Jest też zainteresowanie, aby płyta została dodana do kwartalnika „Karta”. Płyta „Panny Wyklęte” ma ukazać się w czerwcu.

Projekt organizaują: Fundacja Niepodległości, Ośrodek "Karta", Instytut Pamięci Narodowej.

Rozmawiał Jarosław Wróblewski