Czy wiesz, że ostropest plamisty może być nie tylko naturalnym sposobem na leczenie zaburzeń czynności wątroby, ale również spowalnia rozwój nowotworu skóry, piersi oraz prostaty. Zapobiega także m.in. powstawaniu oraz leczy z kamieni żółciowych. Co jeszcze warto wiedzieć o tej wspaniałej roślinie?

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to dość ładnie kwitnąca roślina, która należy do rodziny astrowatych. Już od ponad 2000 lat jej dojrzałe nasiona są wykorzystywane do wytwarzania ziołowych leków, m.in. na zaburzenia wątroby, takie jak zapalenie wątroby typu C, żółtaczki, a nawet marskości. Ostropest był również dawniej stosowany w leczeniu malarii oraz w celu odtrucia z toksyn, pochodzących z trujących grzybów. Uważa się również często, że zawarte w ostropeście związki wspomagają układ krwionośny, limfatyczny, a nawet zapobiegają chorobie Alzheimera.

Ostropest w ochronie zdrowia wątroby

Korzyści wynikające z właściwości leczniczych ostropestu pochodzą głównie ze związku, znanego jako sylimaryna, który składa się z 3 flawonoidów o najwyższej zdolności przeciwutleniającej i przeciwzapalnej. Sylimaryna regeneruje i odtruwa wątrobę głównie poprzez stymulowanie produkcji nowych komórek. Chroni ją również przed toksycznymi uszkodzeniami i przetłuszczeniem, wspomaga usuwanie odpadów metabolicznych oraz poprawia jej ogólną kondycję.

Inne właściwości lecznicze ostropestu plamistego

W XX wieku zapoczątkowano szereg badań, mających wykazać korzyści zdrowotne ostropestu, poza oczywistymi i tradycyjnymi zastosowaniami terapeutycznymi w zakresie detoksykacji wątroby.

Obecnie znane korzyści z ostropestu to przede wszystkim:

 • zmniejszenie proliferacji komórek nowotworowych piersi, płuc, okrężnicy, sterczu, szyjki macicy oraz nerek,
 • stabilizacja poziomu cukru we krwi,
 • zmniejszenie uszkodzenia komórek spowodowanych przez chemioterapię i radioterapię,
 • obniżenie poziomu cholesterolu oraz poprawę funkcjonowania układu krążenia,
 • zapobieganie chorobie Alzheimera,
 • ochrona przed przedwczesnym starzeniem organizmu,
 • łagodzenie objawów menopauzy,
 • naturalna ochrona przed uszkodzeniem słonecznym i innymi problemami dermatologicznymi,
 • neutralizacja szkodliwego działania wolnych rodników,
 • rozwiązywanie problemów jelitowych i niestrawności,
 • leczenie objawów zatrucia toksycznymi grzybami.

Dlaczego warto stosować ostropest

Wczesne badania laboratoryjne wykazały, że pochodzący z ostropestu związek sylimaryny może pomóc w zapobieganiu, a nawet leczeniu raka. Niezbędne są jednak dalsze badania w tym zakresie, by można było wyciągać dalej idące wnioski na tym polu.

Wiadomo jednak, że ostropest plamisty skutecznie chroni cały układ krążenia, pomagając wątrobie wypłukać toksyny z krwi i zwiększać skuteczność funkcji układu limfatycznego. Wywołuje także efekt przeczyszczający, przez wspieranie produkcji żółci, która jest odpowiedzialna za rozkład tłuszczów i cholesterolu w jelitach, jak również stymulowanie wypróżnienia. Poprzez zwiększenie produkcji żółci, ostropest w diecie pozwala zmniejszać ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych.

Ostropest jest naturalnym środkiem łagodzącym, nadającym się doskonale do zmiękczania i nawilżania błon śluzowych, przez co wspomaga leczenie zapalenia ścian jelita oraz skutecznie uspokaja objawy zaburzeń trawiennych, takich jak zespół jelita drażliwego. Jest również stosowany w leczeniu i zapobieganiu powstawania kamieni żółciowych, pomagając rozpuszczać nawet te zmineralizowane i twarde złoża.

Wśród innych korzyści ze stosowania ostropestu warto przede wszystkim wymienić pomoc w funkcjonowaniu układu limfatycznego, który jest głównym elementem ochrony organizmu przed infekcjami. Śledziona jest często określana jako „serce” układu limfatycznego, dlatego jej kondycja jest bardzo ważna. Korzyści z ostropestu plamistego obejmują również ten ważny organ, zapobiegając jej zapaleniom i zaburzeniom pracy. Bywa bowiem bardzo często, że z powodu powolnej pracy wątroby narażona jest na osłabienie podstawowych funkcji.

Dawkowanie

Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia uważa, że 200 mg dawka dziennie ostropestu poprawia ogólny stan zdrowia jelit i leczy problemy trawienne, takie jak zaparcia. Podobna dawka zapewnia również odpowiedni poziom ochrony wątroby.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Przed wprowadzeniem ostropestu do codziennej diety i profilaktyki zdrowotnej, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Notowane dotychczas ewentualne skutki uboczne są z reguły łagodne i mogą obejmować zaburzenia żołądkowe, biegunkę i wysypkę.

Ostropestu nie należy w szczególności stosować w przypadku ciąży lub karmienia piersią, a także gdy zdiagnozowano nowotwór gruczołu krokowego, macicy lub raka piersi. Należy również unikać suplementów z ostropestu, jeśli pacjent przyjmuje leki na rozrzedzenie krwi, alergię, stany lękowe, podwyższony cholesterol, drgawki lub nowotworowy.

Jolanta Żukowska

Artykuł przygotowany został przez ekspertów serwisu informacyjnego OLEJ.EDU.PL - oferującego rzetelną wiedzę o naturalnych sposobach żywienia i pielęgnacji urody.