Orban po spotkaniu w Budapeszcie: Nasze stanowisko jest wspólne. Rosja to zagrożenie  - zdjęcie
02.04.21, 10:03Fot. screenshot - YouTube

Orban po spotkaniu w Budapeszcie: Nasze stanowisko jest wspólne. Rosja to zagrożenie

14

Premier Węgier Viktor Orban podkreślił po wczorajszym spotkaniu w Budapeszcie, że z premierem Mateuszem Morawieckim i liderem Ligi Północnej Matteo Salvinim osiągnęli jednomyślność w kluczowych kwestiach, m.in. w zakresie stosunku do Rosji.

Wczoraj w Budapeszcie odbyło się ważne spotkanie polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Węgier Viktora Orbana i lidera Ligii Północnej Matteo Salviniego, dot. powołania w Parlamencie Europejskim nowej frakcji konserwatywnej, która ma być przeciwwagą dla Europejskiej Partii Ludowej. W kontekście wczorajszego spotkania padały zarzuty dot. rzekomych planów zbliżenia się do Rosji. O różnice zdań w kwestii stosunku do Rosji pytany był po spotkaniu Viktor Orban.

- „Oczywiście mogą być różnice zdań, ale w wielkich kwestiach jesteśmy je w stanie rozwiązać. Włosi zgadzają się z Polakami – ja też podzielam ten pogląd – że kraje bałtyckie i Polska potrzebują prawowitych gwarancji bezpieczeństwa powiedzmy wobec Rosji. Trzeba im je dać”

- podkreślił szef węgierskiego rządu.

Dodał, że politycy zajęli również wspólne stanowisko w sprawie migrantów, podzielając pogląd, że nie należy ich rozdzielać między kraje członkowskie UE, ale pomagać w powrocie do kraju.

- „W tych wielkich, perspektywicznych kwestiach doszliśmy wczoraj do jednomyślności”

- zaznaczył Viktor Orban.

Węgierski polityk stwierdził, że jednym z zasadniczych zadań ma być budowanie nowej chrześcijańskiej demokracji.

- „Sprzymierzamy się, aby ci, którzy tak myślą – że potrzebna jest ojczyzna, naród, rodzina, że chrześcijaństwo, wolność i godność ludzka są ważne - też mieli swoją reprezentację. Ją właśnie teraz budujemy”

- mówił.

kak/PAP

Komentarze (14):

katolicka deratyzacja Polski2021.04.2 15:42
To wielki sukces Kaczynskiego,i wielka kleska Putina. Szczerze mowiac,nie spodziewalem sie tego.
Foster2021.04.2 13:54
Zagrożenie powiadacie ?. No to wklejam: Władimir Putin znów przybył do Budapesztu i znów zostanie przywitany z wielkimi honorami. Dla Orbana, Rosja Putina jest wzorem, partnerem biznesowym i przeciwwagą dla pogrążonej w kryzysie Unii Europejskiej.
jp2021.04.2 13:38
Prawdziwym zagrożeniem dla Europy i robieniem laski Putinowi jest budowa NS2, przypominam, że dominujący udział w NS2 ma Rosja (lekko ponad połowę), więc to oznacza, że Niemcy oddają się w ręce Putina i finansują kompleks militarny i wywiadowczy Putina. Do tego NS2 zagraża Ukrainie, Polsce i Bałtom, akurat Węgrów po części rozumiem. Mają u siebie poradziecką elektrownię, więc muszą dbać o konstruktywne stosunki z nimi, by móc ją eksploatować. Poza tym Węgry i także włochy nie graniczą z Rosją. Co do Włoch, to oni żyją z turystyki (podobnie Angole) i rosyjskich rezydentów, co kupują u nich posiadłości i hojnie wspierają turystykę.
Emeryt2021.04.2 13:23
Zaskakuje mnie coraz bardziej ten brak przezorności w polskim rządzie. "Gdy nasz przyjaciel krwawi, bratamy się z jego wrogami I właśnie teraz, kiedy nasz ukraiński przyjaciel znowu krwawi – w niecałe trzy miesiące tego roku zginęło już 24 żołnierzy – polski premier Mateusz Morawiecki jedzie do Budapesztu, aby spotkać się z dwoma największymi przyjaciółmi Putina w Europie – premierem Węgier Viktorem Orbanem i byłym wicepremierem Włoch Matteo Salvinim. Orban to najczęściej spotykający się z Putinem europejski przywódca. Węgierski biznes przesiąknięty jest rosyjskimi wpływami, a najnowszym dowodem przyjaźni między tą dwójką jest przyjęcie przez Węgry rosyjskiej szczepionki Sputnik."
Jacek i Placek2021.04.2 12:35
Powiedział gość, który z Putinem robi złote interesy. Ale hipokryzja.
AAAtomek2021.04.2 11:16
...po czym mrugnął oczkiem! A ciemny lud prawicowy kupi i tę bajeczkę.......
wieśniak2021.04.2 10:59
Kiedy ten ćwok zrozumie,że nie Rosja jest zagrożeniem, tylko karłowata menda z KGB, z aspiracjami cara Ziemi..?
itd2021.04.2 10:48
Powiedział kolega Putina.
harry2021.04.2 11:01
No tak, lewackie świry, to Merkel bohatersko walczy z Putinem budując z nim Nord Stream 2 , który burzy solidarność europejską. Równie bohatersko walczą z Putinem były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder czy Austrii Wolfgang Schüssel, zasiadając w spółkach Putina i biorąc od niego pieniądze. A była szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl, oprócz zasiadania w rosyjskich spółkach tańczyła z Putinem na swoim weselu. Przykładów niezwykle "bohaterskiej" walki z Putinem można by mnożyć, nie wspominając o Tuskowym "resecie relacji z Rosją" czy nawoływaniu Sikorskiego do przyjęcia Rosji do NATO już w 2010 roku. No i są jeszcze bohatersko waleczne żółwiki Tuska z Putinem nad ciałami polskich ofiar katastrofy w Smoleńsku. I to, że od dnia tej tragicznej katastrofy w 2010 roku do końca rządów Tuska w 2015 roku Putin nie wydał Tuskowi wraku Tupolewa.
kefas2021.04.2 10:34
a Putin kąpie się w szampanie i popija wódką.
Ix Ypsilon2021.04.2 11:00
Nic z tego, - Putin nie pije.
kaolicka deratyzacja Polski2021.04.2 15:46
Lesbijka Putin nie pije niczego poza spirytusem.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.2 10:27
orban jest taki anty putinowski jak PiS anty kościelny i robiący wszystko by ukarać pedofilów w sutannach!
katolicka deratyzacja Polski2021.04.2 15:50
Kabotyni rosyjscy z Konfederacji mieli nadzieje ,ze Orban jest agemtem rosyjskim takim jak oni.