Premier Węgier Viktor Orban podkreślił po wczorajszym spotkaniu w Budapeszcie, że z premierem Mateuszem Morawieckim i liderem Ligi Północnej Matteo Salvinim osiągnęli jednomyślność w kluczowych kwestiach, m.in. w zakresie stosunku do Rosji.

Wczoraj w Budapeszcie odbyło się ważne spotkanie polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Węgier Viktora Orbana i lidera Ligii Północnej Matteo Salviniego, dot. powołania w Parlamencie Europejskim nowej frakcji konserwatywnej, która ma być przeciwwagą dla Europejskiej Partii Ludowej. W kontekście wczorajszego spotkania padały zarzuty dot. rzekomych planów zbliżenia się do Rosji. O różnice zdań w kwestii stosunku do Rosji pytany był po spotkaniu Viktor Orban.

- „Oczywiście mogą być różnice zdań, ale w wielkich kwestiach jesteśmy je w stanie rozwiązać. Włosi zgadzają się z Polakami – ja też podzielam ten pogląd – że kraje bałtyckie i Polska potrzebują prawowitych gwarancji bezpieczeństwa powiedzmy wobec Rosji. Trzeba im je dać”

- podkreślił szef węgierskiego rządu.

Dodał, że politycy zajęli również wspólne stanowisko w sprawie migrantów, podzielając pogląd, że nie należy ich rozdzielać między kraje członkowskie UE, ale pomagać w powrocie do kraju.

- „W tych wielkich, perspektywicznych kwestiach doszliśmy wczoraj do jednomyślności”

- zaznaczył Viktor Orban.

Węgierski polityk stwierdził, że jednym z zasadniczych zadań ma być budowanie nowej chrześcijańskiej demokracji.

- „Sprzymierzamy się, aby ci, którzy tak myślą – że potrzebna jest ojczyzna, naród, rodzina, że chrześcijaństwo, wolność i godność ludzka są ważne - też mieli swoją reprezentację. Ją właśnie teraz budujemy”

- mówił.

kak/PAP