O.Leon Knabit: Grzech? Każdemu polecam - zdjęcie
24.12.19, 11:00(fot. screen)

O.Leon Knabit: Grzech? Każdemu polecam

10

Czy to nie pomyłka? Nie, nie! Śpieszę z wyjaśnieniem. Nigdy nie zachęcam do grzeszenia. Ale dzisiaj, w obliczu Świąt zalecam refleksję na temat samego pojęcia „grzech”. W imię własnej autonomii człowiek odrzuca pojęcie Boga.

Wielu jest ateistów z przekonania, inni odsuwają myśl o Bogu na bezpieczną odległość. I wtedy sam stanowi reguły postępowania, stosując je do swoich potrzeb i możliwości i w takiej subiektywnej etyce nie ma miejsca dla pojęcia grzechu. Jest tylko kwestia aktualnej użyteczności dla mnie, czasem rodziny albo ugrupowania, które jest moim…

W obrębie wytworzonej przez siebie przestrzeni człowiek działa energicznie i często skutecznie. Ale niekiedy rzeczywistość go przerasta. Stresy i napięcia są nie do zniesienia. A nie ma do kogo, czy do czego się odwołać. Stąd jakże częste dzisiaj depresje, kończące się nawet samobójstwem. A pojęcie Boga łączy się nierozerwalnie z pojęciem grzechu – postępowaniem niezgodne z Jego wolą. Tylko że wobec grzechu człowiek nie jest wtedy bezradny.


Bóg mówi: nie ma sytuacji bez wyjścia. Zawsze Ci pomogę. Happy end murowany. O właśnie! Święta Bożego Narodzenia to przypomnienie, że przychodzi Taki, który gładzi grzech świata i budzi nadzieję. A więc warto pomyśleć o sensie i użyteczności pojęcia „grzech”. Bo może jednak mamy lekarstwo na dzisiejsze stresy i depresje. Wesołych Świąt!!!


Felieton pochodzi z Dziennika PolskiegoO autorze: Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

bz/ps-po.pl

Komentarze (10):

Karol2019.12.24 14:45
Grzech... sukces murowany... gdzieś juz to słyszalem, zalecenia pani "psychiatry z koszmarow", intrygi, manipulacje, eksperymenty na odległość w imie intersu kasty. Bo trzeba nowe skorki wytresować, bialych, zielonych samopasów ze spoźnionym pociagiem, bo teraz za "slaba" kadra, po drodze interesy w branży rozrywkowej.... Tak to jest jak marsz przez instytucje byl w latch 70-tych, to dzisiaj mamy zalecenia w instytucji X; słaby bedzie jeszcze slabszy a silniejszy jeszcze silniejszy, bo to na co stać lewackie pseudoelity z 68 to wykreowanie systemu intryg, maipulacji i rekrutacji do sitwy, coś za coś, my dajemy wędkę, jeszcze nam podziekujesz. Pozdrawiam życzę zdrowia i spokojnych Świąt
andrzejhahn32019.12.24 14:22
knabit .ty nierobie i pasozycie spoleczny .lepiej zabierz sie do uczciwej pracy i zamknij ryj szmaciarzu koscielny
Anula. 2019.12.24 13:33
Tylko wyjątkowy nierób i obibok może dożyć tego wieku co ty Knabit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Stanislaw2019.12.24 13:36
Ale nie udawaj debila!
Zygmunt.2019.12.24 12:17
Dziadu wypad na cmętarz polerować sobie pomnik i nie wracaj zboku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ciekawe...2019.12.24 12:09
Biegunka u tego trolla Stalkera jest osobliwa. Raz obs....rywa żydów, raz księży, wszystko kojarzy mu się z pedofilią, a teraz zajął się uprawianiem teologii.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.24 11:33
"Bóg mówi: nie ma sytuacji bez wyjścia. Zawsze Ci pomogę. Happy end murowany." Panie Knabit powiedz to pan dzieciom w afryce które setkami dziennie umierają w mękach z pragnienia i głodu! oraz ich rodzicom którzy patrzą na ich powolną śmierć a później muszą ich pogrzebać!
Olo2019.12.24 12:01
Rozumiem, że podjąłeś działania w tym zakresie i możesz się nimi pochwalić. Nie znasz człowiek osobiście, nic o nim nie wiesz nawet go nie spotkałeś, ale już potrafisz ocenić. Wszystkiego dobrego Ci życzę z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
ala2019.12.25 9:32
A pan oczywiście wspomaga finansowo i modlitewnie, żeby było tym dzieciom i ich rodzicom lżej?
Stanislaw2019.12.24 11:10
Aby być błyskotliwym, nie trzeba przesadzać. Tytuły niekiey bywają czytane bez artykułów. Ten tytuł jest tylko gorszący!