Nowe śledztwo ws. zamachu w Nowej Zelandii. Do akcji wkracza specjalna komisja królewska - zdjęcie
25.03.19, 19:04

Nowe śledztwo ws. zamachu w Nowej Zelandii. Do akcji wkracza specjalna komisja królewska

4

Władze Nowej Zelandii zarządziły śledztwo najwyższego stopnia po niedawnym zamachu terrorystycznym w Christchurch. Dochodzenie w tej sprawie przejmie specjalna komisja królewska. To najważniejsze w kraju ciało, które zajmuje się śledztwami kryminalnymi.

Specjalna komisja ma wyjaśnić wszystkie okoliczności zamachu. Chodzi zarówno o wyjaśnienie, jak 28-latek zdobył użytą w Christchurch broń maszynową, a także jaką dokładnie rolę odegrały media społecznościowe. Komisja ma sporządzić w tej sprawie szczegółowy raport.

- Poruszymy każdy kamień, by dotrzeć do tego, jak doszło do tego aktu terroru i czy mieliśmy szansę go powstrzymać. Chcę także otrzymać rekomendacje na przyszłość, co możemy zrobić, by uniknąć podobnych ataków - mówiła premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

W strzelaninie, do której doszło w połowie marca w dwóch meczetach w Christchurch, zginęło 50 osób. Jej sprawca, 28-letni Australijczyk posłużył się bronią maszynową. Przed dokonaniem ataku mężczyzna opublikował w internecie swój "manifest". Określił w nim siebie jako "białego rasistę" i przyznał, że bliska mu jest ideologia faszystowska. Mężczyzna jest teraz w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Auckland.

Po zamachu władze Nowej Zelandii zaostrzyły prawo do posiadania broni. Zaapelowały też o walkę z językiem nienawiści na świecie, a premier Jacinda Ardern mówiła, że nie będzie publicznie wymieniać nazwiska sprawcy, by nie przysparzać mu popularności.

yenn/IAR, PolskieRadio24

Komentarze (4):

Zenon2019.03.25 20:32
A może by tak rządy zaczęły słuchać tego, co chcą i czego nie chcą ich obywatele i zaczęły respektować ich prawa? Tych obywateli, którzy ich wybierają, a nie realizowały interesy jakichś mniej lub bardziej niejawnych organizacji. Tych organizacji, o których przestrzegał JFK, a przed nim Eisenhower?
nie wierze lewakom2019.03.25 19:19
to wszytko to był teatr strzelał ślepakami
hem2019.03.26 0:16
jak twój stary gdy cię robił
Jan Radziszewski 2019.03.26 3:39
A ciebie pewnie sąsiad spłodził