Niemiecki biskup Dominikus Schwaderlapp opuścił „Forum synodalne” zajmujące się kwestiami seksualności, broniąc w ten sposób nauki Kościoła katolickiego. „Forum synodalne” jest częścią tzw. „Drogi synodalnej” w Niemczech, która jest programem podejmującym takie tematy, jak święcenia kobiet, homoseksualizm i rola świeckich w Kościele.

Biskup Schwaderlapp zauważył w wywiadzie udzielonym „Die Tagespost”, że „forum usiłuje poddać w wątpliwość fundamentalne nauczanie Kościoła katolickiego na temat moralności seksualnej, mówiąc o seksualności jako poliwalentnej [wielowartościowej]. Podobnie do pojęcia płynności seksualnej, seksualność poliwalentna jest stwierdzeniem, że nie ma jednego sposobu wyrażania męskiej lub żeńskiej seksualności”.

Niemiecki hierarcha odwołał się zarówno do encyklik papieskich, jak i dokumentów Kongregacji Nauki Wiary, by wykazać, że „w ciągu szczególnie ostatnich 50 lat Magisterium Kościoła przedstawiło precyzyjne stwierdzenia w kwestiach moralności seksualnej. W ten sposób pogłębiono i rozwinięto naukę Kościoła”. Oznacza to jego zdaniem, że nauczanie Kościoła nie wymaga „dalszego rozwoju”, jak sugeruje końcowy dokument roboczy forum.

Bp Schwaderlapp powiedział, że „święci papieże Paweł VI i Jan Paweł II wydali obowiązujące oświadczenia mówiące o tym, że seksualność – z punktu widzenia stworzenia – obejmuje dwa znaczenia, które są nierozerwalnie powiązane: przekazywanie życia i wyrażanie miłości”. Duchowny podkreślił także, że encyklika Humanae vitae oraz adhortacja Familiaris consortio są dokumentami, które obowiązują jako Magisterium Kościoła.

Tymczasem wygląda na to, że członkowie Forum synodalnego dążą do podważenia nauki Kościoła i jej zmiany. Jak powiedział bp Schwaderlapp, nie dopuszczono do dyskusji na temat dokumentu, który zawierał myśl o „poliwalentnej seksualności”, co doprowadziło do jego rezygnacji z dalszego uczestnictwa w forum.

Biskup Schwaderlapp podważył także opinię, że „trzymanie się tradycji” jest przyczyną odchodzenia z Kościoła. Jego zdaniem to brak odpowiedzi na „egzystencjalne pytania ludzkości” stanowi tutaj problem i to „musi się zmienić i to pilnie”.

jjf/ChurchMilitant.com