Niemiecka prasa: uruchomić Europę dwóch prędkości - zdjęcie
22.10.21, 09:21Fot. via Pixabay

Niemiecka prasa: uruchomić Europę dwóch prędkości

64

Spór Polski z Unią Europejską w przedmiocie praworządności przyciąga uwagę nie tylko mediów ogólnokrajowych, ale także niemieckiej prasy regionalnej. Opisuje ona spór o praworządność, jako egzystencjalny i zagrażający UE. Nierzadko gazety regionalne postulują rozwiązania znacznie bardziej radykalne niż media ogólnokrajowe. 

"Narracja, że prawo UE musi podlegać prawu narodowemu, nie może pozostawać w obiegu do czasu, gdy PiS wygra dzięki temu przyszłe wybory" - czytamy na ten temat w regionalnej gazecie z Moguncji (Mainz) "Allgemeine Zeitung".

"Nie wystarczy już też odmowa płatności z UE. Dawno nadszedł czas, by ożywić Europę dwóch prędkości, a właściwie umieścić ją na torze" - czytamy dalej. "Jedynie powstanie rdzenia Europy pozwoli obronić demokrację i państwo prawa, znieść jednomyślność, wzmocnić Parlament Europejski i przyjąć nową geostrategiczną rolę wobec osłabionych USA i obezwładniających Chin" - piszę dziennikarze Allgemeine Zeitung.

Warto przy tym odnotować, że spełnienie ich postulatów (m. in. zniesienie jednomyślności i wzmocnienie Parlamentu Europejskiego) wiązać się będzie de facto z powstaniem federacyjnego państwa europejskiego w "rdzeniu Europy".

"W tym fundamentalnym sporze z Polską Merkel słusznie zauważyła, że obie strony powinny ostudzić zapał i wezwała do dialogu. Jej ostrzeżenie mówi o uzasadnionej obawie, że Polska mogłaby zablokować ważne projekty unijne, takie jak pakiet klimatyczny" - piszą z kolei Stuttgarter Zeitung i Stuttgarter Nachrichten. W ocenie publicystów tych gazet, styl uprawiania polityki przez Merkel polegający na robieniu małych kroków idealnie pasuje do sporu z Polską. Podkreślają, że tego stylu wkrótce zabraknie.

"Rhein-Zeitung" z Nadrenii-Palatynatu podkreśla z kolei, że dialog powinien pozostać podstawowym sposobem rozwiązywania sporów w takiej organizacji, jak UE. Zaznacza także, że strategia Merkel wobec Węgier i Polski polegająca na dużej cierpliwości okazała się ostatecznie "mizerna".

"Jeśli jednak członek takiej Wspólnoty, jak teraz Polska, podważa zasadę UE, że dla wspólnych korzyści jednoczy się pod jednym systemem prawnym, muszą nastąpić surowsze reakcje niż te, które w czwartek miały miejsce ze strony kanclerz Angeli Merkel" - czytamy.

Realistyczne podejście wyrażono w bawarskiej gazacie "Nordbayerischer Kurier". "Unia kształtuje się ostatecznie w ciężkiej walce o najlepsze kompromisy" - czytamy w gazecie.

"Nie należy się spodziewać, że Polska tak szybko się ugnie. Ale jest zbyt wiele do stracenia, by dążyć do eskalacji na pełną skalę" - również realistycznie zauważa "Ludwigsburger Kreiszeitung".

"Wśród wielu Europejczyków narasta gniew z powodu rosnących cen energii. Rządy UE muszą szybko coś wymyślić. W przeciwnym razie protesty żółtych kamizelek we Francji dwa lata temu mogą być przedsmakiem tego, co czeka narody europejskie" - czytamy dalej.

jkg/deutsche welle

Komentarze (64):

Anonim2021.10.28 22:55
"Niemiecka prasa: uruchomić Europę dwóch prędkości", najwyższy czas. Na co tak długo czekano !!!!!!!!!!!
ONLY PEACE2021.10.23 10:51
Następnym krokiem hitlerowców będzie uruchomienie produkcji gazu bojowego Ziklon B.
Anonim2021.10.23 10:02
A która część UE będzie miała większą prędkość rozwoju ? Zachód czy my bez ich długu na plecach ?
notka bene2021.10.22 18:30
Kraje starej UE plus kraje nowej UE, to małżeństwo zupełnie bez rozsądku. My wchodząc do UE chcieliśmy zaspokoić naszą tęsknotę za cywilizacją łacińską, za prawami rzymskimi, za wolnością osobistą i gospodarczą, mieliśmy nadzieje dogonić kraje Europy Zachodniej pod względem poziomu życia i postępu technologicznego. Cel bardzo ambitny, bo mieliśmy za sobą zniszczenia wojenne i 50 lat sowieckiego zniewolenia. Kraje starej UE przyjmując nas do swojego klubu, też miały swoje tęsknoty, ale innego rodzaju. Niektórym z tych państw mieliśmy ukoić ból po utraconych koloniach i robić im za kolonię zastępczą. Dla innych mieliśmy stać się zagłębiem taniej siły roboczej, rynkiem zbytu na produkty gorszej jakości i obszarem kontrolowanym, czyli pod względem konkurencyjności bez znaczenia. Już same warunki wejścia do UE wskazywały na zaplanowany podział ról na pana i na parobka. W miejsce polskich firm, które można było unowocześnić zamiast likwidować, weszły firmy obce i zawłaszczyły sobie cały rynek, niszcząc każdą lokalną konkurencję już w zarodku. I ta walka o zachowanie hegemonii nad nowymi członkami UE trwa nadal poprzez narzucanie coraz to nowych norm i warunków gospodarczych, bez uwzględnienia tych 50 lat opóźnienia w rozwoju, spowodowanym napadem Niemiec na Polskę w 1939 roku. To jest konserwowanie apartheidu, a nie wyrównywanie szans i możliwości dla wszystkich Europejczyków. Na to nie może być nigdy zgody! Ps. Ktoś się ciągle podszywa pod mój nick. Nigdy nie powtarzam mojego komentarza.
Franek2021.10.22 15:54
Europa dwóch prędkości: czyli rasa panów i niewolników. To odwieczny problem Niemca ...
Anonim2021.10.25 14:00
Franek, czego tak walisz w gacie !!!!!!!!
POLACZKI LEPIEJ NIE PODSKAKUJCIE2021.10.22 14:51
I MORDA W KUBEŁ!!!!!!! ALBO WON Z UNII!!!!!!!
quń2021.10.22 14:57
kto nie skacze ten za pisem, hop, hop, hop...
katolicka deratyzacja Polski2021.10.23 5:05
PO to partia faszystowska
Mariusz2021.10.22 14:31
Szabes dzisiaj towarzysze jewreje, zaśpiewajmy wspólnie hymn naszej utraconej, ukochanej ojczyzny radzieckiej: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Гимн Советского Союза Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! . . . . . . . . . . . . . . . . Urraaa .... !!! . . .. za Putinu .. . .!!! Urraa . . . . . !!! . . . . . Ty job twoju mać jewrej s*kinsyn!
MC22021.10.22 13:58
Niech tylko wezmą pod uwagę bieżąca wartość PKB - to może Niemcy znajda się w 2 prędkości --- jeśli nie w prędkości zwalniającej ;)
Anonim2021.10.28 23:46
W 2020 PKB Niemiec wynosiło 3.806 biliona USD, a Polski 594,2 miliarda USD. Jakim to cudem kretynie PiSowski, Niemcy miałyby się znaleźć w 2 prędkości!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Portofino2021.10.22 13:22
Proszę bardzo uruchamiajcie byłby to już ostatni gwóźdź dla obecnej Europy. Pamiętajcie też, że te szybkości będą działać też w drugą stronę i skończą się łatwe i szybkie zarobki na wschodzie.
szabrownictwo 2.0 z EjU2021.10.22 13:53
.... robi zadymy zebysmy niewidzieli jak nas okradaja np pt: "kopalnie sa nierentowne" https://www.youtube.com/watch?v=IF4oZ5Q41Kc&t=4s .... a jak jest ... https://www.youtube.com/watch?v=mlEO_eQecgA ..... to co nam zostalo ....... https://www.youtube.com/watch?v=efmHxlU4j5k
Mariusz2021.10.22 13:09
"To może obalić rząd PiS". Poseł Nowej Lewicy nie ma wątpliwości. Prezes PiS Jarosław Kaczyński miał wydać "zakaz" obniżania podatków. W decyzji mają wspierać go m.in. premier i szef NBP. Doniesienia portalu Onet komentował w programie "Tłit" Wirtualnej Polski wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski. - Energia, gaz, paliwa pójdą strasznie w górę. To będą podwyżki kilkudziesięcioprocentowe. Nieszukanie rozwiązań, które miałyby spowodować, że ulżymy Polakom na święta, że to będą mniejsze rachunki za prąd, gaz, czy jak wlewamy paliwo do baku, jest po prostu nieuczciwe - przekonywał. Przypomniał, że Lewica zgłosiła propozycję zmniejszenia akcyzy na 4 miesiące, na okres zimy, o 50 groszy. - To jest szansa, że będziemy mieli rzeczywistą ulgę dla tych, którzy korzystają dzisiaj z paliw. Morawiecki mówi, że mamy w budżecie wielką nadwyżkę, więc na 3 czy 4 mld zł, które chce z tej nadwyżki wyjąć Lewica, powinni się zgodzić. To jest pomoc Polakom - wyjaśnił. Gawkowski pytany był również, czy - jego zdaniem - poparcie dla PiS-u może się załamać. - Jeśli Polacy czują, że więcej kosztuje chleb, jajka, pieczywo, że mają do czynienia z większymi rachunkami, za chwile będą wyższe raty kredytów, to jest problem, którego Kaczyński nie będzie potrafił rozwiązać, jeśli nie będzie szukał tych rozwiązań. A ich nie szuka. On wie, że rządzenie polega na rozdawaniu. No i będzie problem. Myślę, że to jest jeden z elementów, które może obalić rząd. Drożyzna może obalić rząd PiS - stwierdził.
Wirtualna Polska,2021.10.22 13:25
Nowa Lewica i Onet. I to by było na tyle z całej kolumny zdań, samej najlepszej prawdy czasu i prawdy ekranu.
Zenek2021.10.22 14:58
Mamy nadwyżkę w budżecie, ale nie nadwyżkę bezwzględną, tylko, dosłownie w budżecie - jako plan. Planowane wydatki okazały się mniejsze, a przychody większe ..., le ogólnie w plecy i się zadłużamy. Zamiast 45 mld deficytu mamy 40 mld - to nadwyzka 5 mld
Olej2021.10.22 12:43
To tak jakby pisał Der Völkischer Beobachter. Na wschodzie musi być niemiecki Ordnung muss sein !
wonsiaty adolf z rothschildowymi pejsami2021.10.22 12:31
... arbeit mach freistadt generalna gubernia ... szalom kibuc EjU
wrr2021.10.22 12:23
Uruchomic jak najszybciej , niech sie racza ruskim gazem, tancza z islamem , walcza z wiatrakami, na ulicach chodza z golymi dupskami ze zbokami jakich tylko chca.
czyli2021.10.22 12:17
Obermenschen i Untermenschen. Jakże oni sa powtarzalni
gorka2021.10.22 11:23
Oni kombinują w ten sposób, że "jądro" unii będzie podejmowało decyzje we wszystkich istotnych sprawach, a nam będą owe decyzje objawiane do wykonania. Czysty NEOKOLONIALIZM. Dlatego w 2003 roku głosowałem przeciw anszlusowi, ponieważ już wtedy dało się zauważyć deficyt demokratycznych procedur, który przykrywano fasadowością.
Maciej Piwowar2021.10.22 11:20
UNIA dwu prędkości? Jestem za.tranzyt,wszystkie towary ,usługi TZW.pierwszej Unii obłożyć podatkiem 500% WARTOŚCI USŁUGI ,I TOWARU. Wpłata na wspólne Konto SYMBOLICZNA.
AAAtomek2021.10.22 11:17
To było do przewidzenia, kiedy niedolny w rządzeniu PiS dorwał się do władzy w 2015 roku. Że skończy się to Targowicą i katastrofą na miarę rozbiorów Polski w XVIII wieku! To oznacza marginalizacja Polski i wpadnięcie pod wpływy Rosji! Dziękuję PiS...
katolicka deratyzacja Polski2021.10.23 5:07
PO to partia faszystowska
Zenek2021.10.22 11:09
Europa dwóch prędkości? Blok wschodni i Zachodni? (to już przerabialiśmy). Czy będzie znowu mur berliński? A może teraz postawią nam mur warszawski? To wszystko zaczyna robić się ciekawe.
B522021.10.22 11:07
mamy wprawę Polacy co 30 lat obalają komunizm z powodzeniem
Anonim2021.10.22 11:01
Nie będę chyba oryginalny, jeżeli powiem, że Niemcy to naród morderców, złodziej i potwarców! Nigdy nie zadośćuczynili swoim polskim ofiarom i dalej ryją pod nami jak to robili przez ostatnie 1000 lat! Są pyszni, butni i bezwzględni dokładnie tak jak przed Grunwaldem. Wtedy też byli potęgą, napuszczali na nas kraje zachodnie oskarżając o bycie fałszywymi chrześcijanami, podobnie jak to czynią teraz, oskarżając nas o brak praworządności. Ale Bóg, którego oni się wyrzekli, jest z nami! A przed nami Grunwald! Proroctwo św. Brygidy o Krzyżakach: "przyjdzie czas, iże wyłamane będą ich zęby i będzie im ucięta ręka prawa, a prawa noga im ochromieje, aby uznali grzechy swoje." Amen.
nullus2021.10.22 11:15
Nasze rycerstwo szło na Krzyżaka z pieśnią "Bogurodzicy" i dali im takiego łupnia, że mieliśmy z nimi spokój przez następne kilkaset lat. Teutoństwo znowu podnosi hydrze łby. Czas poszukać zawiszowego miecza. Pora zaintonować znowu "Bogurodzicę" a Matka Boska Królowa Polski będzie ze swoim wiernym ludem w bitwie przeciw brunatnej i czerwonej zgniliźnie!
Anonim2021.10.22 10:49
/stp/ Koloniści z batogami i kolonialne na kolanach?
Anonim2021.10.22 10:51
/stp/ Nic nowego, stale tak 1/5 widzi pozostałe 4/5 Europy
gorka2021.10.22 10:36
To bardzo optymistyczne. Nich się kraje upadłe kiszą we własnym sosie z milionami nachodźców, islamistów, przeżerających ich budżety, którzy stopniowe zamieniają te kraje w kalifaty. A my stwórzmy unię krajów, które oparte będą o wartości, które stworzyła cywilizacja łacińska. Niemcy w XX wieku dwukrotnie przyśpieszyły i dwukrotnie rozbiły sobie teutońskie ry je. I tym razem tak będzie!
Kornhauser - Kramsztyk2021.10.22 10:15
Tuskaszenko ściągnie flage Polski z Lasów Państwową i powiesi Niemiecką :D
prosty2021.10.22 10:13
Europa tych, co wolno im więcej i mniej to już za mało, teraz dwie prędkości się marzą. De facto dwie lub trzy prędkości rozwoju w Europie już są, południe, zachód i wschód UE. A Niemcy jak zwykle muszą świat dzielić, jak kiedyś na nadludzi, podludzi i resztę. Bez zmiany pozostało, gdzie się postrzegają: zawsze w elicie.
K.K.2021.10.22 10:13
Niemcy mają zakodowane w swoich głowach panowanie nad innymi. Dwie wojny światowe niczego nie nauczyły pozostałych narodów. Światowe mocarstwa nie wyciągnęły po 1945 roku odpowiednich wniosków wobec tego butnego, aroganckiego i niebezpiecznego narodu. Każdy średnio rozgarnięty człowiek widzi to i rozumie. Rozumie to zarówno Kaczyński jak i Tusk. Tylko, że w przypadku Kaczyńskiego mamy do czynienia z patriotą, człowiekiem odpowiedzialnym za swój kraj, a w przypadku Tuska ze zwykłym zdrajcą, bezwzględnym karierowiczem, który dla własnej korzyści jest gotów posunąć się do każdej podłości.
Jan2021.10.22 10:09
Niech UE sobie zasuwa z predkoscia 2,6% PKB na rok, a my wolniutko 4,5% na rok. Europa dwoch predkosci!
Maria.M2021.10.22 10:08
Bardzo przepraszam ale ja bez trybu. Czy jest już gotowy ten raport o tym samolocie i który ( ten raport..) obiecany był już dawno . I ew. gdzie w internecie mogę go znaleźć bo właśnie kupiłam sobie komputer.
tak poszukaj w Samarze2021.10.22 10:12
po polsku mówi się '"nie trybię" treści artykułu, to napiszę cokolwiek
Portofino2021.10.22 13:25
Maria.M właśnie wyskoczyła ze spadochronem z tego samolotu.
W czym problem?2021.10.22 10:05
Niech się ten "rdzeń" pedo-żydokomuny połączy odbytniczo. Jak przyjdzie do "konkretów" to kolejne kraje będą rezygnować z tego wsadu, czy może z wlewu?
drjyfgdh2021.10.22 10:04
czyli putin z makrelą na tajnych spotkaniach podzielili się w rocznicę paktu ribentrop-mołotow na nowo europą, gazety już zaczęły tworzyć podział wg wytycznych, wszystkie media niemieckie są na pasku rządu niemieckiego więc wspierają interes niemiecki
Kornhauser - Kramsztyk2021.10.22 10:00
Je*ać Fronde , pisowską spłuczkę ! :)
Ludwigsburger - Kreiszeitung2021.10.22 10:08
Nadajesz się, ale na żelazny krzyż to masz za małą prędkość wylotową tęczowego pawia. Spróbuj grawitacyjnie dołem jak Sztukas !
katolicka deratyzacja Polski2021.10.23 5:10
PO to partia faszystowska
bogdanus2021.10.22 9:59
Najpierw rażąca niesprawiedliwość UE a następnie, ma to być powód do wprowadzenia drugiej prędkości dla gorszych krajów. Może powiedzieć, dla państwa który za dobrze się rozwija i jest zagrożeniem dla starej unii. Na siłę chcą nas usunąć z UE i to tak, byśmy my sami odeszli. Wyście spowoduje utratę poparcia wyborców dla Zjed. Praw. którzy chcą pozostać w UE. i wygranie opozycji.
JM2021.10.22 9:53
Niemcy zapominają jak stosowali Europę dwóch prędkości w 1939 roku! Maja krótką pamięć. Bezczelność nie zna granic. niedługo powiedzą, że to Polska napadła na "bezbronne" Niemcy we wrześniu 1939 roku!!!! Obozy polskie już nazywają szwaby!
Anonim2021.10.22 10:00
W 1939 też mieli dużą prędkość - nazywali to wojną błyskawiczną (blickkrik).
Pokręć2021.10.22 9:52
O kasę chodzi. I o uwalenie konkurenta. Polska zaczyna się już robić zbyt mocna (w porównaniu do Niemiec czy Francji). OK, "zbyt mocna" w tym przypadku znaczy, że jest tak na 30% wymienionych krajów w sensie wpływów i bogactwa. A to już jest niebezpieczne, jak reaktor atomowy - jak pozwolisz się rozhulać, to potem będzie tylko coraz trudniej to utrzymać w ryzach. Więc najlepiej - zawczasu zadbać o temat. Zwłaszcza, że Niemcy i Francja przed sobą widzą raczej zjazd niż podejście. My się np. wyśmiewamy z "polskiego samochodu elektrycznego" a Niemcy widzą to i się co najmniej uważnie przyglądają. Bo na razie to są dziecinne zabawy i kompletnie niepoważne podskoki, ale zawsze jest ryzyko, że ci Polacy jednak coś wymyślą i im nagle "zażre". Do tego nie wolno dopuścić - niszczyć w zarodku. W stadzie nie ma miejsca dla dwóch samców alfa.
Anonim2021.10.22 9:49
W Polsce wiadmo zawsze była bieda i Polacy szukają szczęścia za granicą. Kiedy jest szansa zagłosować za ograniczeniem budżetówki i obniżeniem podatków to Polacy wybierają komunę laicką z PO i SLD albo komunę kościelną z PiS. Politycznie Polacy są bardzo kiepsko rozgarnięci, naród komuszków. Szczęście jednak że mamy za sąsiadów Niemców! Gospodarny oszczędny naród, który chętnie daje możliwośc zarobienia na życie dla Polaków. Dzięki Niemcom polskie rodziny mają co do gara włożyć. Niech im się szczęści a gospodarka kwitnie, Polacy będa mieli gdzie robić.
JM2021.10.22 9:55
A kim ty jesteś chamie? Zamknij ryja bo rzygać się chce na te twoje brednie!
B522021.10.22 10:05
ty się marnujesz zacznij oferować rolnikom ziemie do uprawy na marsie 10,ooo hektarów za 1 zł lepiej
nie ślepy2021.10.22 10:49
Tak trollu niemiecki - Niemcy to owszem bardzo "oszczędny naród", nakradli w Polsce od 1939 to i mają!
katolicka deratyzacja Polski2021.10.23 5:12
PO i Konfederacja to blizniacze partie faszystowskie !
POPIERAM! BRAWA ZA TAKI POMYSŁ2021.10.22 9:46
"Praworządność stanie się wkrótce warunkiem otrzymania unijnych środków. To będzie ta prawdziwa „opcja nuklearna”, bo Bruksela będzie mogła zablokować wypłaty wszystkich funduszy europejskich, od dopłat dla rolników po pieniądze dla samorządów. Objęty nowym mechanizmem będzie także Fundusz Odbudowy, co oznacza, że nawet jeśli Krajowy Plan Odbudowy otrzyma zielone światło, to na dalszym etapie Komisja Europejska nadal będzie mogła zamrozić kolejne wypłaty w jego ramach. Uruchomienie mechanizmu „pieniądze za praworządność” to jedna ze wskazywanych możliwych odpowiedzi na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. KE zobowiązała się jednak, że wstrzyma się z jego uruchomieniem do momentu wydania ostatecznego wyroku przez TSUE, który rozpatruje skargi Polski i Węgier. Wstrzymanie użycia mechanizmu, chociaż rozporządzenie je ustanawiające weszło w życie 1 stycznia, było elementem politycznego porozumienia, dzięki któremu rząd polski i węgierski wycofały weto budżetowe. W oczekiwaniu na orzeczenie Bruksela robi przygotowania. Napisała już wytyczne i skierowała do wszystkich stolic pisma. Ich wymiana ma być kontynuowana z wybranymi stolicami. – Należy to traktować jako element przygotowań, żeby nikt nie był zaskoczony, gdy do uruchomienia mechanizmu dojdzie – słyszymy w Brukseli. W ten sposób KE odpowiada też na presję ze strony Parlamentu Europejskiego, który domaga się, by mechanizm uruchomiono do końca października."
Pokręć2021.10.22 9:54
Skoro UE łamie traktaty, to my też je złamiemy. Trudno.
B522021.10.22 9:58
a czerwone prosiaki myślą że jak Polska nie otrzyma funduszy to Polacy polecą głosować na postkomunę nie wiem co zrobią inni ale byłem posiadaczem kartek na żywność a tak zawsze się kończą rządy komunistów a kartki patrząc na historię to najmniejszy problem jaki może nas spotkać
west2021.10.22 9:46
Nie płacić składek do Unii i blokować wszystkie ustawy, uchwały itp.
1000/102021.10.22 9:55
taak
Naucz się liczyć, 130 mld euro2021.10.22 9:57
"Polska od początku członkostwa w Unii Europejskiej otrzymała ponad 190,8 miliarda euro - wynika z danych Ministerstwa Finansów. W tym czasie nasz kraj wpłacił do unijnego budżetu niecałe 61,4 miliarda euro. "Na czysto" otrzymaliśmy z UE dokładnie 129 317 825 658 euro. Z informacji dostępnych na rządowej stronie wynika, że od momentu wejścia do UE w Polsce zrealizowano bądź nadal realizuje się w polskich województwach 282 020 projektów współfinansowanych z funduszy europejskich. Łączna wartość projektów przekracza 1,2 biliona złotych, z czego 701 miliardów złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej."
Grizzly2021.10.22 10:06
... efekt jest taki, że Polska jest na minusie 500 mld zł w wyniku członkostwa w UE! Naucz się liczyć!
Anonim2021.10.25 13:55
Niestety to jest efekt złodziejstwa PiSu !!!!!!!!!
katolicka deratyzacja Polski2021.10.23 5:14
PO to partia faszystowska !
Tu nie chodzi o "fedearlizację"2021.10.22 9:42
Ale o stworzenie JEDNEGO PAŃSTWA pod zarządem żydokmuny urzędasów, robiących na zlecenie szkopów. Dla nas przewidziano rolę niewolników. Oczywiście za naszą zgodą.
Właśnie tak wyglądało2021.10.22 9:44
...zarządzanie Polską i Polakami w czasie zaborów. Niemiecki właściciel, żydowski nadzorca i Polak jako niewolnik.