30.03.16, 18:15

Niechęć wobec uchodźców zniszczy wizerunek Polski?

"Totalny sprzeciw wobec przyjmowania uchodźców na długo zaszkodzi wizerunkowi naszego kraju. Polska nie wyciąga lekcji z trudnej walki z kłamliwym określeniem polskie obozy" - pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego tego dziennika.

Haszczyński uważa, że Polska tak silnie akcentując niechęć do przyjmowania imigrantów i uchodźców robi sobie czarny PR, za co zapłacą przyszłe pokolenia. Dziennikarz wskazuje, że inne kraje europejskie też nie są chętnie do przyjmowania uchodźców i wcale ich nie przyjmują, ale hipokryzyjnie mówią co innego. Kluczą, unikają jednoznacznych deklaracji, akcentują chęć pomocy. Inaczej rząd Polski, który jest najgłośniejszym w Europie orędownikiem zamykania granic. Haszczyński uważa tę politykę za fundamentalny błąd.

" To tym bardziej zastanawiające, że przecież obecny rząd przywiązuje wielką wagę do polityki historycznej, rozumianej w znacznym stopniu jako odkłamywanie negatywnych stereotypów i przypominanie Polaków, którzy zasługują na wysokie oceny za postawę moralną w czasach próby. Takich jak podkarpacka rodzina Ulmów wymordowana przez Niemców za pomoc Żydom" - pisze dziennikarz.

Jak wskazuje, o polskich bohaterach opinia międzynarodowa ciągle nic nie wie. Wie za to bardzo dużo o tym, jak bardzo nie chcemy przyjąć żadnego uchodźcy. W ocenie Haszczyńskiego to właśnie ta sprawa zaważy na naszym przyszłym wizerunku. Trybunał Konstytucyjny, ustawa o inwigilacji - to wszystko będzie zapewne tylko przejściowe. Niestety, według Haszczyńskiego kryzys imigracyjny stanie się podstawą dla przyszłych ocen moralnych państw europejskich. Polska nie zostanie oceniona dobrze. "Spowoduje, że nasze dzieci, wnuki i prawnuki, słysząc zagraniczne opinie o polskim podejściu do uchodźców w drugiej dekadzie XXI wieku, będą czuły to co my, gdy czytamy o kolejnym użyciu określenia „polskie obozy" – wściekłość i bezradność" - pisze Haszczyński.

I dodaje: "Z tym że polskich obozów nie było, a określenie, z którym tak trudno się walczy, pojawiło się w czasach, gdy Polska jako PRL nie mogła bronić prawdy historycznej. Natomiast sprzeciw wobec przyjmowania jakichkolwiek uchodźców jest prawdziwy".
"Do sprawy uchodźców dobrze pasuje przysłowie, że milczenie jest złotem. Przecież niechęć do przyjmowania imigrantów jest w tej chwili prawie powszechna w Europie" - ocenia dzeinnikarz. " Jednak politycy innych krajów zazwyczaj grają rolę zatroskanych, kluczą, są nieprecyzyjni, wyrażają gotowość. Jednoznaczną niechęć demonstruje Polska, rzuca się pod tym względem w oczy nawet bardziej niż Węgry Viktora Orbána" - dodaje.

Zdaniem Haszczyńskiego cena za całkowity brak zatroskania sprawą uchodźców będzie naprawdę wysoka.

wbw/rzeczpospolita.pl

Komentarze

anonim2016.03.30 18:16
Nie obchodzi mnie wizerunek kosztujący życie
anonim2016.03.30 18:17
...i być albo nie być Polski, jak się komuś nie podoba to ten ktoś mnie się nie podoba
anonim2016.03.30 18:20
Polska nie ma problemu z imigrantami. Polska ma problem z potencjalnymi terrorystami.
anonim2016.03.30 18:23
Justine co ty pierdolisz? Jakie życie?
anonim2016.03.30 18:24
Co nam po wizerunku jak nasze żony i córki będą gwałcone a nam będą podrzynali gardła i wysadzali w powietrze.
anonim2016.03.30 18:24
@Wróg Powiedz to trollu zamordowanym we Francji czy Brukseli
anonim2016.03.30 18:28
Co mam im powiedzieć? Że jesteś idiotą czy zwykłym tchórzem z wypranym mózgiem? Idź lepiej powiedz tysiącom i setką tysięcy ludzi rozrywanych na strzępy, gwałconych, palonych umierających z głodu, że im nie pomożesz bo są terrorystami. Jebany ignorant.
anonim2016.03.30 18:31
Bardzo dobrze, że "wizerunek naszego kraju" będzie niesprzyjający imigrantom - nie będą najeżdżać na nasz kraj, a ci którzy ich dziś ochoczo przyjmują, sami będą starać się o wizę do Polski, aby tylko uciec od tej dziczy.
anonim2016.03.30 18:41
A ilu bezowych ma u siebie w mieszkaniu Przyjaciel_Toaletowy, a ilu z nich utrzymuje on i jego rodzina? No?! Przyjacielu_Toaletowy -odpowiesz?
anonim2016.03.30 18:45
A teraz zacytujmy co napisał Przyjaciel_Toaletowy o sobie: "Co mam im powiedzieć? Że jestem idiotą czy zwykłym tchórzem z wypranym mózgiem? Pójdę lepiej powiedzieć tysiącom i setką tysięcy ludzi rozrywanym na strzępy, gwałconym, palonym umierającym z głodu, że im pomogę bo są terrorystami. Jebanym ignorantem jestem."
anonim2016.03.30 18:45
@Wrog_Z_Papieru Zachowuj się, kolego, nie jesteś u siebie w chlewie...
anonim2016.03.30 18:49
Istotnie Justine, co Ty Przyjacielowi_Toaletowemu opowiadasz o jakimś życiu, przecież Przyjaciel_Toaletowy zna i rozumie tylko rzyć...
anonim2016.03.30 18:50
To szczególney charakter tej imigracji bo nie są to uchodźcy - uchodźcami są na Bliskim Wschodzie w Afryce - otóz imigracja ta ma duży opor lub w ogóle niechęć do asymilacji zamiast tego chęć budowania społeczności równolegych, obciążania państwa nadmiernym i nieuzasadnionym socjalem i to w porównaniu z rodzimymi obywatelami którzy nie ze swojej winy żyją na granicy lub poza granicą nędzy a są z tej pomocy wykluczeni, poza tym jest potwierdzone, że terroryści islamscy znajdują w licznych izolujących się lub rozproszonych społecznościach muzułmańskich zaplecze wsparcia wszelkiego rodzaju. Towarzyszy temu szantaż moralny i emocjonalny zupełnie nieracjonalny wbrew oczywistym faktom i mocno ideologiczny. Zagrożenie cywilizacyjne i kulturowe. Poza tym jest jeszcze aspekt polityczny i presja prowadząca do utraty suwerrenności, generująca ogromne obciążenie finansowe prowadzące do bankructwa państwa, uzalezniania się poprzez narzucone regulacje prawne niszczące i umozliwiajace faktyczne podbicie przez inne państwo - niemieckie. ISLAM z religią nie ma! z islamem ma! = islam nie jest religią tylko ideologią, systemem regulującym, podporządkowującym każdy aspekt życia, a obecność allaha-boga tylko ma ten system wzmacniać i chronić, tak więc tworzy kulturę i cywilizację, inaczej islam=cywilizacja a ona warunkuje takie a nie inne podejście nie podlegające dyskusji, ewolucji, reinterpretacji, a nawet szczególnej refleksji. Zawsze będzie się kierowała ku (fundamentalizm) kompletnej realizacji, bo tylko wtedy system (zamordyzm islamski) działa, podobnie jak bolszewizm, nazizm, faszyzm, socjalizm w istocie pożerają własnych wyznawców
anonim2016.03.30 18:55
"ISLAM z religią nie ma wiele wspólnego! Totalitaryzm i terror z islamem ma wiele wspólnego"
anonim2016.03.30 18:58
@Wróg-z-papieru Jakim trzeba być debilem i jak mocno zlasowany lewacki mózg gównem typu GWnowarta aby pierdzielić takie farmazony jak ty. Nawet za kasę wstyd takie gówno pisać. Polacy nie ugną się przed lewackim gównem. Mamy swój naród, wiarę i honor. I niezależnie jak by lewackie psy ujadały to gówno lewackie nie przejdzie! W końcu mamy normalny rząd ... a za chwilę będziemy robić porządek z takimi trollami w necie ! :) i humorek się poprawia
anonim2016.03.30 19:22
Co ten Haszczyński ma w głowie? Sieczkę i wodę? Co ma nam teraz wizerunek dać wobec nieodwracalnych zmian, jakie pociągnęłoby za sobą osiedlenie się dziesiątek (setek?) tysięcy muzułmanów? Co jest powodem ślepoty Haszczyńskiego? Komu i czemu służy?
anonim2016.03.30 19:34
zawsze mnóż przez minimum 4, a rodzina do ściągnięcia bywa liczna jak wioska; chyba że to najemnik lub bojownik "opozycja" Asada, żołdak z Iraku większość sądząc po zachowaniu i pozostawionych w necie śladach zdjęć w mundurach często z butem na ofierze albo głową ofiary w ręce, albo po prostu w mundurze i z bronią
anonim2016.03.30 19:42
....... ,, kryzys imigracyjny stanie się podstawą dla przyszłych ocen moralnych państw europejskich " Bez kryzysu już dziś można ocenić moralny stan państw europejskich ! .... ,, słysząc zagraniczne opinije o Polski podejściu do uchodzców " Zaopinijują , że Polacy nie poszli owczym pędem bezkrytycznie i nie przygotowani !
anonim2016.03.30 19:48
@Lukasz83 : Liban durniu rządzony jest przez Prezydenta Chrześcijanina - to póki co wyjątkowy kraj - reszta twoje wypowiedzi to demagogia propaganda i ideologiczne kłamstwa
anonim2016.03.30 20:03
Co za naiwne gadanie - że niby nie będzie "polskich obozów" jak przyjmiemy muzułmanów? Otóż wówczas dalej będą "polskie obozy", a na dokładkę jeszcze muzułmanie.
anonim2016.03.30 20:16
@Lukasz83: poza tym że jesteś idiotą obrzucającym paranoicznymi epitetami - Polacy są tam obecni z misją pomocową nie jeśtesmy talk bogaci jak Niemcy jednak to my tam coś robimy, a tam jest tragedia i trzeba pomóc całemu państwu które (nieliczne bo nie islamskie) jest biedne, sami Polacy nie dadzą rady im pomóc i to nie są lalki żeby ich sobie wybierać!!!bydlaku
anonim2016.03.30 20:24
Wrog_Z_Papieru ; twój język świadczy o tobie nieszczęsny człowieku..i zdradza twoje zamiary
anonim2016.03.30 20:27
@Lukasz83: bolszewicka świnio z od NRDowskiego bylęcia które kosztem wszystkich tylko nie Niemców sprowadziła sobie emigrantów do roboty nie interesuję tej Q***y żadna pomoc komukolwiek, kłamliwe lewackie ścierwo jeśli jest sprawiedliwość tak po ludzki to tobie i anieli m. oddadzą za tę ideologiczną poprawność właśnie te dwa miliony miłego długiego życia w niewolnictwie
anonim2016.03.30 20:34
Poza tym nie mam nic wspólnego z PiS-em ;-)
anonim2016.03.30 22:50
Wolę nasz zrujnowany wizerunek, ale ocalony kraj, niż na odwrót. Autor opisuje problem wyabstrahowany z rzeczywistości, raczej na podstawie zdjęć przedstawiających zapłakane dzieci niż raportów wywiadów kilku co najmniej państw donoszących o co najmniej kilkutysięcznej armii gotowych na wszystko islamskich morderców. Nie wpuszczamy do Europy "uchodźców" - wpuszczamy zdobywców i osadzamy ich piątą kolumnę. Czy można głupiej?
anonim2016.03.30 23:16
@NU Można głupiej - można być lewackim trollem i popierać za kasę osiedlanie tutaj terrorystów islamskich
anonim2016.03.30 23:31
Wróg z papieru Idź już sobie lewacki debilu!
anonim2016.03.30 23:32
@wrog z papieru: jesteś mocno ograniczonym trollem, szkoda mi ciebie bo przez tą swoją głupotę chcesz krzywdzić niewinnych ludzi zapraszając bandę nierobów z afryki, którzy tylko mają żądania, roszczenia i pustkę w głowie bo myślą tylko kut...mi. Jak nie znasz tematu to się nie odzywaj i idź pozmywać naczynia, przynajmniej zrobisz coś pożytecznego.
anonim2016.03.30 23:37
Pierdolę wizerunek .... wolę żyć w spokoju
anonim2016.03.31 1:03
Jakie ma znaczenie wizerunek Polski jeżeli na początku tj w czasie III wojny światowej życie Polaków będzie igraszką w rękach tzw uchodźców ! - Pan (...) jest w Polsce jeszcze wiele nieprawości i grzechu w stosunku do zbyt małej liczby wynagradzających. Termin, jaki był wyznaczony dla waszej ochrony już niedługo minie. Po nim o ile się nic nie zmieni, Anioł, wykonawca Sprawiedliwego Gniewu Bożego rozpocznie swoją pracę. Ostrzegam was z bólem serca, ale nie zostawiacie Mi wyboru. Przez swoją krnąbrność oraz popełniane wielkie grzechy. (...) Gdy odsłonię Polskę całkowicie, gdy zabraknie tarczy modlitewno - pokutnej, to Anioł Niszczyciel rozpocznie swoją pracę, a wówczas demony otrzymają pozwolenie niszczenia leniwych sług Kościoła Świętego. Niemcy, Rosja, Ukraina, Żydzi Hazarscy i inni, będą chcieli „rozdrapać” waszą Ojczyznę, ziemię i bogactwa. Wejdzie do Polski wielka ilość muzułmanów, którzy wraz z wrogo do was nastawionymi, Rosjanami, Niemcami i Ukraińcami staną do mordowania was. Na pierwszy ogień pójdą kapłani, hierarchia, zakony męskie i żeńskie. W szybkim tempie mogą zlikwidować do 80% stan duchowieństwa. Ludzie będą w wielkim szoku, a działania militarne niewiele pomogą. Coraz bardziej szerzyć się będzie w Polsce zniszczenie, terror i gwałty. W Polsce zniszczonych będzie w znacznym stopniu w wyniku m.in. bombardowania, co najmniej osiem wielkich miast polskich. Znacznie ucierpią również sanktuaria, nawet te, które do tej pory były chronione. W tym czasie będzie wielu zabitych, wiele ruin, zniszczone będą wszystkie węzły komunikacyjne i energetyczne. Równolegle rozpocznie się wielkie wyniszczanie Polaków na całym świecie. W wyniku tych działań zostanie około 8-10 milionów Polaków. Ci którzy pozostaną, rozpoczną gorący szturm do Nieba, co uratuje tych co pozostali, a ci wykonają wszystko to, o co się ich prosi. Jeżeli o Polsko się nie nawrócisz, nie opamiętasz się, nie rozpoczniesz modlitw, wynagrodzeń i ekspiacji, to już niedługo tak właśnie wyglądać będzie wasza przyszłość. Wołam i proszę przez Moje wybrane narzędzia, którymi się posługuję.
anonim2016.03.31 8:59
Panie Jerzy Haszczyński, zawieź Pan żonę i córki do Kolonii, weź krzyż i idź do uchodźców a potem pogadamy o wizerunku. Kolejny który nie widzi zagrożenia. Będę się za Ciebie modlić aby Bóg dał Ci rozum.