'Neutralność klimatyczna' to zguba dla Polski! - zdjęcie
12.12.19, 19:30Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

'Neutralność klimatyczna' to zguba dla Polski!

33

Jak informuje Telewizja Trwam, premier Mateusz Morawiecki przebywający obecnie z dwudniową wizytą w Brukseli, najprawdopodobniej nie zawetuje propozycji wprowadzenia w Unii Europejskiej neutralności klimatycznej do 2050 r. 

Jeżeli plany Brukseli wejdą w życie, będzie się to wiązać z likwidacją polskich kopalń, elektrowni węglowych, a także przemysłu ciężkiego. Również możliwość wykorzystania gazu ziemnego może stanąć pod znakiem zapytania. 

Szef Rady Europejskiej, Charles Michel liczy na porozumienie wszystkich państw członkowskich UE w tej kwestii. 

"Mam nadzieję, że osiągniemy porozumienie. Neutralność klimatu jest bardzo ważnym celem"-mówił dziś w rozmowie z dziennikarzami polityk. Unia chce osiągnąć neutralność klimatyczną już w ciągu najbliższych 30 lat. Do sprawy odniósł się m.in. Pawel Sałek, doradca prezydenta RP ds. polityki klimatycznej i ochrony środowiska. 

"Te dokumenty, które są dyskutowane w Unii Europejskiej powinny się nazywać polityką dekarbonizacji, a nie polityką neutralności klimatycznej. Dlatego, że tam chodzi o pozbycie się paliw kopalnych ze sposobu wytwarzania energii"-stwierdził w rozmowie z Telewizją Trwam. 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał przed szczytem mocne i jednoznaczne argumenty ze strony Polski. 

"Nie możemy zgodzić się na taki model transformacji gospodarczej, aby polskie społeczeństwo na tym ucierpiało"-tłumaczył. Strona polska zabiega również o zróżnicowanie tempa dochodzenia do neutralności dla poszczególnych państw. Rząd Morawieckiego liczy ponadto na środki z tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej.

"Koszt transformacji energetycznej w Polsce jest o wiele wyższy niż w wielu krajach, które miały dużo więcej szczęścia od nas w ostatnich kilkudziesięciu latach i oparły swoje systemy energetyczne o zupełnie inne źródła energii-podkreślał szef polskiego rządu. 

Planom Brukseli sprzeciwia się NSZZ "Solidarność". 

"Koszt transformacji energetycznej polskiej gospodarki to jest kwota od 500 do 700 mld euro, a więc niewyobrażalne środki, których Polska nie ma i nie jest w stanie wyasygnować, aby dostosować się do oczekiwań Unii Europejskiej" – podkreślił rzecznik związku, Marek Lewandowski. Związkowcy apelują do premiera, aby nie zgodził się na plany Unii.

"Hutnictwo ma dzisiaj ogromny problemy. Coraz więcej płacimy za prąd czego głównym powodem są opłaty emisyjne, które rosną w sposób niekontrolowany"-wskazywał Lewandowski. Zdaniem rzecznika NSZZ "Solidarność", model "zero emisyjności" będzie zgubą dla naszego kraju, więc rząd "absolutnie nie może się zgodzić" na to rozwiązanie.

yenn/Radio Maryja, Fronda.pl

Komentarze (33):

MaxFiend2019.12.13 20:03
Co za nikczemny moralny pokurcz. "Nie możemy zgodzić się na taki model transformacji gospodarczej, aby polskie społeczeństwo na tym ucierpiało". No jasne, niech to powie rodzinom 40 tys. Polaków, którzy umierają każdego roku z powodu zanieczyszczenia środowiska.
aspiring educationalist2019.12.13 8:12
27:1 Znowu "zdradzeni o świcie" hehehhehe
mir2019.12.13 7:52
przecież ten węgiel i tak zaraz sie skończy ! wszystko po to zeby napchac pare górniczych gierkowskich mord
Dr Aloha2019.12.13 1:06
To wielka szansa dla Polski aby uwolnić się od węgla, zacząć myśleć o środowisku, czystości powietrza przy dużym wsparciu finansowym ze strony EU. Obawiam się jednak że durnozmianowa ekipa tego nie ogarnia.
Grizzly2019.12.12 21:28
Ta "neutralność klimatyczna" czy "zielony ład" to takie same brednie jak "socjalizm z ludzką twarzą"! W Europie już były łady: hitlerowski i stalinowski czyli czerwony i bardziej czerwony (brunatny) - najbardziej bandyckie i mordercze ideologie w dziejach świata!
stan2019.12.12 21:25
Donald Trump niedawno wysiadł z pociągu "klimat" i stwierdził, że nie będzie brał udziału w błazenadzie. Ponoć USA jest naszym sojusznikiem, większym niż UE?
WęglowySkansenPiSocjalizmuCzyliMocarstwoKosmiczne2019.12.12 21:05
Kato-ciemnota z bagien Podlasia i Goralenvolki z Podhala murem za sadzą i kopciem węglowym, opadającym im na kołtuny!
Grizzly2019.12.12 23:09
Rebe, czym palić bo i gaz (sorki) też do likwidacji! Pewnie najlepiej byłoby mieszkać w hostelu dla pedałów - tam jest ciepło i już! Szambelan warszawski ma niezłe pomysły na zmianę klimatu w mieście - wylanie gorącej wody - ciepło prawie geotermalne.
Ja2019.12.12 21:01
Ten kraj był masakrowany gospodaroczo od 1989 roku: zniesienie ceł (jednostronne - w koncu gospodarka |"wolorynkowa"), rozbijanie kombinatów ("molochów") na smol-biznesy, likwidacja produkcji, bo na zachodzie robią lepiej, komercjalizacja przedsiębiorstw, rozszarpanie PGRów, prywatyzacja, prywatyzacja z udziałem inwestora zagranicznego (po prostu oddawali), układ stowarzyszeniowy z UE, likwidacja Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego, wielka redukcja hut i kopalni śląskich, akcesja do UE w 2004 r. i likwidacja kilkuset kutrów rybackich, likwidacja cukrowani, likwidacja stoczni, likwidacja przemysłu elektrotechnicznego i elektronicznego (np. w Koszalinie), oddanie infrastruktury państwom UE, np. Górnośląski Rejon Energetyczny dla rządu Szwedzkiego, który korzystając z władzy zlikwidował jedyną hutµe aluminium w Polsce na Śląsku, np. Warszawski Rejon Energetyczny dla Niemców, np. GPEC dla Lipska, itd. ,itd., cudowane haracze za CO2 dla elektrowni, ciepłowni, hut cementowni, szczucie na emerytów ogrzewających domy węglem (smog), blokady inwestycyjne sakramentami środowiskowymi (np. Obszary Natura 2000 na terenach gospodarczych), itd, itd. By żyło się lepiej, durni mieszkańcy tego kraju.
Olej2019.12.12 20:41
PiS i jego rząd mówią jedno a robią drugie ! Ta dychotomia się pogłębia ! Jeżeli Polska zlikwiduje przemysł ciężki to kto będzie produkował ciężki sprzęt dla polskiej armii ? Głupota rządzących Polską nie ma granic !
ZERR02019.12.12 22:25
Jak to kto? Ukraina. Już przejęła produkcje stali
ZERR02019.12.12 20:32
Jeszcze ćwierć wieku temu Zieloni przykuwali się do torów kolejowych aby blokować skrajnie antyekologiczne elektrownie atomowe. Dzisiaj Zieloni popierają te same elektrownie atomowe z całych sił. Jeszcze 40 lat temu wiodący naukowcy (na podstawie wieloletnich pomiarów) przewidywali nowa epokę lodowcową. Dzisiaj wiodący naukowcy na podstawie tych samych pomiarów przewidują globalne ocieplenie. Sam diabeł nie wie, co będą przewidywać za dwie dekady. Sami wyciągnijcie wnioski nt inteligencji Zielonych.
gość2019.12.12 20:19
no nie wierzę! jedna głupia baba wyskoczyła z pomysłem zlikwidować wszystko a Polska potulnie zwinie swoją gospodarkę? czy wyście się z osłami na rozum pozamieniali, czy już nie ma odważnych ludzi co powiedzą stop temu oszustwu? przecież nas nie będzie, wszyscy wyemigrują bo tu nie będzie pracy, niczego nie będzie. kobiety będą dziwkami a chłopy pomywaczami u Niemców.
ZERR02019.12.12 20:26
Za tymi babami stoją najpotężniejsi bankierzy świata. Chcą po prostu naliczyć nam rekiet, opornych zamorzyć głodem.
ZERR02019.12.12 20:16
Nikt nie wykazał, aby człowiek miał wpływ na klimat. Podstawową przyczyną ataku jest opodatkowanie całego świata, niszczenie i blokowanie gospodarek krajów peryferyjnych oraz docelowo zlikwidowanie większości ludzkości. Celem jest totalna kontrola pieniądza, towarów oraz pozbawienie prawa do posiadania dzieci. Jest to największy projekt ludobójczy w dziejach świata Oczywiście lewackie półgłówki łykają ściemę bez popitki (zostali uprzednio wychowani do ojkofobi) i akceptują nawet najbardziej bezczelnie fałszowane dane, jak poziom CO2 w powietrzu. Zanotujcie sobie - krzywa hokejowa jest NIEPRAWDZIWA, a obecne i znacznie wyższe poziomy CO2 były notowane w ciągu ostatnich 200 lat trzykrotnie, po czym spadały i znowu rosły. Związku ze spalaniem paliw kopalnych brak.
anonim2019.12.12 22:07
ale też nie problem w paliwach kopalnych, czy jakichkolwiek innych - problemem jest technologia, spalanie "do czysta" i jest to możliwe, też w wypadku węgla
ubawiony bełkotem eurokretynów2019.12.12 20:12
Co to za brednie ta "neutralność klimatyczna"? A może ja chcę być "proklimatyczny" albo "antyklimatyczny"?
lady chapel2019.12.12 20:10
"Ks. Jerzy Uchman, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Nienadówce koło Rzeszowa, został dziekanem Dekanatu Sokołów Małopolski" - informuje portal rzeszów-news.pl. Duchowny zasłynął podziękowaniami za to, że wierni głosowali na "Pokorę i Skromność".
lady chapel2019.12.12 20:07
Polski pisokatolik ma w nosie ekologie
Wiesław. 2019.12.12 19:52
Do górnictwa dopłacamy miliardy rocznie i jeszcze kupujemy od Iwana, gorszej jakości.!!!
B522019.12.12 20:27
a skąd masz tyle kasy
ZDEGUSTOWANY 2019.12.12 19:49
Takiej Francji, która opiera swą energetykę na elektrowniach atomowych na rękę jest zmuszanie innych krajów do płacenia. Ale co gorsza rodzimi ekolodzy (z Bożej Łaski) wspierają. A kto zablokował budowę elektrowni atomowej w Polsce. Kiedy o Rydzyk próbował z geotermią to także antyklerykałowie krytykowali to, że zabiegał o fundusze unijne i budżetowe. A o katastrofie w puszczy Białowieskiej do jakiej doprowadziły pseudo-ekologiczne eksperymenty to już nawet nie chce pisać bo nóż się w kieszeni otwiera.
kibic2019.12.13 9:13
niby jaka to katastrofa?
Niejestemrobotem2019.12.12 19:45
Klimat jest bardzo ważny, to fakt. Zeroemisyjność powinna być celem, jak najbardziej. Ale do tego celu musi dążyć cały świat! W przeciwnym razie, szkodzące klimatowi fabryki będą przenoszone tam, gdzie w ogóle nie dba się o środowisko. A do tego dojdzie emisja związana z transportem. Więc albo Unia liberalizuje swoje stanowisko, albo robi coś, aby inne kraje dołączyły. Bez współpracy UE-USA-Japonia-Chiny nie da się zatrzymać katastrofy klimatycznej, z kolei taki sojusz jest w stanie wymusić na innych graczach przestrzeganie reguł, np. poprzez embarga handlowe. Wedy byłoby fair, inaczej to tylko bardziej zaszkodzi niż pomoże.
Ciekawy2019.12.12 19:43
Ciekawe czy tego typu haracze są liczone w bilansie zysków i strat wynikających z akcesjii do ue?
Demetriusz2019.12.12 19:41
Neutralność klimatyczna to zguba dla Polski. Jej brak to zguba dla świata...
B522019.12.12 20:24
czerwona szarańcza wyprowadza produkcję do Azji bo tu śmierdzi a tam o ekologij nie słyszeli śmierdzi jej rolnictwo Azjaci zarabiają kasę i się zbroją po zęby a europejczycy wychodzą na ulicę bo zaczynają biednieć jak myślisz poco chińczykom takie zbrojenia kogo mają na oku leje się słabego bo od mocnego można dostać oklep
Marek212019.12.12 19:39
Bóg każdemu narodowi wyznaczył jego rolę dziejową. W XIX wieku Polacy mieli cierpieć za grzechy ludzkości. W XX nawracać na Wiarę Prawdziwą. W XXI Polacy mają truć!
B522019.12.12 20:15
kiedyś Europa nawracała POgan na wiarę teraz POganie nawracają Europę ewolucja przeważnie pozbawiła człowieka futra celem uniknięcia utraty ciepła tobie się udało to nie szpanuj
Antex2019.12.12 20:16
Truciem to się zajmują Azjaci - Chińczycy, Hindusi itp oraz Amerykanie. Cała Europa to w porównaniu z nimi naprawdę drobiazg. A Polska ... jeszcze mniejszy.
anonim2019.12.12 20:27
To że twój sąsiad bije żonę nie oznacza że i tobie wolno bić żonę.
GAL2019.12.13 7:58
Chłopie, odstaw te prochy.
B522019.12.12 19:38
gdyby pozostali POganie byli by awangardą czerwonej szarańczy 0 emisji i 0 pochlania niania O2