Nazwanie Franciszka "ch***m" bez kary? Ewa Wójciak bez zarzutów znieważenia papieża?  - zdjęcie
01.07.14, 08:18Papież Franciszek (fot. Getty/Flickr)

Nazwanie Franciszka "ch***m" bez kary? Ewa Wójciak bez zarzutów znieważenia papieża?

8

Po wyborze kard. Jorge Bergoglio na papieża, Ewa Wójciak skomentowała na Facebooku: "No i wybrali ch , który donosił wojskowym na lewicujących księży". Jej wypowiedź szybko wywołała oburzenie znacznej części opinii publicznej, a poznańska prokuratura wszczęła śledztwo ws. publicznego znieważenia głowy obcego państwa, za co grozi kara do trzech lat więzienia.

W poniedziałek Wójciak została przesłuchana, ale nie jako podejrzana, tylko jako świadek. Dyrektor teatru przekonywała, że jej wpis nie był publiczny, bo choć zamieszczony na Facebooku, to jednak adresowany do grona jej znajomych. Wójciak tłumaczyła się, że nie wiedziała, iż jej profil jest owarty, więc wulgarny komentarz mogli zobaczyć wszyscy. Przekonywała, że jest z pokolenia, które nie zna się na komputerach.

W prokuraturze Wójciak ponownie przedstawiła swoją krytyczną ocenę kard. Bergoglio. Fakt, że została przesłuchana w charakterze świadka oznacza, że prokuratura nie znalazła podstaw, by zarzucić jej znieważenie papieża. Jednak szef poznańskiej prokuratury podkreśla, że dopóki śledztwo nie zostanie umorzone, status Wójciak może jeszcze ulec zmianie. To jednak mało prawdopodobne, bo jak pisze "Wyborcza", wtedy zeznania Wójciak, które złożyła jako świadek, nie mogłyby się stać dowodem w sprawie i trzeba by ponownie wezwać ją do prokuratury.

MaR/Natemat.pl/Wyborcza.pl 

Komentarze (8):

anonim2014.07.1 8:48
A ja sparafrazuję odzywkę Jurka Kilera do Dony i powiem tak, do pani Wójciak: "Co wygadujesz, głupia ci...o! Ci życie chyba niemiłe!..."
anonim2014.07.1 8:52
to skandal..
anonim2014.07.1 9:00
@ Nowenna: A te wpisy na frondzie typu "Tusk ch*j" i "żydostwo do gazu" są mniej obraźliwe? Katolicy mają niesamowitą umiejętność opluwania jadem tego, z czym się nie zgadzają i to jest ok. Ale gdybym z krzyża zrobił sobie wieszak na krawaty, to pewnie grożono by mi za to śmiercią i piekłem. Ale faktem jest, że nie podoba mi się obrażanie kogokolwiek. Tym bardziej, że w końcu jakiś ludzki papież się trafił
anonim2014.07.1 9:46
Ona poniesie zasłużoną karę prędzej czy później albo jeszcze na ziemi albo kiedyś w piekle.
anonim2014.07.1 10:00
..mhm, przy założeniu, że piekło istnieje
anonim2014.07.1 10:27
Nazwanie premiera zdrajcą bez kary? Wszystko w temacie.
anonim2014.07.1 13:48
a jak homofob z Rodzinki obrażał mnie i moich znajomych na fejsie to wszyscy krzyczeli że ma prawo do wyrażania swoich poglądów... spójrzcie na siebie do cholery... Katolicy-frondowcy, skończcie już proszę ze swoją obłudą i wybiórczością poglądów...
anonim2014.07.2 7:39
@Sveni Wyrażenie "Katolik frondowiec" to oksymoron.