,,Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę'' - zdjęcie
12.02.21, 08:15Fot. Andreas Wahra via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

,,Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę''

5

PIERWSZE CZYTANIE

Grzech pierworodny

Rdz 3, 1-8

Czytanie z Księgi Rodzaju

Wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?»

Niewiasta odpowiedziała wężowi: «Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli». Wtedy rzekł wąż do niewiasty: «Na pewno nie umrzecie! Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło».

Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią, a on zjadł. A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.

Gdy zaś mężczyzna i jego żona usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie w porze powiewu wiatru, skryli się przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu.

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Uzdrowienie głuchoniemego

Mk 7, 31-37

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu.

Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.

Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: «Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę».

Oto słowo Pańskie.

Komentarze (5):

Żałość2021.02.12 17:33
Żeby jeszcze wyszczepionym Astrą Zenka rozum wrócił...
Darek2021.02.12 12:13
Żeby tak jeszcze katolikom rozum przywrócił było by idealnie.
Grizzly2021.02.12 11:01
Bóg w swej wszechwiedzy i wszechmocy przewidział, a tym samym celowo tak stworzył Eden i sprowadził do niego węża. To się musiało stać. Szatan musiał pozornie zatriumfować, żeby Chrystus mógł wszystkich wybawić. Maryja na końcu świata zdepcze wężu głowę.
Bubba2021.02.12 8:59
Bardzo piękne legendy. Ale mi się bardziej Gilgamesz podoba. Jest bardziej zwarty dramaturgicznie.
Po 11 ...2021.02.12 8:30
,,Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę'' ---- a to ciekawe, bo np. PiS robi dokładnie odwrotnie z polskim Narodem.