Decyzja zapadła po tym, jak pewne grupy domagały się postawienia pomnika szatana, boga-małpy oraz potwora spaghetti. Pomniki miały stanąć obok wielkiej kamiennej płyty, na której wypisane jest 10 przykazań.

Władze Oklahomy przegłosowały zakaz postawienia tych pomników. Zakaz może stracić swoją moc po wyroku sądowym, jaki zapadnie w sprawie ewentualnego usunięcia tablicy 10 przykazań sprzed Kapitolu.

Amerykańska Unia Wolności Cywilnych (American Civil Liberties Union) wcześniej w tym roku zgłosiła do sądu sprawę istnienia tablicy z Dekalogiem. Zdaniem ACLU stan Oklahoma nie powinien legitymizować żadnej religii.

Pomnik Dekalogu stanął przed Kapitolem dopiero w 2012 roku. Chrześcijanie walczyli o jego istnienie przez kilka lat. Pomnik powstał z prywatnych funduszy w ramach upamiętnienia wydarzenia historycznego. W 2012 roku prawnicy uznali, że istnienie pomnika nie będzie sprzeczne z prawem stanu w kwestii legitymizacji religii.

Teraz prawnicy wskazują, że pomnik Dekalogu otworzył drzwi także innym grupom religijnym, które chciałyby w okolicach Kapitolu postawić monumenty związane z ich własnym kultem. Gdy ACLU zgłosiło sprawę pomnika Dekalogu do sądu, organizacja satanistyczna złożyła wniosek o postawienie pomnika szatana. Grupa hinduistów domagała się posągu boga-małpy; obrońcy zwierząt pomnika poświęconego pokojowi na świecie oraz drugiego, ku czci satyrycznego kościoła Latającego Potwora Spaghetti.

Pac/charismanews