Muzułmanie spalili dużą chrześcijańską bibliotekę - zdjęcie
07.01.14, 06:42fot. Archiwum Frondy

Muzułmanie spalili dużą chrześcijańską bibliotekę

9

Biblioteka znajdowała się pod opieką grecko-prawosławnego kapłana, któremu niesłusznie przypisano autorstwo artykułu obrażającego islam i Mahometa.

Podpalaczom udało się spalić zdecydowaną większość z 80 tysięcy książek i manuskryptów zgromadzonych w bibliotece.

Według mediów libańskich biblioteka miała być jedną z najbardziej sławnych w kraju. Atak przeciwko grecko-prawosławnemu duchownemu spotkał się z potępieniem także ze strony muzułmańskich liderów religijnych. Salafita Szejk Salem al-Rafei powiedział mediom, że ma nadzieję, iż sprawa zakończy się w sądzie. „Wzywam, by wystąpić na drogę sądową przeciw tym, którzy podżegali [do ataku], nakazali go i wydali fatwę” która umożliwiła podpalenie.

Mnóstwo mieszkanców Trypolisu protestowało przeciw podpalaczom i rozpoczęło już pracę nad odbudową biblioteki.

Służby bezpieczeństwa podały, że ksiądz rzeczywiście nie miał nic wspólnego z artykułem, który pochodzi z duńskiej strony internetowej i został opublikowany już w styczniu 2010 roku.

Komentatorzy podkreślają, że biblioteka była „prawdziwym skarbem narodowym” i, co zakrawa na ironię, przechowywała mnóstwo książek na temat islamu. 400 książek należących do biblioteki uchodziło za niezwykle rzadkie. Większość z nich została bezpowrotnie zniszczona – przede wszystkim w ogniu, ale częściowo także w wodzie, której strażacy użyli do gaszenia pożaru.

Pac/blaze

Komentarze (9):

anonim2014.01.7 7:26
Już się zaczęło,l takich incydentów będzie coraz więcej, bo islam się radykalizuje za pieniądze Arabii Saudyjskiej.
anonim2014.01.7 8:36
@Redakcja Frondy- Od kiedy to Trypolis jest w Libanie? Pewnie chodziło wam o Libię. Chyba, że jest jeszcze jakiś inny Trypolis.
anonim2014.01.7 9:06
Jeszcze trochę i znaczenie słowa: tolerancja będzie synonimem słowa głupota.
anonim2014.01.7 9:09
@cox: Jest także Trypolis w Libanie, i chyba rzeczywiście o to miasto chodziło.
anonim2014.01.7 17:20
@ cox http://pl.wikipedia.org/wiki/Trypolis_(Liban)
anonim2014.01.7 18:36
Gdzie można kupić Koran, koniecznie po arabsku, bo nie mam czym rozpalić w kominku... Co za durnie..., a najlepszy jest kawałek o tym, że były tam też książki mówiące o Islamie... Brawo muzułmanie...
anonim2014.01.7 18:44
@daszka Tak się dzieje już od wielu lat. Na szczęście bieda w naszym kraju nie przyciąga muzułmanów w takich ilościach jak w Anglii czy Francji. Znajoma opowiadała mi jak byłą w Dubaju, byłą świadkiem jak islamskie kobiety ubrane w czador pluły, wyzywały żywo gestykulując w kierunku grupy Amerykanek, które chciały wejść do meczetu. U nas nie ma tego wszystkiego, ale sama się zastanawiam co zrobię gdy np.w Paryżu będę szła chodnikiem a tu duża grupa muślinów będzie oddawała się modlitwom. Przecież nikt mi nie ustąpi miejsca. Co to za chora religia...?
anonim2014.01.8 11:05
" w piątek wieczorem nieznany sprawca lub sprawcy podpalili bibliotekę. (...) Przywódcy lokalnej społeczności islamskiej potępili incydent. W sobotę w geście poparcia dla kapłana i jego biblioteki na ulicę miasta wyszły setki Libańczyków z transparentami: „Trypolis, spokojne miasto” i „To jest sprzeczne z wartościami Proroka”." http://booklips.pl/newsy/islamscy-radykalowie-spalili-grecko-prawoslawna-biblioteke-w-libanie/ Akurat Liban jest wzorcowym krajem, gdzie chrześcijanie i wyznawcy islamu żyją w zgodzie i przyjaźni. Niestety ściągają tam radykalni islamiści z Syrii i Iranu, którzy dążą do tego, aby w kolejnym miejscu rozniecić wojenną zadymę. Tego rodzaju islam faktycznie nam zagraża, ale zagraża również muzułmanom.
anonim2014.01.8 11:11
"Znajoma opowiadała mi jak byłą w Dubaju, była świadkiem jak islamskie kobiety ubrane w czador pluły, wyzywały żywo gestykulując w kierunku grupy Amerykanek, które chciały wejść do meczetu." *** Prawdopodobnie te Amerykanki chciały wejść do strefy przeznaczonej dla mężczyzn lub były nieodpowiednio przyodziane. Dobrze, że zostały tylko oplute, a nie ciężko pobite. Dubaj jest miastem leżącym na terenach islamu i akurat tam, to my (pochodzący z kultury europejskiej) jesteśmy gośćmi.