Czy to możliwe, żeby 2 pestki moreli dziennie mogły wyleczyć nas z raka? Według teorii słynnego biochemika Ernsta Krebsa, która pochodzi z lat 50-tych XX w. to nie tylko możliwe, ale pewne. Udowodniły to później wieloletnie badania lekarzy z całego świata i tysiące uleczonych ludzi. Nasiona pestek moreli zawierają amigdalinę (znaną także jako: amygdalin, letril, laetrile i amygdalina) i są źródłem antyrakowej witaminy B17 - możemy przeczytać na stronie kuchnia-kuchnia.pl.

Pestki moreli w wyglądzie przypominają migdały, w smaku – pestki jabłek. Owszem pestki owoców posiadają truciznę, ale taką która jest nieszkodliwa dla zdrowych komórek. Gdy letril dostanie się do ludzkiego organizmu, rozchodzi się do wszystkich komórek, tych zdrowych i chorych. W zdrowej komórce zamienia się w glukozę. W komórce rakowej uwalnia cyjanek oraz drugą, równie silną truciznę (aldehyd benzoesowy). Te dwie trucizny niszczą komórkę rakową i tylko ją. Komórki zdrowe zawierają enzym zwany rodanazą, który „neutralizuje" amigdalinę (letril, B17). Letril zostaje zredukowany do glukozy, która jest paliwem dla zdrowych komórek a rodnik cyjankowy zostaje wyeliminowany ze zdrowych komórek. Przy udziale związków zawierających siarkę, zamieniany jest w nieszkodliwą substancję, która usuwana jest wraz z moczem.

Związek trujący - cyjanowodór wydziela się w komórkach raka, prowadząc do ich śmierci. Spożywany w niewielkich ilościach nie jest w stanie zaszkodzić zdrowym komórkom. Dlatego powinniśmy spożywać nasiona zawierające witaminę B17 w takich ilościach, w jakich spożywalibyśmy owoce w ciągu dnia. Według UE maksymalna dzienna ilość spożycia pestek moreli to dwa jądra dziennie, lekarze leczący nią nowotwory zalecają spożycie kilku sztuk.

Gorzkie jądra pestek moreli pochodzą z dzikich odmian drzew morelowych. Jądra pestek moreli dostarczają organizmowi mnóstwa minerałów a szczególnie dużo magnezu. Oprócz witaminy B17 są źródłem takich składników jak: witamina B15 – kwas pangamowy, kwas salicylowy (o działaniu bakteriobójczym).Letril występuje w ponad 1200 gatunkach roślin, w największym stężeniu w pestkach popularnych owoców: morelach, śliwkach, brzoskwiniach, jabłkach, nektarynkach, gruszkach, wiśniach. Ale także w roślinach strączkowych jak: bób, ciecierzyca, soczewica, fasola mung. Warto jeść także orzeszki: gorzkie migdały, orzechy nerkowca i makadamia oraz dzikie jagody, jeżyny, maliny, truskawki, żurawinę, aronię, dziki bez. Witaminę B17 znajdziemy również w nasionach lnu, sezamu i chia, oraz w ziarnach: owsa, brązowego ryżu, gryki, kasz, lnu, prosa, żyta, wyki, pszenicy. A także w licznych trawach i pędach roślinnych.

Wszystko jest w naturze. Lekarstwo na raka zostało wynalezione już dawno temu. Dlaczego więc w dalszym ciągu pozwalamy zatruwać i niszczyć nasze organizmy? A to dlatego, że nikt by na pestkach z moreli nie zarobił. Międzynarodowa farmakologia nie mając możliwości opatentowania witaminy B17 i pozyskania jej na wyłączność, przypuściła zmasowany atak propagandowy przeciwko letril, pomimo licznych dowodów na jej skuteczność w walce z rakiem. Lekarze, którzy opowiadają się za jej użyciem w leczeniu nowotworów są traktowani z prześmiewczym lekceważeniem – jak szamani czy znachorzy. Wraz z eliminacją witaminy B17 z naszego pożywienia, wzrosły zachorowania na raka. To nie przypadek. Niedobór tej witaminy zwiększa ryzyko nowotworów.

Przerażająco brzmią słowa Edwarda Griffina z filmu „Świat bez raka”: „Dziś więcej ludzi żyje z raka niż na niego umiera. Jeśli zagadkę rozwiązałaby prosta witamina, ten gigantyczny i polityczny przemysł mógłby zostać wymazany w ciągu nocy”

„Każdy powinien wiedzieć, że większość oficjalnych badań przeciw rakowi to wielkie oszustwa" – dr Linus Pauling (1901-1994), dwukrotny laureat Nagrody Nobla.

Jednak podważanie oficjalnych badań medycznych można przypłacić utratą wolności. Przekonał się o tym Jasen Vale z Nowego Jorku. Mężczyzna pokonał chorobę nowotworową, zaobserwowano u niego zatrzymanie rozwoju guza. Chory ten cud przypisywał spożyciu dużej ilości pestek moreli, o czym czuł się w obowiązku powiadomić poprzez spam cały świat. Postawiono mu zarzuty za rozsyłanie spam-u jednakże to Federalna Agencja Leków wsadziła go do więzienia za propagowanie informacji, że witamina B17 leczy nowotwory.

Liczne badania dowiodły tego, że miał rację

Pestki moreli można zakupić w dobrych sklepach z żywnością ekologiczną i w sklepach internetowych. Należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu niedostępnym dla dzieci.

Co zawierają morele?

– bogate źrodło antyoksydantów

– beta-karoten

– witaminy A, C, E

– witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6)

– błonnik

– potas, sód, magnez, wapń, fosfor, jod, żelazo, miedź

– karotenoidy (likopen – silny przeciwutleniacz)

– flawonoidy (w szczególności katechiny)

Właściwości moreli

– wzmacniają system odpornościowy

– poprawiają stan dziąseł, włosów, skóry i paznokci (odbudowują włókna kolagenowe)

– chronią oczy

– obniżają ciśnienie krwi i poprawiają pracę serca

– pomagają w walce z anemią

– przeciwnowotworowe (dzięki beta-karotenowi, który jest silnym przeciwutleniaczem)

– przeciwzapalne

– przeciwutleniające

– zasadotwórcze (odkwaszają organizm)

– zapobiegają osteoporozie

– pomocne przy nadkwasocie

– poprawiają trawienie

Właściwości i bogactwa oleju

– źródło antyoksydantów

– fitosterole o właściwościach przeciwzapalnych

– zawiera kwas oleinowy (70%), kwas linolowy (25%), kwas palmitynowy (5%)

– źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych

– witaminy A, B i E

– odżywia, regeneruje i nawilża skórę

mm