Mocne zarzuty RPD w kierunku Adama Bodnara: ,,Działa wbrew prawu’’ - zdjęcie
30.06.20, 19:59Fot. screenshot - YouTube (RMF FM)

Mocne zarzuty RPD w kierunku Adama Bodnara: ,,Działa wbrew prawu’’

19

- „Adam Bodnar zażądał od sędziego podjęcia natychmiastowych działań, by wydać polskie dziecko w ręce obcego państwa. To działanie wbrew prawu, złamanie ustawy o RPO, która wprost nakazuje, i to w pierwszym artykule, że RPO w sprawach dzieci współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka. Tymczasem Adam Bodnar skierował wniosek do sądu z własnej inicjatywy, bez porozumienia ze mną. Nawet mnie o tym nie poinformował” – pisze Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak.

Kilka miesięcy babcia czteroletniej Ines walczy o to, aby dziewczynka została z nią w Polsce. Jej ojciec chce, aby wyjechała z nim do Belgii.

W ub. piątek Sąd Rejonowy Katowice-Zachód oddalił wniosek Rzecznika Praw Dziecka, który chciał zawieszenia postępowania zmierzającego do oddania dziecka ojcu ze względu na śmierć matki dziewczynki.

W sprawie Ines interweniowało również Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Polska Agencja Prasowa ujawniła pismo, jakie do sądu rodzinnego w Radomiu skierował RPO. W piśmie tym prosi on o „podjęcie wszelkich możliwych czynności procesowych, celem umożliwienia realizacji postanowienia Sądu Rejonowego Katowice-Zachód z 15 lutego 2018 r. w przedmiocie przymusowego odebrania dziecka”.

- „Brak takich działań zważywszy na dotychczasową postawę babki dziecka (przez sąd w Brukseli uznaną za osobę, która przetrzymuje dziecko bezprawnie) może zniweczyć dotychczasowy trud organów państwa włożony w doprowadzenie do realizacji prawomocnego orzeczenia sądu i uniemożliwić przekazanie pieczy w ręce jedynego żyjącego i dysponującego pełnią władzy rodzicielskiej rodzica” – uzasadnia swoje stanowisko RPO.

List ten skomentował Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak. Jego zdaniem RPO nie kierował się w tej sprawie ani dobrem polskiego obywatela, ani dobrem dziecka, a ponadto działał niezgodnie z prawem:

- „Adam Bodnar zażądał od sędziego podjęcia natychmiastowych działań, by wydać polskie dziecko w ręce obcego państwa. To działanie wbrew prawu, złamanie ustawy o RPO, która wprost nakazuje, i to w pierwszym artykule, że RPO w sprawach dzieci współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka. Tymczasem Adam Bodnar skierował wniosek do sądu z własnej inicjatywy, bez porozumienia ze mną. Nawet mnie o tym nie poinformował” – stwierdza Pawlak.

W sprawę czteroletniej Ines zaangażował się także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który skierował skargę nadzwyczajną do SN dot. prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 15 czerwca 2018 r. w sprawie wydania dziecka ojcu zamieszkałemu w Belgii. Zarówno minister sprawiedliwości jak i RPD wielokrotnie proponowali mediacje w tej sprawie.

Maciej Pawlak, podkreślając, że nie odbiera ojcu prawa do wychowywania dziecka, podkreśla:

-„Jednak nagłe wyrwanie 4-letniej dziewczynki z polskiej rodziny, w której się wychowała, którą kocha, i wywiezienie jej do dalekiego kraju przez obcą dla niej osobę, której nie zna, która nawet nie mówi po polsku, to byłby dla dziecka wielki szok i duże niebezpieczeństwo dla jego zdrowia i psychiki”.

Czteroletnia Ines urodziła się w Polsce. Po narodzinach wyjechała z matką do Belgii, gdzie mieszkał jej ojciec. Kiedy dziewczynka miała rok, para się jednak rozstała i wróciła z matką do kraju. Wtedy to rodzice zaczęli walczyć o dziecko. W listopadzie ub. roku matka dziewczynki nagle zmarła. Dzień wcześniej belgijski sąd przyznał wyłączną opiekę nad dzieckiem ojcu. Opiekę przejęła jednak babcia Ines, która zajmuje się nią do tej pory. Ojciec żąda tymczasem przekazania mu córki.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (19):

Olo2020.07.1 13:12
Ten zaczadzony lewak ma fekalia zamiast mózgu !
Martyna2020.07.1 11:29
Boże, co za chory kraj, ta Polska... To jak to? Babcia ma większe prawa do dziecka niż ojciec? Oczywiste jest, że w związku ze śmiercią matki powinien zabrać córkę do Belgii. Posiada pełne prawa rodzicielskie i nikt mu tego nie może zabronić. Pan Adam Bodnar działa w słusznej sprawie. Zresztą tej dziewczynce na pewno lepiej się będzie żyło w Belgii niż w PiSowskiej Polsce... Natomiast nie dziwię się, że tylu dzieciom w Polsce dzieje sie krzywda. Skoro PiSowski Rzecznik Praw Dziecka tych praw nie zna... A babci pewnie chodzi o 500+
dz2020.07.1 8:13
dlaczego jeszcze Bodnar nie jest zwolniony i to bez sowitej odprawy ?
opty2020.07.1 7:26
Czy ten pan "żecznik" jest jeszcze Polakiem, czy już POlakiem???
Jurek2020.06.30 23:40
Czy ten pan, tatuś nieletniego mordercy działa wbrew prawu? A gdzie jest ten nieletni morderca w tej chwili?
greg2020.06.30 23:34
Belgijski sąd nie opitala się, tylko przyznaje opiekę temu rodzicowi, który jest Belgiem. Ale u nas trzeba się podlizać międzynarodowemu proletariatowi, Sorosowi, fundacji Batorego i innym marksistom.
Izydor2020.06.30 22:55
Nasz kochany socjopatyczny faszolek ustawiony przez durną zmianę na stanowisku rzecznika praw dziecka. Ćwierćinteligent od "czasem dawania klapsa".
Glaudiusman2020.06.30 21:57
Nie można patrzeć na tą plugawą i bezczelną gębę tego typa. Precz do Reichu.
matis892020.06.30 21:15
Stanowiska obywatelskie to miejsce obcych zdrajców, lewactwo i masoneria powymyślali se obywatelskie krzesełka. W UE obywatelscy rzecznicy przyklepują wysyłanie dzieci do pedofilów, sodomitów i bogaczy. Handel dziecmi się odbywa w UE pod nazwą obywatelskośći.
Seks kamerki2020.06.30 20:54
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
b2020.06.30 20:36
Q. z niego wyłazi wszystkimi otworami
Beno2020.06.30 20:35
Jak wcześniej napisałem: Bodnar to dyktator i z nikim się nie liczy. Jego miejsce z takimi zapędami jest przy Łukaszence, albo Putinie, ale tam nie pofika.
mamy dość Bodnara2020.06.30 20:16
Podaj się do dymisji
Suweren2020.06.30 20:16
Kaczyński - kryształowy Banaś - kryształowy Kamiński - kryształowy Cmentarz dla prezesa - jemu wolno Maseski na śmietnik - nic się nie stało Wydrukowane karty bez podstawy prawnej - nie ma problemu Transakcja z handlarzem bronią - e tam Hejt u Ziobry - ktoś coś widzial? Działka Morawieckiego kupiona za bezcen - a co tu wyjaśniać? Próba załatwienia 1 300 000 PLN pożyczki dla Kaczora - nic przecież się nie stało Koperta dla ksiundza - nie ma człowieka - nie ma problemu :) Samochody od bezdomnego - niestety zmarł (patrz wyżej) Pedofilia w kościele - csiii, nie mówi nikomu Wieszanie opozycji - wolność słowa Niewykonywanie wyroku sądu - nie ma o czym mówić. Gej poderżnął lalce biskupa gardło! O matko, ło panie, co łone robiom!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.06.30 20:16
Wygońmy pajaca z pałaca ! yebać PiSdowatych !
Beno2020.06.30 20:37
Za obrazę prezydenta RP, powinna już się zająć tobą prokuratura. Jesteś mniej niż zero.
pomatolska fekalizacja polski2020.07.1 0:45
to produkt uboczy prostytutki....
enK2020.06.30 20:14
Nie wierzę.... Nie mozna oddać dziecka OJCU, bo ojciec nie jest Polakiem. A jeśli ojciec jest Belgiem, a babcia Polką, to oczywista oczywistością jest, że babcia ma większe prawo do wychowywania dziecka niż ojciec.
katolicka dekretynizacja polski2020.06.30 20:07
Komunisci daza do eksterminacji Narodu Polskiego.