Jak podkreśliła w rozmowie z IAR minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg inwestycje państwa w rodzinę są "bardzo potrzebne dla naszego kraju". - To koło zamachowe do rozwoju polskiej gospodarki - oceniła.


Minister Maląg powiedziała, że w 2019 roku w ramach programu "Rodzina 500 Plus" do rodzin trafiło ponad 30 miliardów złotych. Na kolejny rok w budżecie zabezpieczonych jest zaś ponad 40 miliardów zlotych. - Programem objętych jest ponad 6 milionów 800 tysięcy dzieci - mówiła.

Dobry Start"

Program "Dobry Start" to ważna inwestycja w edukację polskich dzieci - wylicza minister Marlena Maląg. - To 300 złotych na dziecko uczęszczające do szkoły do 20. roku życia, a jeżeli jest niepełnosprawne do 24 roku życia. Programem objętych jest 4,5 miliona dzieci a budżet programu to ponad 1 miliard 400 milionów złotych - podkreśliła.

Minister zaznaczyła, że ważne jest również, by rodzice mieli możliwość decydowania czy po urlopie macierzyńskim wracają do pracy czy też chcą pozostać w domu. Stąd rozwijanie programu Maluch Plus.

Budżet programu wynosi 450 milionów złotych rocznie a miejsc opieki dla dzieci do lat trzech systematycznie przybywa. Minister wyjaśniła, że program wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

Oferta dla seniorów

Realizowane są też programy związane z seniorami. Na przykład budżet programu "Senior Plus" skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego wyniósł w tym roku 80 milionów złotych i na przyszły rok zaplanowano taką samą sumę.

Celem programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym.

Wyzwaniem zwiększenie dzietności

Minister Marlena Malag podkreśliła, że wielkim wyzwaniem na następny rok i lata kolejne będzie zwiększenie dzietności i promocja tradycyjnej rodziny. - Mamy powołaną pełnomocnik minister Barbarę Sochę, która będzie odpowiadała za politykę demograficzną - przypomniała.

Zaznaczyła, że ważne jest przeanalizowanie sytuacji rodzin i zbadanie co wpływa na decyzję młodych osób w związkach małżeńskich o posiadaniu dzieci. Przypomniała o powołaniu Rady Rodziny, do której zadań należy inicjowanie i wspieranie działań na rzecz promowania kultury prorodzinnej.

bz/IAR