Fronda.pl: Według zapowiedzi MEN od przyszłego roku szkolnego ponad 3 tys. nauczycieli straci pracę, a ponad 800 będzie miało zmniejszoną liczbę godzin. Jako przyczynę zwolnień ministerstwo wskazuje niż demograficzny. Czy zwolnienia nauczycieli są nieuniknione? Czy niż demograficzny to kluczowa przyczyna takiego stanu rzeczy?

Marzena Machałek: Bardzo duża rzesza nauczycieli już straciła pracę, w ubiegłym roku było to ok. 7 tys. osób, a rok wcześniej ok. 6 tys. Mamy więc już blisko 20 tys. nauczycieli, którzy utracili pracę w ciągu dwóch lat. Małe miasteczko jest bezrobotne Po pierwsze to jest bardzo zła wiadomość dla Polski. Ludzie bardzo dobrze wykształceni, o specyficznym przygotowaniu zawodowym tracą pracę. Jeśli ci ludzie nie będą mogli pracować dla Polski będzie to oznaczać wielką stratę. Z jednej strony młodzież wyjeżdża za granicę, a z drugiej osoby z wysokimi kwalifikacjami stają się bezrobotne.

Bardzo prosto jest zrzucić, wszystkie działania, na niż demograficzny. Nie wątpliwie on jest, ale ta sytuacja jest konsekwencją złych reform i pseudoreform edukacji. Jedną z nich jest ta związana z nową podstawą programową. W liceum, po pierwszej klasie, kończy się kształcenie ogólne.

Z drugiej strony jest zgoda na niekontrolowaną likwidację szkół. Pozwolono samorządom swobodnie decydować o likwidacji placówek. Samorządy, które nie są dobrze finansowane robią to. Taki samorząd ma do wyboru: zrobienie chodnika albo utrzymywanie małej szkoły. Wybierają chodnik bo go widać. A dzieci można przecież dowozić do innej miejscowości...

Z jednej strony przyczyną utraty pracy przez nauczycieli jest zła podstawa programowa i wynikające z niej ograniczenia w kształceniu podstawowym, a z drugiej niekontrolowana likwidacja szkół. Sensownym rozwiązaniem problemu jest tworzenie mniejszych klas. Niż demograficzny może pomóc w podniesienia jakości edukacji.

Nauczyciele to kolejna grupa zawodowa, która płaci za pseudoreformy Tuska. Na tym traci Polska. Nauczyciele powinni przejrzeć i włączyć się do buntów, protestów przeciwko złym decyzjom odnośnie polskiej edukacji.    

Not.Ab