28.02.15, 17:00Mama na telefon. Jak rząd niszczy rodziny (fot. data3)

Mama na telefon. Jak rząd niszczy rodziny

Portal „Deutsche Welle” przytacza tu casus pani Emilii, która wyjechała do Niemiec, zostawiając w Polsce trójkę małych dzieci w wieku od 3,5 do 12 lat. W Niemczech kobieta opiekuje się starszym małżeństwem; swoje dzieci widuje jedynie na Skype oraz rozmawia z nimi przez telefon – już ponad pół roku. Pracuje w systemie 2 tygodnie w domu, trzy miesiące za granicą.

Deutsche Welle powołując się na dane Ministerstwa Edukacji Narodowej podaje, że w 2013 roku prawie 6 proc. dzieci nie miało rodzica, bo ten wyjechał do pracy za granicę. Odsetek ten w porównaniu do 2010 roku wzrósł o pół procent. Tymczasem badania pokazują, że dzieci, które zostały pozostawione w kraju przez rodziców, bardzo często opuszczają się w nauce lub popadają w złe środowisko.

Niestety, bywa i tak, że dla niektórych rodzin praktycznie nie ma innego wyjścia. Tak było właśnie w przypadku pani Emilii. Jej mąż pracował jako kierowca, ale dostał dwa lata temu urazu kręgosłupa. Nie mógł wrócić do pracy; wkrótce ZUS zabrał mu wszelkie świadczenia. Rodzice nie byli po prostu w stanie wyżywić trójki dzieci i siebie z jednej tylko pensji. Pani Emilia wiedziała, że pensja w Niemczech to tak naprawdę dwie polskie pensje – dlatego zostawiła dzieci i wyjechała. W rozmowie z „Deutsche Welle” przekonuje, że po prostu nie miała innego wyjścia.

Niestety, dzieci nie zawsze to rozumieją: najmłodszy syn pani Emilii podczas rozmów przez internet próbuje po prostu głaskać monitor. Nie pojmuje, dlaczego mama nie może go przytulić.

***

Podobnych rodzin jest w Polsce o wiele, wiele więcej. A wszystko dlatego, że nasze rządy nie potrafią im w żaden sposób pomóc. Ogromne kwoty z podatków, jakie idą na opiekę socjalną, są po prostu roztrwaniane. Ludziom, którzy pomocy państwa naprawdę potrzebują, często nie pomaga się wcale –właśnie tak, jak w przypadku rodziny pani Emilii, której mąż ciężko zachorował.

Z drugiej strony rządy tłamszą przedsiębiorczość niebywałymi ograniczeniami i coraz to nowymi podatkami, tak, że o dobrze płatną pracę po prostu trudno. A cierpią na tym najbardziej małe dzieci, pozbawione rodziców.

kad

Komentarze

anonim2015.02.28 18:21
Polityka polityką, a tak naprawdę, mało kto wie, jak takie rozstania wpływaja na dzieci w rodzinie, niezależnie od tego czy są to maluchy, czy nastolatki . Rozumiemy coraz lepiej negatywny wpływ migracji zarobkowych na dzieci i młodzież dzięki badaniom, których jest coraz więcej i proszę mi wierzyć, jest on z róznych powodów bardzo niekorzystny. Wątpię, jednak, żeby jakikolwiek rząd rozwiązał ten problem, więc nie ma się co przerzucać politycznie nacechowanymi złośliwostkami...
anonim2015.02.28 20:20
No to czemu jeszcze nie rozprawimy się z tym agresorem ?
anonim2015.03.1 7:56
To wyjaśnia dlaczego Polacy mają mało dzieci. Trudno w Polsce utrzymać rodzinę.
anonim2015.03.1 16:49
Jak Naród nie potrafi pogonić garstki sprzedawczyków, to mu się należy upodlenie.
anonim2015.03.1 17:15
Obecnych okupantów, Hatrmanów, Michników, Tusków i inną nową arystokrację "Buli" i "Bolków" musimy pogonić w diabły. Musimy w końcu sami zabrać się za zarządzanie swoim krajem. Inaczej nas do końca zniewolą i zdeprawują...
anonim2015.03.1 19:12
mnie to już ch..j strzela na te rządy. komuna zgnoiła a solidarność do reszty rozpier...ła polske. każdy matoł wie że jak się rozje.ie zakłady pracy to jest bieda. jak jest bieda to ludzie wyjeżdzają za chlebem. w polsce na drzewach zamiast liści powinni wisieć ekonomiści, złodzieje, zboki i ekolodzy.
anonim2015.03.4 12:06
@Marek195101 Ty chyba nie rozumiesz co tu się dzieje . Polska jest grabiona I niszczona , a owoce ciężkiej pracy Polaków wywożone za granicę przez wszelkiego rodzaju koroporacje. Polska stała się kolonią , a Polacy niewolnikami żle opłacanymi. Ty chcesz ,żeby jeszcze więcej pracowali .............dla okupantów. Czas się przebudzić . Polski nie ma . Huty , stocznie , przemysł lekki , cukrownie , banki ... nie są polskie. Teraz lasy zostana oddane . Co zostanie. I to nie jest wina rządzących . W takim razie Czyja ? Pytam, czyja ? Czas wylączyc TVN . Włączyc myslenie.