05.06.19, 13:55Kadr z serialu „Czarnobyl”, reż. Johan Renck, USA-Wielka Brytania, 2019, źródło: Youtube (HBO)

Kuriozum! ,,Czarnobyl'' zły, bo... zagrali sami biali

Młoda Brytyjka Karla Maria Sweet zajmująca się teatrem i mediami stała się na krótko znana na świecie po tym, gdy napisała na portalu społecznościowym, że w głośnym amerykańsko-brytyjskim serialu „Czarnobyl” zabrakło jej postaci o innym niż biały kolorze skóry.

Autorka, która jak wynika z informacji na jej profilu, wkrótce zadebiutuje w teatrze, pochwaliła z jednej strony serial telewizji HBO i SKY, a z drugiej napisała, że skoro pozwolono sobie na rezygnację z realizmu w tym, że serial nakręcony jest w języku angielskim, to można było sobie pozwolić na to, by wprowadzić „kolorową osobę”.

Prawda jest jednak taka, że poza językiem twórcy serialu zadbali niemal w każdym detalu o realizm, zwłaszcza w odtwarzaniu rzeczywistości sowieckiej tamtych czasów. Nawet aktorów dobrano podobnych do prawdziwych postaci z historii. Co ważne, dołożono przy tym wszelkich starań, by zgodnie z rzeczywistością pokazać multietniczny charakter tych ziem zarówno w dawniejszej historii, jak i w czasach ZSRS. Podkreślono istnienie mniejszości i większości ją zamieszkujących. Są więc Rosjanie, Ukraińcy, sowieccy Żydzi, Białorusini, jest Ormianin i Gruzin, uważny widz pewnie znalazłby przedstawicieli też innych narodów i narodowości zamieszkujących Związek Sowiecki. Do tego przypomina się też skomplikowaną i tragiczną historię narodów zamieszkujących tereny dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. Przypomina się wojnę domową po rewolucji bolszewickiej, Wielki Głód na Ukrainie, operację polską NKWD z lat 30., Holokaust i inne zbrodnie niemieckie na ludności cywilnej w okresie drugiej wojny światowej. Sugestia, że twórcy serialu są niewrażliwi na kwestie mniejszości i cechuje ich rasizm jest więc zarzutem absurdalnym.

A poza tym w filmie jest pełno czerwonych, a gruzińskiego żołnierza gra aktor pochodzący z Libanu…

Kresy24.pl

Komentarze

Jestem w Kościele2019.06.5 22:49
Przecież Ci górnicy byli czarni. Zaczęli dotykać ministra i też stał się czarny. O co zatem jej chodzi?
7772019.06.5 22:45
powinny być też parytety, połowa chłopów połowa bab, a w podkategori połowa pedałow i lesb. kurcze, zapomnaiełm o 70 pozostałych płciach, ale myślę, że do zrobienia. murzyni powinni zagrać "bioroboty" ...ale to chyba rasizm ?!
Pamiętam!2019.06.5 16:45
Film podobno świetny! W roku katastrofy byłem w siódmej klasie, zegnali nas do ośrodka zdrowia i kazali pić płyn Lugola. Dziś już wiadomo ,że bezpotrzebnie tak małe było skażenie!
Jahu2019.06.5 15:59
Wszyscy powinni być czarni tylko Gorbaczow biały:)
Paula2019.06.5 15:53
Cześć! :) Poszukuję do badania osób zadeklarowanych jako katolicy, pomyślałam, że na tej grupie mogłabym sporo takich osób znaleźć. Wypełnienie ankiety nie powinno Wam zająć dłużej niż 10 min, a dla mnie będzie to ogromna pomoc. Brakuje mi ponad 150 osób, które deklarowałyby, że są katolikami. :( Badanie ma na celu sprawdzenie jak różne zmienne psychologiczne wpływają na postrzeganie ludzi. Zależy mi, aby zebrać możliwie dużą grupę osób badanych oraz aby grupy badane były równe pod względem stosunku do religii. Badanie jest w pełni anonimowe a wyniki analizowane zbiorczo. Wszystkim zainteresowanym prześlę wyniki mailem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! :) Link do ankiety: https://warsawpsy.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cYcGGk7shuyU2fX
Castro2019.06.5 15:34
Zapomnieli o czarnych "rosjanach" z Kuby i Angoli.
Mateusz2019.06.5 14:15
Czarny w ZSRR zajmujący wysokie stanowisko. Chyba w łagrze.
Wiesław Kaloryfer2019.06.6 3:37
Nawet wtedy miałoby to tyle wspólnego z realizmem, co kobieta-azjatka wybrana w wyborach powszechnych na czele KC ;)