Kto naprawdę jest proputinowski? Prof. Zybertowicz: To niemieccy politycy zarabiają w rosyjskich spółkach  - zdjęcie
05.12.21, 12:30Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio 24)

Kto naprawdę jest proputinowski? Prof. Zybertowicz: To niemieccy politycy zarabiają w rosyjskich spółkach

20

Totalna opozycja wpadła w prawdziwy szał po wczorajszym spotkaniu liderów europejskich partii konserwatywnych w Warszawie. Rozpoczęły się oskarżenia o przyjmowanie proputinowskich polityków. W tym kontekście prof. Andrzej Zybertowicz przypomniał na antenie Radia Zet, kto w Europie rzeczywiście realizuje interesy władcy Kremla.

Największe kontrowersje wzbudziła obecność szefowej francuskiego Zjednoczenia Narodowego i kandydatki na prezydenta Francji Marine Le Pen. Pytany o jej prorosyjskie sympatie na antenie Radia Zet prof. Andrzej Zybertowicz zwrócił uwagę, że musimy rozróżnić dwie formy proputinizmu.

- „Pani Le Pen, która wzięła kilka milionów kredytu i pani (ustępująca kanclerz Niemiec, Angela) Merkel, dzięki której Rosja zarabia miliardy na sprzedaży gazu”

- wskazał.

Przypomniał, że wielu byłych polityków z Niemiec, Austrii, Francji czy Finlandii pracuje dziś dla firm związanych z rosyjskim Gazpromem.

- „Mniejszym złem są politycy, którzy punktowo, dla celów taktyk politycznych, mogli Putina popierać, czy ubierać się w koszulki proputinowskie, od polityków, którzy w powiązaniu z grupami biznesowymi swoich krajów, strukturalnie rozbijają zdolność Unii do bezpiecznego rozwoju swojej energetyki. Porównajmy punkty ciężkości”

- zaznaczył gość Radia Zet.

Dodał, że „Jarosław Kaczyński nie jest i nie będzie zakładnikiem pani Le Pen, a Donald Tusk był i jest zakładnikiem elit niemieckich”.

kak/PAP

Komentarze (20):

Anonim2021.12.5 19:07
"Przebywająca z oficjalną wizytą w Moskwie przywódczyni francuskiej ultraprawicy Marine Le Pen poparła ideę federalizacji Ukrainy" Dziękuje za uwagę.
Gizzeh2021.12.5 17:58
"Koledzy Donalda Tuska, Leszka Millera, Włodzimierza Cimoszewicza, Radosława Sikorskiego "z grup politycznych, które współpracują z Platformą, z SLD w Parlamencie Europejski: były kanclerz Niemiec Gerharda Schroedera, były kanclerz Austrii (Wolfganga) Schuessela, mam na myśli były premier Finlandii (Paavo) Lipponena, mam na myśli były premier Francji (Francois) Fillona, była minister spraw zagranicznych Austrii (Karin Kneissl) - wszyscy oni znaleźli zatrudnienie. Gdzie? W firmach współpracujących z GAZPROM i w firmach, które są bezpośrednio powiązane z (Władimirem) Putinem".
Sebastian2021.12.5 17:33
A może Kaczyńskiemu Nord Stream2 jest na rękę? PiS nie robi nic, by zablokować rurę przez Bałtyk. Kiedyś prezes Kaczyński obiecywał nam IV RP, a skończyło się tym, że straszy IV Rzeszą. Podczas posiedzenia klubu PiS sprawa Mejzy była tylko marginesem, bo Kaczyński był zajęty prezentacją swego kolejnego błyskotliwego oglądu geopolityki. Prezes powiedział, że Władimir Putin odbudowuje ZSRR, a w Niemczech nowa koalicja rządząca ma budować IV Rzeszę. Tak, tak, zdaniem Kaczyńskiego niemiecka socjaldemokracja SPD, razem z liberalnym FDP i lewicowymi Zielonymi ma w planach budową nowego totalitarnego reżimu, który zasługuje na miano kontynuacji zbrodniczego państwa Hitlera.
Paweł2021.12.5 17:18
Niewidziany od dawna Jarosław Kaczyński objawił się z nową energią. Nie ma się co dziwić — na horyzoncie wypatrzył sobie nowego wroga, a wtedy zawsze prezes dostaje przyspieszenia. Któż jest owym wrogiem? To hasło brzmi złowrogo, zwłaszcza w ustach prezesa: IV Rzesza, którą zaczynają budować Niemcy. Prezes wie, że aby poruszyć opinię publiczną musi rzucać coraz bardziej toporne hasła. Ale tym razem jednak przeszedł samego siebie. Bo jeśli dokonać egzegezy jego słów — a to ulubiona rozrywka „Stanu po Burzy” — to okaże się, że tym nowym Reichem ma być... Unia Europejska. Im starszy Kaczyński, tym bardziej wierzy, że historia zatacza koło. Widzi dzisiejszą Polskę jak II Rzeczpospolitą, zagrożoną przez ZSRR i Rzeszę jednocześnie. Można byłoby teorie o kolejnej Rzeszy — tym razem Rzeszy Europejskiej — zlekceważyć jako jedną z wielu fantasmagorii prezesa. Ale niestety: „Stan po Burzy” przewiduje, że wkraczamy w nową fazę konfliktu z Unią Europejską. Jeśli Kaczyński sam uważa siebie za reinkarnację Piłsudskiego — a megalomanii prezesowi nigdy nie brakowało — to logiczne, że na wzór Marszałka wysunie koncepcję wojny prewencyjnej z Rzeszą. To będzie wojna na pieniądze i trybunały, obliczona na wyprowadzenie Polski z Unii. Idąc na wojnę, Kaczyński potrzebuje karnych szeregów. Kiedyś mówił, że w PiS nie muszą być ludzie szczególnie błyskotliwi, byleby byli zdyscyplinowani i uczciwi. Teraz po błyskotliwości, odpuszcza także uczciwość. Przykładem tego jest wiceminister sportu Łukasz Mejza, który próbował naciągać rodziców ciężko chorych dzieci na niesprawdzone terapie w egzotycznych krajach. Mejza broni się, przekonując, że nie wystawił żadnej faktury za szamańskie usługi swej firmy Vinci NeoClinic sp z o.o. Tak, „Stan po Burzy” przyznaje Mejzie rację: Vinci NeoClinic sp z o.o rzeczywiście nie wystawiła faktury, bo zrobiła to zarejestrowana w USA spółka Vinci NeoClinic LLC — za leczenie 6-letniej Poli chorej na mukowiscydozę zażądała 170 tys. dolarów w pierwszej transzy. Idziemy tropem tej faktury, by pokazać, jak w amerykańskim raju podatkowym została założona spółka, która pozwala ukrywać dochody przed polską skarbówką. Kto jest jej właścicielem? Nie wiadomo, bo została założona przez Internet (1400 PLN na rok) z opcją ukrycia udziałowców (500 PLN na rok). „Stan po Burzy” pozostanie wierny rozumowi, ryzykując surową odpowiedzialność prawną: jest dla nas oczywiste, że właścicielem lub współwłaścicielem Vinci NeoClinic LLC jest Mejza. Panie Łukaszu, dziwimy się tylko, czemu za siedzibę swego amerykańskiego koncernu wybrał pan chałupę w środku prerii w stanie Wyoming (800 PLN na rok), a nie biurowiec w NY albo LA (1200 PLN na rok). Za dodatkowe cztery stówy mógł pan być sąsiadem Woody Allena albo nawet Bruce’a Willisa. To byłoby coś, co nie? Amerykański sen Mejzy jest prezentem dla opozycji — dlatego Donald Tusk wykorzystuje podły proceder Vinci NeoClinic do ataku na Kaczyńskiego.
alzara_2021.12.5 15:43
W Rosji jest bardzo dużo niemieckich firm i mają tam prawo własności, dlatego Niemcy bronią tego rynku dla siebie. Wiadomo, że Niemiec zawsze miał mało, więc Polskę też warto zagrabiać każdym możliwym sposobem. Broń nas Panie Boże przed Rosją i Niemcami ! i przed ich KO laborantami w Polsce.
Felek2021.12.5 15:10
To proszę pokazać dowody, konkretne, nazwsika, firmy i powiązania. Co? nie ma? aha czyli to takie pitolenie dla suwerena aby ich uspokoić.
matis892021.12.5 14:28
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
AAATomek2021.12.5 14:08
Polska faszystowska i neonazistowska prawica kumpluje się z innym faszystami i neonazistami? Pytanie, dlaczego jeszcze z Putinem się kumplujecie prawacy?
ONLY PEACE2021.12.5 13:47
Upadająca III Rzesza powinna była być zlikwidowana jako państwo Niemieckie PO II WŚ,a hitlerowcy rozpierzchnięci PO świecie.
𝗺𝗮𝗻.𝗼𝗳.𝗦𝘁𝗮𝗴𝗶𝗿𝗮2021.12.5 13:17
Labilne wnioski »kaka«.
man.of.Stagira2021.12.5 13:42
'kaka' ma rację -jeżeli nie można tego zarzutu stawiać volksdeutsche Tuska to JAK można go postawić J.Kaczyńskiemu? // NIJAK. Słusznie.
Anonim2021.12.5 13:07
Nie ma czegoś takiego jak mniejsze zło, panie Zybertowicz. Czy ktoś ukradł 1 złoty czy milion złoty tak samo jest złodziejem.
nie »milion złoty«2021.12.5 13:45
tylko milion złotych.
Gizzeh2021.12.5 13:05
"Koledzy Donalda Tuska, Leszka Millera, Włodzimierza Cimoszewicza, Radosława Sikorskiego "z grup politycznych, które współpracują z Platformą, z SLD w Parlamencie Europejski, mam tu na myśli pana byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, byłego kanclerza Austrii (Wolfganga) Schuessela, mam na myśli byłego premiera Finlandii (Paavo) Lipponena, mam na myśli byłego premiera Francji (Francois) Fillona, mam wreszcie na myśli byłą minister spraw zagranicznych Austrii (Karin Kneissl) - wszyscy oni znaleźli zatrudnienie. Gdzie? W firmach współpracujących z Gazpromem i w firmach, które są bezpośrednio powiązane z (Władimirem) Putinem".
Anonim2021.12.5 13:05
te trolle to kundle putina
man.of.Stagira2021.12.5 13:04
Jarosław Kaczyński nie jest i nie będzie zakładnikiem pani Le Pen, a Donald Tusk był i jest zakładnikiem elit niemieckich”.// Tyle.
Zybertowicz wielki cham2021.12.5 12:53
Miał pół litra, wypił sam.
ja2021.12.5 13:10
ten trol to cham
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.12.5 12:50
kaczyński jest zakładnikiem putina któremu dał zlecenie na swojego brata!
Anonim2021.12.5 13:08
ten troll to kopiejkowy pismak