Ks. Jan Sikorski dla Frondy o odejściach kapłanów: To wszystko wykorzystuje diabeł - zdjęcie
28.06.19, 14:15(fot. youtube)

Ks. Jan Sikorski dla Frondy o odejściach kapłanów: To wszystko wykorzystuje diabeł

39

Portal Fronda.pl: W ostatnim czasie mieliśmy głośne odejścia kapłanów. Najpierw ks. Michał Macherzyński porzucił kapłaństwo dla kobiety; zaraz po tym ogłoszono ekskomunikę ks. Michała Misiaka, która była wynikiem przyjęcia chrztu u protestantów. Teraz odejście z kapłaństwa (formalnie: urlop) ogłosił ks. Łukasz Kachnowicz z Lublina. Jaka jest przyczyna takich "coming outów"?

Ks. dr Jan Sikorski: Szatan wchodzi w każdą szczelinę człowieka. Gdy człowiek jest zdrowy, to mówi "widzisz Pan Bóg jest ci niepotrzebny, bo jesteś zdrowy", gdy człowiek jest chory, to szatan mówi: "widzisz jak cię Pan Bóg zostawił? Jesteś chory". Szatan również wchodzi w kapłańskie życie. Wiadomo, że jak uderzy się w pasterza, to wtedy giną i owce. Dlatego każdy ksiądz jest narażony na takie ataki. Musi być człowiekiem mocnym i opartym też o mocną wiarę.

W tej chwili społeczeństwo jest słabe, labilne. Są rozwody, jest brak męskiego wzorca. Słabe są rodziny, dzieci wychowywane są bez ojców. To sprawia, że niektórzy mężczyźni są zniewieściali. Starsze pokolenie było szlifowane męczeństwem, okupacją, walką z komunizmem. Teraz mężczyźni są trochę rozpieszczeni.

Czy te trzy przypadki, o których jest ostatnio głośno, zwiastują jakąś niepokojącą falę?

Kaźde odejście jest przykre. Pan Jezus wśród dwunastu miał jednego, który się sprzeniewierzył. W Polsce jest ponad 30 tysięcy księży, więc myślę, że ta statystka od czasów ewangelicznych nie jest taka zła. Oczywiście każde odejście jest wielkim bólem, nieszczęściem i dramatem.

Często jest to też słabość psychiczna tych ludzi. Dzisiaj spotykamy ludzi, którzy pozornie są mocni, a w rzeczywistości mają psychiczne, czy charakterologiczne braki. To wszystko wykorzystuje diabeł.

Nie jest łatwo być księdzem. Trzeba być mocnym, odpornym na różne przeciwności. Jeżeli jest ktoś małoodporny, do tego dochodzi hejt społeczny, to łatwo ulec słabościom. Trzeba spojrzeć na to z ubolewaniem, modlić się za tych ludzi. Każdy grzech jest słabością człowieka i jest złem. Tym bardziej, że kapłan to ktoś, kto ma prowadzić ludzi do Boga. Społeczeństwo staje się takie rozmazane, przeżarte dobrobytem, mało odpowiedzialne. Tacy są księża, jakie jest społeczeństwo. 

Okazuje się, że podobno wierni bili brawa dla księdza, który opuszcza kapłaństwo dla kobiety.

To mnie bardzo dziwi. Nie jestem pewny, jak to było naprawdę. Może to przyjęli jako żart? Nie mogę sobie wyobrazić tego, żeby przyjęli to poważnie. Bicie braw w takiej sytuacji jest nietypowym zachowaniem. Nie wyobrażam sobie, żeby to było gdzieś powtórzone. Jeżeli tak, to całe społeczeństwo jest zepsute do dna.

Jednak nie wydaje mi się, żeby to była poważna reakcja. Trudno mi określić, bo nie było mnie w tamtym miejscu. Zawsze do tej pory odejście kapłana spotykało się z wielkim bólem, tak jak w rodzinie odejście ojca z domu, czy matki, rozwód - dla dzieci to jest nieszczęście. Parafia jest rodziną, odejście ojca z tej rodziny jest nieszczęściem, bólem i ogromną krzywdą.


Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Święto ustanowione przez Jana Pawła II przypada w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. Święty kapłan, czyli jaki?

Pójdź za mną. Jak Pan Jezus powoływał? "Pójdź za mną!" Jeżeli człowiek idzie śladami Jezusa Chrystusa to jest święty. Jest z Nim złączony, ma w sobie łaskę. Jeżeli idzie za słabościami, odruchami, pokusami tego świata, to się wykoleja. Z każdym człowiekiem tak jest, tak i z kapłanem. Jeżeli nie trzyma się twardych zasad, nieraz trudnych, to wiadomo, że się potem gubi.


Tylko, że np: Michał Misiak, były ksiądz, związany z ruchem charyzmatycznym, mówi własnie, że odchodząc z kapłaństwa idzie za Jezusem, że tak "rozeznaje", że "odczuwa pokój", że to "wola Boża".

To zdecydowanie jest patologia. Nie chcę go osądzać. Dla mnie ta wypowiedź jest patologiczna. Subiektywizm zupełnie nieewangeliczny. Diabeł działa w różny sposób, nieraz zmienia sposób myślenia, korzysta z jego słabości. Trudno mi oceniać, bo nie znam człowieka, ale patrząc z perspektywy księdza - jest to po prostu patologia.

Jak my wierni możemy pomóc księżom w przeżywaniu kryzysu?

To jest właśnie problem! Ksiądz żyje dla wiernych, to jest jego rodzina, jego posłannictwo, jego radości, ale i smutki. Jak w rodzinie ktoś choruje, to rodzina się zbiera i stara pomóc. Trzeba chorych leczyć, dać otuchy, siły. Ksiądz żyje również siłą wiernych. To wierni dają znak, że jest potrzebny. Jeżeli się zamienia w głupawy hejt i nienawiść, to człowiek o słabszej konstrukcji psychicznej może się załamać. Tak jak w rodzinie, kiedy wszyscy się odwracają i zamiast kochać, prześladują, to zaczynamy się załamywać.

Księża nie spadają z nieba. Są wychowywani w naszych rodzinach, jeżeli rodzina jest słaba, to i człowiek jest słaby.

Wczoraj odbył się post w intencji powrotu do Kościoła katolickiego Michała Misiaka zorganizowany przez łódzkich jezuitów. W akcji wzięło udział 3500 tysiąca osób. Jaką moc ma modlitwa i post?

Pan Jezus mówił, że ze złymi duchami trzeba walczyć postem i modlitwą. Pięknie, że wierni zorganizowali takie wydarzenie; bez większej sensacji, ale z bólem. Myślę, że trzeba kapłanów otoczyć modlitwą. Jan Paweł II mówił o tym często, jako człowiek natchniony, święty, miał wyraźną wizję, aby był dzień modlitwy za kapłanów.

Czy oprócz modlitwy możemy jakoś jeszcze wesprzeć kapłanów?

Oczywiście, że tak. Życzliwością, gotowością do pomocy. My jako księża spotykamy się z takimi sytuacjami. Przychodzą do nas parafianie i pytają, w czym można pomóc, żeby było jeszcze lepiej. Jesteśmy tym otoczeni. Ilu wolontariuszy jest w każdej parafii. Takie rzeczy są. Chyba, że ksiądz zaczyna wydziwiać i ulega różnym patologiom. Wtedy reakcja jest odwrotna. Ale kiedy jest człowiek, który służy i spełnia swoją kapłańską rolę, to mogę powiedzieć z własnego doświadczenia - zawsze może liczyć na wiernych.

Grzeczność, życzliwość i modlitwa. To sprawa całego Kościoła. To nie jest tak, że są księża i Kościół, tylko wszyscy jesteśmy Kościołem.

Rozm. Karolina Zaremba

Komentarze (39):

Torchwood2019.06.29 16:10
Społeczeństwo nie jest skrajnie zepsute. Społeczeństwo w końcu zaczyna sobie zdawać sprawę, że starożytna hebrajska mitologia nie powinna decydować o życiu.
stahu2019.06.30 15:58
W kościele dzięki Jezuitom ich ,,wyższej Krytyce Biblijnej ,, absolutnie nie ma niczego ze ,,starożytnej mitologi,, a napewno nie hebrajskiej !! Dezauowany pentatech , wyrzucono Prawo Mojrzeszowe , ks, prorockie ,zauważono że NT odnosi się do nich koreluje z nimi Więc też porzucono , Dekalog -zmieniono ! Katolicy chrześcijanie ONI już nawet nie naśladują Chrystua i apostołów ! - Boży dzień szabatu świętowany przez Jezusa - olewają ! Prawo ludzkie soborów papieży postawili ponad Boże , więc przyszło zdegenerowanie i upadek . Teraz biadolą a to dopiero początek...
Andrzej2019.06.29 11:51
To nic nowego, od dawna działanie Ducha Świętego prowadziło ludzi do nawrócenia na biblijne chrześcijaństwo http://apologetyka.katolik.pl/rozlam-charyzmatyczna-specjalnosc/
Stefanik2019.06.29 6:38
Polacy naród Szatana i Judasza dla kilku dukatów od Kaczora sprzedajecie wolność waszą i naszą. Szatan działa
tango2019.06.29 16:36
To jeszcze napisz komu sprzedają, bo bez tego twoja wypowiedź nie ma sensu.
Polak2019.06.29 5:27
Genderyzm to satanizm, czyli zamiana wiary w Boga na bożka seksu, czego konsekwencją może być śmierć duchowa. Ludzie opamiętajcie się póki czas bo będziecie zgubieni.
JONASIK2019.06.29 6:11
Bardzo mnie to interesuje, to dlaczego seks jest czymś antagonistycznym w stosunku do boga? Dlaczego sugerujesz, że szczęśliwy seks zastępuje boga? Dlaczego sugerujesz, że udany seks to śmierć duchowa? Dlaczego seks jest taki wyróżniony? Dlaczego inne "sprawy" nie odciągają tak od boga, takie jak np: - udana praca zawodowa - dobre zdrowie - wykształcenie - uroda - bogactwo - sława - mądrość - młodość No, dlaczego?
ect2019.06.29 12:07
"Seks jest czymś antagonistycznym w stosunku do boga" bo został nazwany w komentarzu Polaka bożkiem a nie prawdziwym Bogiem. Seks staje się bożkiem wówczas, gdy przejmuje nad człowiekiem całkowitą władzę odbierając mu wolność wyboru. Prawdziwy Bóg zawsze pozostawia człowiekowi wolność, człowiek wolny potrafi też dokonywać wolnych wyborów w sferze zachowań seksualnych. Być może trudno Ci to zrozumieć, bo dla Ciebie bożek i Bóg oznacza to samo. Wnioskuję to na podstawie tego, że bóg piszesz małą literą.
Michal2019.06.28 22:41
Atakuje pod postacią dzieci które podstępnie wślizgują się im do łóżek i gwałcą.
tango2019.06.29 16:28
A pedofile z LGBTQChwD+ chcą to zalegalizować.
ebi2019.06.29 21:24
Tzn co zalegalizować ? Ataki szatana na księży przy użyciu gwałcących kapłanów dzieci. ?
tango2019.06.30 6:35
Jesteś pedałem i tego nie wiesz?
vivi2019.06.28 22:29
Tak jasne. Wszystko co złe to satany. Nie ma chętnych do brania odpowiedzialności za swoje złe instynkty i brak kontroli nad sobą. Zawsze musi być jakiś kozioł ofiarny. W tym przypadku dyżurny kozioł = satan. muehehe
ect2019.06.29 5:28
Szkoda Ci tego biednego kozła ofiarnego?
Dominik2019.06.28 21:53
Nie atakuje ale ma we władzy - nic dziwnego - w końcu jak by nie miał mieć we władzy gwałcicieli dzieci?
tango2019.06.29 16:33
Najpierw atakuje, by mieć we władzy, a potem są skutki. Człowiek we władzy szatana jest gotów na najgorsze zboczenie i zbrodnię.
6662019.06.28 20:39
DO WAS CZARNE BYDŁO WATYKAŃSKIE NALEŻY SERZELAC W BIAŁY DZIEŃ
tango2019.06.29 16:29
Walka przez ciebie jest już przegrana. Pozostaje tylko wściekłość.
WspieramKleroDarmozjadówKopemAPasożytówKamieniem2019.06.28 20:31
Klero-dziad-pierdzioch został na poziomie straszenia szatanem. Wystarczy, że klero-zboki zaprzestaną wciskania się w szczeliny ministrantom i oazówkom. Mit szatana pryśnie.
ect2019.06.29 5:26
Andrzejhain3 widzisz na ile Cię stać? Na tyle co w Twoich komentarzach.
T2019.06.28 19:47
W Imię Jezusa Chrystusa złe duchy idźcie precz od wrogów Kościoła Katolickiego i nie wracajcie więcej!
anonim2019.06.28 18:39
Andrzejihan3 to przecież pedał i bezbożny żyd z Rosji czyli chazar.., sam się ciągle o tym chwali. Nie bierzcie tego chazarskiego kundla wypowiedzi w ogóle pod uwagę. Dla niego miejsce jest w raju pod nazwą: I sra el , to jego kloaczna ojczyzna.
JA 2019.06.28 18:30
We współczesnym świecie bycie prawym kapłanem katolickim jest coraz bardziej ciężkie. Niestety będzie jeszcze ciężej i gorzej, tak dla Bożych kapłanów jak i wiernych. Nadchodzą czasy apokaliptycznego prześladowania, zapowiedziane prze Pana Jezusa w Piśnie Świętym, także przez Jego Apostołów. Módlmy się o heroizm wiary dla kapłanów i dla nas samych - wierzących.
Jola2019.06.28 17:22
Szatan przede wszystkim atakuje biskupów , to widać po tym jak chowają głowy w piasek ze strachu .
what's your IQ?2019.06.28 16:26
Szatan, dzieci w okresie dojrzewania oraz gorący klimat. "Gorący klimat powoduje... powiedzmy... jakieś... no wzmożone w tych dziedzinach."
Jak Jozue w bitwie....2019.06.28 16:21
Prawda jest również inna i nikt z xięży tego nie powie. Otóż pewna "ekipa" przy pomocy legiona posłusznych "Konradów Wallenrodów" którzy wstąpili i ukończyli seminaria rozsadza KK od środka. Jedni pełniąc bardzo poważne funkcje....... inni, szeregowcy zrzucając sutanny lub gorsząc swoim postępowaniem wiernych. To są owe WILKI W OWCZEJ SKÓRZE o których wspominał sam Chrystus. Zakładam, że chyba nie wiedzą co czynią i z kim stają do boju.... Ale koniec ich na pewno będzie dla nich samych przykrym doświadczeniem. Może modlitwa do św. Jana Wianneya i generalnie modlitwa za Kapłanów zadziała...
Mejer2019.06.28 16:11
"Taka wola Boga..." - klasyka patologii usprawiedliwienia grzechu :/
what's your IQ psycho?2019.06.28 16:08
https://www.newscientist.com/article/2118547-real-life-psychopaths-actually-have-below-average-intelligence/
Cogito ergo sum2019.06.28 15:19
Ludzie bili brawo księdzu obwieszczającemu odejście do Justyny, bo mieli dosyć jego podwójnego życia. Ucieszyli się, że nie będzie pośród nich świętokradzcy.
andrzejhahn32019.06.28 15:17
pewnie masz z tego powodu frustracje bo mlodych dupci coraz mniej dla takich jak ty stary capie
denaturat artystyczny2019.06.28 15:22
Erotomanom tylko d..y w głowie. Ci zamiast czapki na głowę wciągają kondoma
abrakadabra2019.06.28 21:29
Natomiast twoi rodzice zupełnie o tym kondomie zapomnieli kiedy cię niechcący poczęli.
ect2019.06.29 5:24
No, przecież pisze, że nie stać Cię na jakieś pozytywne odruchy ludzkie.
tango2019.06.29 16:39
Widocznie jesteś pedałem skoro masz takie skojarzenia.
Hi, hi ...2019.06.28 14:42
Marcin, Marcin ... Szabes dzisiaj, zapal swieczki i zasiadz do koszernej kaszanki.
Marcin2019.06.28 15:46
Wielkie dzięki... dobra kaszanka nie jest zła, oczywiście ta na świńskiej krwi ;)
Marcin2019.06.28 14:36
Księży jeżeli już cos atakuje, to tylko ich wynaturzone libido, latami na kleczkach posadzek kościołów skrywane Jak już muszą sie modlić, to tylko o to by ich myśli kreciły sie tylko wokół prawd wiary, i wiecznego spełnienia :)
Stanislaw2019.06.29 10:04
Nie rób tu smrodu, zasłaniając nim swoje grzechy!
tango2019.06.29 16:37
Uznajesz więc, że libido kieruje człowiekiem? Raczej zwierzęciem. Przejdź do portalu dla piesków.