Ks. Isakowicz-Zalewski: Spowiedź przez telefon jest raczej mało prawdopodobna - zdjęcie
18.03.20, 10:08Ks. Isakowicz-Zalewski/YT

Ks. Isakowicz-Zalewski: Spowiedź przez telefon jest raczej mało prawdopodobna

17

W czasie obecnej pandemii Kościół podejmuje wiele działań, które maja pomóc wiernym przetrwać ten trudny okres. I choć wprowadzono ograniczenia co do ilości wiernych w trakcie nabożeństw, to kościoły pozostają otwarte. Sami biskupi i pasterze Kościoła zachęcają też w tych trudnych czasach do skorzystania z dyspensy, modlitwy w domu czy też uczestnictwa we mszy św. korzystając z radia, telewizji czy internetu.

Portalowi DoRzeczy.pl udzielił wywiadu ks. Izakowicz-Zalewski. Odnosząc się do obecnej sytuacji i sakramentu spowiedzi powiedział:

- Oczywiście w Kościele nie ma spowiedzi przez telefon. Zostało to już kilkakrotnie mocno powiedziane. Natomiast sytuacja jest na tyle skrajna i trudna, że Episkopat zapewne będzie szukał jakichś nowych rozwiązań. Na dziś czegoś takiego jednak nie ma.

Dodał też:

- W takiej Kościół nie był od setek lat. Dobrze byłoby, żeby wprowadzono coś w rodzaju takiego przewodnika duchowego. Jak wierni mają się w tej sytuacji zachować

Dalej wyjaśnił:

- Jeżeli ktoś wzbudzi w sobie szczery żal za grzechy, spełni pozostałe poza spowiedzią warunki, a nie może tylko się wyspowiadać, to oczywiście może przyjąć komunię (na przykład duchową), a przy pierwszej możliwej okazji powinien się wyspowiadać. Jest też jeszcze możliwość rozgrzeszenia zbiorowego.

Stwierdził też, że jeśli sytuacja kwarantanny będzie się przedłużała i wielu wiernych nie będzie mogło korzystać z sakramentów, to działania Episkopatu mające na celu wprowadzenie zmian w formach kultu będą konieczne.

 

mp/dorzeczy.pl

Komentarze (17):

Protestant2020.03.18 11:06
Jezuita, ksiądz Dariusz Kowalczyk rozważa, dlaczego św. Augustyn nigdy się nie spowiadał. (http://mateusz.pl/duchowosc/dk-spowiedz.htm) I nie chodzi bynajmniej o bezgrzeszność biskupa Hippony, ale o praktykę pierwszych wieków, która nie znała współczesnej katolickiej formy spowiedzi. Spowiedź „douszna” i wielokrotna została, i to z pewnymi oporami wprowadzona dopiero w VI w. (wśród mnichów irlandzkich). Wcześniej praktykowano spowiedź powszechną, a „sakramentalna” pokuta, bardzo rygorystyczna, dozwolona jedynie raz w życiu, dotyczyła jedynie najcięższych grzechów: zabójstwa, cudzołóstwa i apostazji. Jeśli przez 500 lat chrześcijaństwo funkcjonowało bez znanej współcześnie praktyki, i to funkcjonowało dobrze, oznacza to, iż przynajmniej w pewnych sytuacjach powrót do praktyk stosowanych u początków nie powinien być z góry odrzucany. Ponadto, nie zawsze wyznanie grzechów w formie sakramentalnej, obejmującej pięć warunków dobrej spowiedzi, wystarczająco eksponuje to, co jest najważniejszą podstawą przebaczenia nam naszych grzechów i pojednania się z Bogiem. Tą podstawą ofiara Chrystusa na krzyżu. W oderwaniu od niej, jakiekolwiek wyznanie grzechów nie byłoby skuteczne: „Niech więc będzie wam wiadomo, bracia, że zwiastuje się wam odpuszczenie grzechów przez Niego: Każdy, kto uwierzy, jest przez Niego usprawiedliwiony ze wszystkich [grzechów], z których nie mogliście zostać usprawiedliwieni w Prawie Mojżeszowym” (Dz. 13,38-39) Warto też pamiętać o tym, że ostatecznie to sam Bóg jest adresatem wyznawania grzechów i to On nas z grzechów oczyszcza: „Jeżeli zaś chodzimy w światłości, tak jak On sam trwa w światłości, wtedy mamy jedni z drugimi współuczestnictwo, a krew Jezusa, Syna Jego, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu. (...) Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. ” (1 J. 1,7.9)
Reytan2020.03.18 18:42
Protestanci to odmiana zydostwa,ktora zamordowala miliony katolikow. Zawsze byli z masonami i z komunistami. Kolaboranci i zdrajcy Polski od XVI wieku.
Protestant2020.03.18 20:04
Czy to wszystko co wiesz o protestantach? A co Ty wiesz o mnie? Ilu zamordowałem? Co mnie wiąże z masonami i komunistami?
Kobieta2020.03.18 10:22
" Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie"
SłużebnicaNMP2020.03.18 10:19
Wszyscy wierzący powinni tłumnie ruszyć do świątyń, do konfesjonałów i godnie przyjmować Eucharystię! To jedyny sposób by zadośćuczynić Bogu i Matce Boskiej za te lata bluzgów lewactwa! Tylko OSOBISTE pojawienie się przed obliczem Boga w Trójcy Jedynego da nam wybawienie od tej strasznej epidemii!
XYZ2020.03.18 10:25
Ten okrutny Bóg ukarał wierzących za lewactwo?
Stani2020.03.18 10:25
W pełni popieram! A następnie odizolować się od niezdewociałej części społeczeństwa i tkwiąc po uszy w stanie łaski uświęcającej spokojnie sobie dokonać żywota.
jozef2020.03.18 10:18
Czyli można żyć bez księdza, czytaj pośrednika i rozmawiać bezpośrednio z Bogiem.
Stani2020.03.18 10:24
Do czego właściwie jest potrzebny personel naziemny?
jozef2020.03.18 10:27
Do brania kasy.
Stały czytelnik2020.03.18 10:37
Do Twojego nawrócenia. Inaczej umrzesz śmiercią wieczną.
Stani2020.03.18 12:01
Ale przynajmniej naturalną. A gdy już nastąpi nikt nie będzie mi przeszkadzał.
Stały czytelnik2020.03.18 13:21
Gdy to już nastąpi, a nie zdążysz zasłużyć na Zbawienie, będziesz cierpiał wiecznie. I rzeczywiście w tym cierpieniu niewyobrażalnym nikt Ci nie będzie przeszkadzał.
jozef2020.03.18 15:08
Szczególnie nawróci cię ksiądz co gwałci dzieci.
Reytan2020.03.18 18:39
Komunisci cierpia na wirusa wymozdzenia,to jasne.
Stały czytelnik2020.03.18 10:36
Nie można. Ksiądz jest niezbędny do sprawowania Eucharystii. To on w swoim i naszym imieniu składa na ołtarzu Ofiarę. Jest to szczególnie ważne w okresie Wielkiego Postu, a tym ważniejsze w czasach zarazy. Msza Święta jest bezkrwawym powtórzeniem męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jezu umarł za mój, ale też i za Twój grzech.
antypoko2020.03.18 12:20
Masz pełną rację. Ale tacy, jak :Józef czy Stani, są albo za młodzi, aby być mądrzy, albo za starzy i wapno jednemu i drugiemu uszami leci, i dlatego nie potrafią inaczej myśleć. I jeden i drugi krzyczą na goowno papu!