Ks. Grzegorz Michalczyk dla Fronda.pl: Procesja Bożego Ciała nie jest znakiem przeciwko bezbożnikom, ale wyrazem Miłości  - zdjęcie
03.06.21, 09:09Procesja Bożego Ciała

Ks. Grzegorz Michalczyk dla Fronda.pl: Procesja Bożego Ciała nie jest znakiem przeciwko bezbożnikom, ale wyrazem Miłości

50

Z okazji przypadającego dzisiaj święta Bożego Ciała przypominamy wywiad z ks. Grzegorza Michalczyka dla portalu Fronda.pl, mówiącego o istocie miłości jakie ze sobą niesie świętowanie fizycznej obecności Jezusa Chrystusa.

"Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało świętujemy z kilku motywów. Jednym z nich - taki jest początek tego święta, jest pobożność średniowieczna, w której wielką wagę przywiązywano do adoracji eucharystycznej. Pojawia się we Mszy Świętej podniesienie Najświętszych Postaci, które trwało nieraz dość długo, aby wszyscy mogli Je adorować. Był to początek adoracji eucharystycznej w Kościele. Paradoksalnie równolegle do tego zwyczaju następowało odchodzenie od przyjmowania Komunii Świętej. W średniowieczu odczuwano szczególnie poczucie niegodności, które sprawiło, że ludzie przestali częściej przyjmować Eucharystię. W zamian próbowali jednoczyć się z Chrystusem patrząc na Hostię. Jednak te dwie rzeczywistości mogą być w pięknej syntezie. Można przyjmować Komunię Św. żyjąc życiem eucharystycznym, a zarazem adorować Najświętszy Sakrament. Kult adoracji wypływa z Eucharystii.

Na powstanie tej uroczystości miały wpływ także cudowne zjawiska, m.in. wizja Joanny z Liège, na podstawie której biskup Robert z Torote w roku 1246 wydał dekret, którym wprowadził święto na terenie diecezji Liège. W 1264 r. papież Urban IV rozszerzył świętowanie uroczystości na cały Kościół.  W XIII wieku mamy więc Uroczystość Bożego Ciała i tak trwa, z pewnymi zmianami, do naszych czasów.

Nie możemy dokładnie i do końca przeżyć aspektu eucharystycznego w czasie Triduum Paschalnego. Triduum Paschalne niesie wiele tajemnic i Wielki Czwartek jest tylko pewną częścią. Można powiedzieć, że w Boże Ciało niejako wracamy do Tajemnicy Wieczernika. Rozważamy ją szczególnie w kontekście eucharystycznym, a więc w kontekście obecności Chrystusa w Eucharystii. Jest to powrót do Wielkiego Czwartku po to, żeby móc jeszcze bardziej się ucieszyć, jeszcze bardziej rozważyć tę Tajemnicę, która objawiona jest w Wielki Czwartek w czasie Ostatniej Wieczerzy.

Jest jeszcze jeden wątek, który jest rzadko poruszany. Kiedy papież Urban, wprowadzał to święto, jednym z motywów było wynagrodzenie za znieważanie Najświętszego Sakramentu, znieważanie obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Nam znieważanie Najświętszego Sakramentu kojarzy się najczęściej z jakąś formą profanacji dokonywanej przez ludzi, którzy chcą pokazać, że nie wierzą w Jezusa Chrystusa obecnego w Eucharystii, którzy chcą upokorzyć chrześcijan.

Myślę, że dzisiaj ważny jest też drugi wątek. Istotą Eucharystii jest zbawcza miłość Chrystusa, w której On oddaje swoje życie – jak sam powiedział w czasie Ostatniej Wieczerzy – za przyjaciół, ale też i za nieprzyjaciół. Przyjmuje niesprawiedliwy wyrok, przyjmując śmierć z rąk ludzi na krzyżu, nie broni się, nie przeciwstawia się temu, a umierając modli się „Ojcze przebacz im”. W Eucharystii jest zakorzenione niesłychanie głębokie misterium miłości Boga do ludzi. Jest to zobowiązujące dla tych, którzy chcą łączyć się z Chrystusem przez ten Sakrament.

Mam wrażenie, że byłoby dobrze, gdybyśmy idąc w procesji w Boże Ciało, oprócz wyrażenia wiary w to, że Jezus Chrystus jest realnie obecny w eucharystycznych Postaciach, chcieli również wyznać pragnienie, że godzimy się na taką miłość, że nasze życie ma być podobne do Jego życia. Pragnienie, że godzimy się na miłość, o której mówił w Kazaniu na Górze, a którą później urzeczywistnił w swoim życiu. Miłość, która nie odtrąca, która przyjmuje niesprawiedliwy wyrok, miłość, która nie stawia siebie na pierwszym miejscu, która gotowa jest przebaczyć wrogom, nawet wtedy, gdy oni o to nie proszą – tak jak uczynił to Jezus z Krzyża. Miłość, która modli się za swych nieprzyjaciół, która szuka pojednania, nawet kosztem tego, że coś traci.

Dzisiaj znieważenie Eucharystii to często abstrahowanie od tego, co ona oznacza.  Komunia Święta jest nie tylko po to, byśmy wyznali, że wierzymy w obecność Pana Jezusa w Eucharystii, abyśmy korzystali z owoców zbawienia - bo takie było pierwotnie rozumienie sakramentów. Jest to rzeczywistość bardziej dynamiczna - my jesteśmy włączeni przez Komunię Świętą w życie samego Boga, po to, byśmy w świecie byli świadkami Jego miłości. Po to,  żeby kochać na podobieństwo tego, jak On ukochał – „miłujcie się jak Ja Was umiłowałem”. Sformułowanie „jak Ja Was” jest niezwykle istotne, bo nie chodzi tu o jakąkolwiek miłość, o akceptację, czy tolerancję. Tu chodzi o to, by życie swoje oddawać z miłości do ludzi – tak jak uczynił to Jezus. Jeżeli ktoś się nie godzi na taką koncepcję, jeżeli gotów jest zawsze bronić siebie za wszelką cenę, stawiać siebie na pierwszym miejscu, dążyć do realizacji swoich jedynie słusznych planów, to ja nie wiem, czy nie powinien się powstrzymać w pójściu w eucharystycznej procesji, bo znaczy to, że jego życie jest kompletnie sprzeczne z tym, w co wierzy Kościół patrząc na Chrystusa w Eucharystii. Tego aspektu mam wrażenie specjalnie się nie porusza.

Procesja eucharystyczna nie jest przeciwko komuś, przeciwko bezbożnikom – ona jest wyrazem wiary w taką miłość, którą Chrystus objawił w Eucharystii, a którą jest Jego życie oddane za grzeszników.  Jeżeli chcemy Go naśladować, idźmy w procesji, jeśli nie – zastanówmy się nad swoim nawróceniem."

Not. Karolina Zaremba

Komentarze (50):

jared2021.06.3 19:01
Tą gorącą miłość można było podczas rozpalania stosów i grilownia bogu ducha winnych "heretyków". Oj, było gorąco:).
6969692021.06.3 20:10
Znowu pokazujesz swoja skrajną ignorancję. Poczytaj sobie na temat palenia na stosie w Encyklopedii PWN
Styki2021.06.3 17:19
Slowo tlumy na procesjach Bozego Ciala spedza sen z powiek ateistom
Anonim2021.06.3 19:08
Gdzie te tłumy widziałeś?
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.06.3 14:49
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
6969692021.06.3 17:38
Więc zajmij się swoją odbytnicą i wypad!
6969692021.06.3 17:49
I jeszcze pytanie: z czego ty jesteś taki cholernie dumny? Z powodu kamerki w odbytnicy, czy z jakichś innych powodów?
Sex randki2021.06.3 14:34
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - Www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
jared2021.06.3 14:20
PISZĘ TO Z WIELKIM WSTYDEM - PRAWDA JEST SZOKUJĄCA: W 1981r. Gaëtan Dugas homoseksualista padł pierwszy na AIDS. Od tamtego czasu homoseksualizm przy użyciu broni, jaką jest HIV-AIDS zamordował dziesiątki milionów ludzi. Homoseksualiści są na zbiorowej liście największych zbrodniarzy w historii ludzkości. I dalej bezkarnie mordują .... i paradują. A skąd się wziął HIV-AIDS? Z Afryki, z zoofilii. Szukający nowych "wrażeń" zboczeńcy z Europy, USA i Kanady mieli seks z ... małpami, CYT.: "Pre-1980. It is widely believed that HIV originated in Kinshasa, in the Democratic Republic of Congo around 1920 when HIV 𝐜𝐫𝐨𝐬𝐬𝐞𝐝 𝐬𝐩𝐞𝐜𝐢𝐞𝐬 𝐟𝐫𝐨𝐦 𝐜𝐡𝐢𝐦𝐩𝐚𝐧𝐳𝐞𝐞𝐬 𝐭𝐨 𝐡𝐮𝐦𝐚𝐧𝐬. Up until the 1980s, we do not know how many people were infected with HIV or developed AIDS."
kat2021.06.3 14:09
Wrogowie Kościoła, lewaccy prześmiewcy - tak samo wulgarni jak i prymitywni wciąż obrażają Boga i wiernych. W imię wszelkiej maści zboczeń i hedonistycznych zachcianek permanentnie bluźnią. Wielokrotnie istnieniu Boga przeciwstawiają dokonania nauki. A czymże jest nauka, jeśli nie odkrywaniem Boga, Jego Geniuszu i prawideł, dzięki którym ten Świat istnieje i przedziwnie funkcjonuje? Udowodnijcie, prymitywne lewusy, że Boga nie ma. Kto się odważy? Będziecie kiedyś gorzko żałować hańby, jaką dziś na siebie ściągacie.
Józef2021.06.3 14:42
Nie ma nic gorszego jak taki prawus jak ty, piszesz że wierzysz w Boga i zioniesz nienawiścią do ludzi. To w jakiego Boga wierzysz.
6969692021.06.3 16:52
macie obsesję na punkcie nienawiści, czy to taka metoda kompromitowania wierzących?
kat2021.06.3 18:42
Jakże pokrętne jest twoje myślenie ... - ty bluźnisz z miłości (?), a ja bronię się z nienawiści (?)... Czy tak? Sądzisz, że pozwolę sobie na szkalowanie najwyższych wartości? Co ty masz do zaoferowania? Moralny gnój i destrukcję? W imię chorej ideologii gender chcesz odwołać się do ludzkiej wrażliwości i przepchnąć "martyrologię" dewiantów? Wy jesteście ciężko chorzy i nie chcecie się leczyć, a ja bronić będę nieskażoną młodzież przed rozsiewaniem waszej zarazy.
6969692021.06.3 20:11
Przypomnę - co dewianci, to zaledwie 1% populacji
6969692021.06.3 20:38
*że
jared2021.06.3 14:05
Dobre sobie, to jest de facto taki gangsterski motyw - oni też regularnie swoimi brykami robią patrole i pilnują, czy w terenie wszystko idzie po ich myśli. Zwierzęta - psy i koty też obsikują swój teren, by zaznaczyć swoją dominację. Podovnie jest w Arabii Saudyjskiej - tam tez policja religijna chodzi po ulicach i pilnuje porządku, jak ktoś się napatoczy, to dostanie lanie kijami. W historii tak samo robiono w średniowieczu Borze Ciało było metodą inwigilacji obywateli -wiadomo było ,że protestant nie uklęknie przed Najśw. Sakramentem, nie pojawi się na procesji, więc go szybko zidentyfikujemy i pod sąd inkwizycyjny:). Uważam, że powinien być jedynie możliwy kult w ramach kościoła/kaplicy, bo wychodzenie ze swoimi religijnymi poglądami (opartymi na moralnym szantażu i zastraszaniu wizją piekła) powinno być legalne tylko w ich świątyniach. Tam niech się kiszą w swoim sosie, a nie molestują niewinnych obywateli - inaczej to jest nękanie i przestępstwo.
"LGBTQ Pride Month" się rozpoczął2021.06.3 13:58
PISZĘ TO Z WIELKIM WSTYDEM - PRAWDA JEST SZOKUJĄCA: W 1981r. Gaëtan Dugas homoseksualista padł pierwszy na AIDS. Od tamtego czasu homoseksualizm przy użyciu broni, jaką jest HIV-AIDS zamordował dziesiątki milionów ludzi. Homoseksualiści są na zbiorowej liście największych zbrodniarzy w historii ludzkości. I dalej bezkarnie mordują .... i paradują. A skąd się wziął HIV-AIDS? Z Afryki, z zoofilii. Szukający nowych "wrażeń" zboczeńcy z Europy, USA i Kanady mieli seks z ... małpami, CYT.: "Pre-1980. It is widely believed that HIV originated in Kinshasa, in the Democratic Republic of Congo around 1920 when HIV 𝐜𝐫𝐨𝐬𝐬𝐞𝐝 𝐬𝐩𝐞𝐜𝐢𝐞𝐬 𝐟𝐫𝐨𝐦 𝐜𝐡𝐢𝐦𝐩𝐚𝐧𝐳𝐞𝐞𝐬 𝐭𝐨 𝐡𝐮𝐦𝐚𝐧𝐬. Up until the 1980s, we do not know how many people were infected with HIV or developed AIDS." 🟧🟨🟩🟦🟪 LOVE is LOVE 🏳️‍🌈 PRIDE month 🟪🟦🟩🟨🟧🟥
"LGBTQ Pride Month" się rozpoczął2021.06.3 13:08
więc wylazło na ulicę w swoich śmiesznych kolorowych wdziankach z koronkami i łypie oczyskami na nieświadome niebezpieczeństwa dzieci.
Anonim2021.06.3 15:47
Jest nowa groźna odmiana Covida. Groźna mutacja SARS-CoV-2 odkryta przez polskich naukowców! Wirus unika procesji Bożego Ciała, ale rozprzestrzenia się na spontanicznych zgromadzeniach!
6969692021.06.3 17:52
Przypomnij może jeszcze, jakie zasady obowiązywały wówczas, gdy stwory żądały możliwości zabijania własnych dzieci, a jakie są teraz...
JPIII2021.06.3 12:57
Jest to znak miłości okazywanej staremu pedophilowi bogu, który gwałcił 13-letnie dziecko maryśkę i to jest znak miłości okazywany jednemu z pierwszych członków społeczności LGBT. Bo chrystek jezusek to był bękart maryśki, który został pedałem i łajdaczył się z 12 kolesiami pedałami apostołami.
6969692021.06.3 16:56
Potrafisz napisać COKOLWIEK innego ? NIE! Myślisz, że jesteś, śmieszny, inteligentny, oryginalny, interesujący? Odpowiedź jest oczywista po przeczytaniu twoich bredni
Doriska2021.06.3 12:47
Eucharystia to Pan Jezus w ciele,,tak ukochał nas, że postanowił zostać z nami aż do skończenia świata w utajonej postaci...małego chlebka,,,który jest konsekrowany na ołtarzach świata i staje się Ciałem Jezusa, którego przyjmujemy . Pan Jezus powiedział ,,,Kto przyjmuje moje Ciało będzie żył na Wieki!,,,taka obietnica i bardzo za To Ci Panie Jezu dziękuję.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.06.3 12:42
Jakiego ciała, jakiego bożka? Średniowiecze dawno się skończyło! Ale niech paradują i dalej z siebie głuptaków robią :)
olek2021.06.3 12:37
Jeśli już to niewierzący bądź ateiści nie bezbożnicy.
9696962021.06.3 12:13
Czy mogą być traktowani poważnie ludzie wierzący w rodzące dziewice i gadające węże.
6969692021.06.3 11:50
Będzie w Warszawie człowiek-motyl?
6969692021.06.3 17:54
To nie był mój wpis i nie wiem co miał oznaczać
6969692021.06.3 11:20
Ateizm to paradoksalnie, najbardziej dogmatyczna i fanatyczna religia świata! Czy da się w sposób „naukowy” (współczesna, oświeceniowa forma nauki jest żałosnym gmachem zbudowanym na fundamencie apriorycznych założeń, a jak wiadomo – „ a priori” nie wymaga dowodu) udowodnić, że oprócz naszego gnijącego ciała nie istnieje inna rzeczywistość? NIE !!! Przeciwnie – współczesna fizyka mówiąca o korpuskularno-falowej naturze świata, kieruje nas ku tezie, że wszechświat jest dla nas wielką niewiadomą. Jeśli więc nie uznajesz istnienia Inteligencji istniejącej poza wymiarem czasoprzestrzennym, którego dotykamy za pomocą naszych bardzo kalekich zmysłów, nie kompromituj się i nie twierdź, ze Jej nie ma – powiedz raczej, ze w Nią nie wierzysz, że twoja postawa jest przeciwna do postawy tego, który wierzy. Możesz stwierdzić, że nie da się udowodnić istnienia Boga i dlatego mówi się o wierze a nie o pewności, ale przyjmujesz do wiadomości, iż nie da się udowodnić tezy przeciwnej tj., że Boga nie ma, więc ty w Niego nie wierzysz, nie twierdzisz, że Go nie ma. Jesteś wtedy agnostykiem i dzięki temu nie staczasz się na samo dno intelektu, tak jak to się dzieje z ateistami, również z tymi, którzy mówią o sobie, że są intelektualistami …; ależ natura ludzka jest groteskowa. Dla ateisty jedynym punktem odniesienia jest jego bardzo ograniczona przecież, funkcja poznawcza jego mózgu. Teraz jego mózg jest Bogiem, twórcą Odwiecznych i Niepodważalnych Prawd. Z tego powodu zaczyna wierzyć, że jest kreatorem, od ludzkiej woli zależy wszystko… i tu zaczyna się groteska – nagle wyłania się wniosek, że nieważne jaki rodzaj narządów płciowych nosisz w majtkach i jakie tzw. cechy płciowe posiadasz (nawiasem mówiąc - "intelektualistom" brakuje po prostu, elementarnej wiedzy z zakresu biologii) – to od ciebie zależy czy jesteś chłopcem czy dziewczynką (ja, wreszcie, dzięki tym teoriom zrozumiałem, że całe życie byłem seterem irlandzkim, tylko moje ciemne katolickie wychowanie nie pozwalało mi tego OCZYWISTEGO faktu dostrzec ;) ). Jeszcze pół biedy, kiedy taki kretyn przyjmuje te brednie na swój własny użytek, może to i nawet dobrze, bo będzie się staczał coraz niżej; ale ponieważ on jest właśnie fanatykiem „niewiary”, z przerażającą bezwzględnością żąda przyjęcia tych absurdów przez wszystkich – nie zrobisz tego, to natychmiast jesteś oskarżany o „mowę nienawiści” i w ramach "najczystszej tolerancji", która reprezentuje taki typ, musisz być ukarany z swoją postawę …
Grizzly2021.06.3 11:39
Fajna wklejka, idź teraz zrób loda swojemu plebanowi
6969692021.06.3 11:42
Fajny język - pokazuje jakim prymitywem jesteś
Grizzly™2021.06.3 11:48
Fajna wlepka, cyfrowy toporku :-P
6969692021.06.3 16:58
Ty nawet "wklejek" nie potrafisz wyprodukować...
6969692021.06.3 17:00
Zwłaszcza, że to tekst, który opublikowałem kiedyś na moim fejsie
Grizzly2021.06.3 20:05
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
Grizzly2021.06.3 20:04
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka! Won ruski trollu!
antoni.s2021.06.3 10:48
Jak co roku złodzieje , alkoholicy i wszelka patologia wzięła się za urządzanie ołtarzyków i jak co roku bez żadnego trybu wycięła tysiące młodych drzewek brzozowych, gdzie jest straż leśna ja się pytam?, pytam się
Rumcajs2021.06.3 11:18
a w tym czasie banda LGBT hostelach gwałci dzieci na potęge,wmawiając innym że to nic takiego taka ekspresja artstyczna. LGBT = prono biznes= niewolnicy seksualni czyli dzieci i kobiety przymuszane biciem do seksu. Typowa Wolność Lewacka
antoni.s2021.06.3 12:36
Gwałcenie dzieci to raczej domena katolickich kapłanów , lgbt to nie moja bajka, ale pedofile to przestępcy, i zdaje się nie zaliczają się do tej społeczności, tych szczególnie ukochał kościół kat, aura tajemnicy jaka otacza życie konsekrowane sprzyja rozwijaniu tego zboczenia, jeżeli nie jesteś jednym z nich to weź hanię, cypiska i idźcie sobie na spacer, ja jestem na to zbyt zapracowanym facetem, kończę kawę i idę do warsztatu, nie mam czasu na celebrowanie niepolskich, bliskowschodnich uroczystości, nawet jeżeli mają u nas już kilkuset letnią historię.
6969692021.06.3 17:03
W latach 2005-2015 było skazanych za czyny pedofilskie 6 tys. osób, w tej liczbie było 27 Księży (0.45%). Obecnie w zakładach karnych przebywa 868 pedofilii, w tym dwie osoby duchowne (0.23%).
antoni.s2021.06.3 18:11
No popatrz tylko!, w spisie pedofilów też nie ma klechów... może to wszystko to lewacka propaganda i brutalny atak na polskę i kościół kat.
6969692021.06.3 20:40
Nie ma też Raymonda Lieblinga.
Antychryst Lump2021.06.3 9:54
Jest znakiem miłości ich boga - Jezusa co z jednej strony mówi; kto weźmie kobietę odrzuconą ten popełnia z nią cudzołóstwo. A z drugiej mówi żeby brać wdowę zaraz po śmierci jej męża i ogłupia mężczyzn że trzeba ją brać żeby dać dziecko temu zmarłemu -I do dzisiejszych czasów każdy śmieć feministyczny nie przejmuje się że je b ją lu je bali jego kobietę - tylko że dzieci nie są jego - Bo tak naprawdę wstyd mu się przyznać samemu przed sobą o co mu chodzi - a wspólnota z hasłami miłosierdzia czyli równouprawnienia - czyli demokracji to podkręca- a bóg tej chorej wspólnoty ta dziwka szata n - Jezus na tym żeruje.
Anonim2021.06.3 9:15
Jest znakiem ogłupienia Narodu Polskiego przez propagande okupanta z Watykanu!
Anonim2021.06.3 9:22
Czy ci śmiesznie odziani panowie(a może panie?) mogą rozkazywać np.niewierzącym ateistom, innowiercom. Niech już lepiej pilnują swoich duchownych co to mają pokusy i swe grzeszące owieczki.
6969692021.06.3 11:21
A rozkazują? Proszę o przykłady.
6969692021.06.3 11:41
A panowie w biustonoszach, z obrożami na szyjach, kagańcami na ryjach - oni wyglądają poważnie?
Anonim2021.06.3 11:49
Religia jest obrazą godności człowieka! Rzymski katolicyzm jest najbardziej niemoralną religią w całej historii ludzkości, to szkoła fałszu, obłudy, hipokryzji, szalbierstwa i cynizmu.
6969692021.06.3 17:05
Ogólniki! Dlaczego? Uzasadnij swą genialną ;) tezę
6969692021.06.3 17:07
Nie odpowiadasz na moje pytanie, tylko powtarzasz te puste hasła.