Komisja Etyki TVP w specjalnym oświadczeniu ustosunkowała się do kontrowersji, jakie pojawiły się wokół decyzji o niewyemitowaniu w planowanym czasie najnowszego programu Jana Pospieszalskiego „Warto Rozmawiać”. W swoim oświadczeniu Komisja przekonuje, że w poprzednim programie wyemitowanym 12 kwietnia doszło do naruszenia zasady etyki dziennikarskiej.

12 kwietnia Jan Pospieszalski w swoim programie „Warto rozmawiać” poruszył kwestie działań rządu związanych z walką z pandemią koronawirusa. Zaproszeni przez dziennikarza eksperci krytycznie oceniali m.in. działania dot. gospodarki czy nakaz noszenia maseczek.

Program wywołał wiele kontrowersji. Skrytykowała go m.in. posłanka PiS Joanna Lichocka, która zwracała uwagę, że niewłaściwe jest podważanie konieczność restrykcji w momencie, w którym sytuacja epidemiczna jest tak dramatyczna.

Wczoraj z kolei Telewizja Polska zrezygnowała z emisji programu. W tym czasie widzowie mogli obejrzeć film Ewy Stankiewicz: „Stan zagrożenia”.

- „Przed wejściem do studia poinformowano nas, że program jest nagrywany i zostanie wyemitowany później. Tyle dowiedziałem się od dyrekcji anteny. Kiedy? Nie wiem. Nagrany program z udziałem ministra P. Czarnka dot. konsekwencji nauczania zdalnego dla dzieci, nauczycieli, rodzin”

- poinformował Jan Pospieszalski na Twitterze.

Popołudniu na stronie Centrum Informacji Telewizji Polskiej pojawiło się oświadczenie dot. zdjętego programu.

- „Komisja Etyki TVP po postępowaniu wyjaśniającym orzekła, że w programie »Warto rozmawiać«, wyemitowanym w dniu 12 kwietnia na antenach TVP3 i TVP1, a następnie powtórzonym w TVP Polonia zostały naruszone »Zasady Etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej«”

- czytamy.

W ocenie Komisji w audycji zaprezentowano wyłącznie krytyczne głosy dot. walki z pandemią, czym autorzy mieli naruszyć zasadę rzetelności dziennikarskiej.

Poinformowano też, że obecnie trwają rozmowy dot. warunków utrzymania audycji w ofercie TVP.

kak/centruminformacji.tvp.pl, DoRzeczy.pl