Kolejny kapłan wyskakujący za burtę Kościoła w imię postępu. Watykan wzywa do odwołania poglądów i grozi ekskomuniką - zdjęcie
29.01.13, 07:12

Kolejny kapłan wyskakujący za burtę Kościoła w imię postępu. Watykan wzywa do odwołania poglądów i grozi ekskomuniką

18

 

Jak donosi „Irish Times”  Kongregacja Nauki Wiary miała przestrzec 66-letniego kapłana, że jeśli pozostanie przy swoich poglądach, zostanie wyłączony ze wspólnoty Kościoła.  W wypowiedzi dla dziennika zakonnik zarzucił Stolicy Apostolskiej, że stosuje „nieproporcjonalne, mające na celu zastraszenie i przypominające o czasach inkwizycji” środki. 

 

Ponadto kapłan został napomniany i wezwany do zerwania wszelkich stosunków z założonym przez niego Association of Catholic Priests, zrzeszeniem kapłanów krytycznych wobec katolickiego nauczania. Ojciec Flannery ma nie zabierać głosu w mediach ani nie publikować książek czy artykułów.

 

Już w styczniu redemptorysta został zwolniony z zadań kapłańskich.  Przywrócenie stanie się możliwe wyłącznie wtedy, gdy opublikuje on zatwierdzony przez Kongregację Nauki Wiary artykuł potwierdzający nauczanie Magisterium odnośnie ordynacji kapłańskiej, środków antykoncepcyjnych oraz homoseksualizmu. Poza tym musi zrezygnować z udzielania sakramentów rozwodnikom żyjących w nowych związkach.

 

Irlandzcy redemptoryści, do których o. Flannery należy od 1964 roku, stają za nim murem.  Tamtejsze władze zakonu wyjaśniły, że wspierają one starania kapłana, który „wyraża opinie ludzi otoczonych jego opieką duszpasterską”.  Irlandzka prowincja redemptorystów wyraziła też żal na brak struktur dialogu w Kościele, które mogłyby się zmierzyć z pytaniami wiernych.

 

To już kolejny kapłan, który zdaje się wyżej cenić własne poglądy niż do matki, która przez prawie 50 lat karmiła go, kształciła, zapewniała schronienie i nadawała sens życiu. Jeśli nie potrafił przyjąć nauczania Kościoła, czemu ze zwyczajnej wdzięczności i szacunku dla niego nie zamilknął?


Jr3/kath

Komentarze (18):

anonim2013.01.29 7:25
Bardzo niedobrze. Może zgubić wiele osób, skoro ma jakąś grupę. To zawsze jest bardzo podobne - uważają, że otworzyły się im oczy i działają w imię dobra, a to właśnie zaślepienie.
anonim2013.01.29 7:33
Boże! To się wszystko dzieje w moim Kościele! Szatan w natarciu, świadom,że mało ma już czasu!
anonim2013.01.29 7:36
FYI Sorry, ale nie bredź takich rzeczy. Odpowiedzi na pytania są udzielane nieustannie. Już nie chodzi mi o same dokumenty Kościoła, które rzeczywiście są trudne, ale o duszpasterzy, wspólnoty młodzierzowe. Tego jest tony i dla każdego miejsce w Kościele jest. A komentarze i wyjaśnienia w postaci prasy katolickiej. Głas Kościoła jest prosty i nieustannie płynie do ludzi. A spotkania Ojca Świętego z młodzieżą? To wszystko wykwitło po Soborze. Po prostu są pewne rzeczy, bardzo atrakcyjne, których dopuszczenie przez Kościół byłoby uważane za jego rozwój, czy tak?
anonim2013.01.29 7:40
Redemptorysta redemptoryście nierówny. Vide redemptorysta o.T.Rydzyk. Ale się porobiło...Ci Irlandczycy to chyba jacyś dziwni są.
anonim2013.01.29 7:55
@ Maksio chwast należy tępić jak , tylko się pojawi. Istnienie w łonie KK kapłanów, zatruwających permisywizmem moralnym umysły i serca ludzkie jest bardzo niebezpieczne. Dlaczego? , bo ich duchowość wynaturza naszą WIARĘ i niszczy nasze sumienia. Ubolewam i to bardzo, o czym wielokrotnie pisałam na forum Frondy, o istnieniu bezkarności w stosunku do kapłanów, którzy żyją tak jakby Boga nie było. Deprawują nie tylko dorosłych, ale dzieci. Z autopsji znam niegodziwe życie duchownego, który jak dominikanin Ojciec Jacek Krzysztofowicz ma swojego boga, z tą różnicą, że nie zrzucił sutanny . Żyje niegodziwe i jako kanonik KK od wielu lat demoralizuje dzieci rodzonego brata.
anonim2013.01.29 8:00
Ach, ci redemptoryści!
anonim2013.01.29 8:27
Patriota - nie powiedziano, że jest złe, tylko że jest niezgodne z nauczaniem Magisterium :)
anonim2013.01.29 8:34
FYI - podpisuję się pod tym co odpisał Ci Maksio. Jeśli ktoś szuka prawdy, to ją znajdzie. Tego jest mnóstwo w sieci i nie tylko. Dalej. Piszesz, że Kościół się cofa. Sam Pan Jezus będąc jeszcze na ziemi powiedział, że w Piśmie Świętym nic nie może zmienić się choćby na "jotę". Rozumiesz więc, że Kościół się nie cofa tylko trwa, ponieważ Słowo Boże jest niezmienne. Nie może dostosowywać się do fanaberii ludzkich. To my ludzie mamy trwać przy tym samym, niezmiennym Słowie Bożym czyli wg Twojego poglądu mamy być swoiście "zacofani". Rozwój Kościoła polega na tym, że wykorzystuje choćby Internet do szerzenia ewangelii, a z niektórymi księżmi czy zakonnikami można porozmawiać on-line. Tylko taki rozwój jest możliwy. Piszesz, że młodzi ludzie uciekają od Kościoła. Zapewne są tacy. Ale zapewniam Cię, że są też tacy którzy do Niego wracają. Więc proszę nie generalizować. I na koniec, jeśli faktycznie szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania to czytaj: (J 14,6) Ja jestem drogą i prawdą, i życiem, nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie. Pozdrawiam i miłego dnia!
anonim2013.01.29 8:57
@FYI. Podpisuję się pod tym co odpisał Ci Maksio. A to ode mnie: 1) Zapewniam Cię, że są młodzi którzy uciekają od kościoła, ale są też tacy, którzy wracają ponieważ poza Kościołem nie znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. 2) Odpowiedzi na wszelkie pytania jest mnóstwo, trzeba tylko chcieć poszukać (Pismo święte, Twój ksiądz, portale chrześcijańskie). 3) Rozwój Kościoła może polegać moim zdaniem tylko na tym, że wykorzystuje dobrodzeijstwa technologii do szerzenia Słowa Bożego. Poglądy zawarte w Piśmie Świętym nie mogą podlegac ewoluowaniu. Pan Bóg jest niezmienny tak, jak Jego Słowo i przykazania. Nie pisz więc, że Kosciół się cofa. Przyjmij do wiadomości, że On trwa... "Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni." (Mt 5,18)
anonim2013.01.29 8:57
Przykre to, że kolejny "reformator" znów wprowadza ferment pod płaszczykiem "pójścia do przodu". Zobaczmy, jak bardzo to pseudoreformowanie (kapłaństwo kobiet, małżeństwa osób tej samej płci itp.) przysłużyły się kościołowi protestanckiemu, np. w Niemczech - nadal postępuje odpływ wierzących z tego kościoła, relatywizacja i powszechna ignorancja na sprawy wiary. Jaki stąd wniosek? Wprowadzenie "reform" wcale nie wpłynęło pozytywnie na kondycję tego kościoła. Redemptoryści mają ogromne zasługi w kwestii działalności misyjnej i duszpasterstwa, szczególnie w rejonach tzw. "biednych i zapomnianych" - to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Natomiast kwestia udzielania sakramentów rozwodnikom to w istocie sprawa, z którą KK musi się zmierzyć i nic tu nie da ucinanie dyskusji na ten temat ex cathedra, bo problem narasta.
anonim2013.01.29 9:26
niech założy swój kościół ... zachcianek owieczek.
anonim2013.01.29 9:27
@Johannes nie się od tego kapłana zdrajcy nie różnisz.
anonim2013.01.29 10:43
Następny nieposłyszny szaleniec, który mówi wraz z szatanem "non serviam" (nie będę służył, nie będę posłuszny), albo posłuszeństwo nauce Kościoła Świętego, przyznanie do błędu i odbycie pokuty i naprawienie zgorszenia pośród wiernych, albo sekularyzować i ekskomunikować dziada.
anonim2013.01.29 11:07
@Polipid3: a dlaczego Szanowny/a stwierdza, że niczym się nie różnę od kapłana-heretyka? Potępiłem postawę? Potępiłem. Wskazałem, że taka droga nie prowadzi do poprawy sytuacji w kościele? Wskazałem. Zwróciłem uwagę na zasługi Redemptorystów jako takich, co przecież nie ma związku z pojedynczą zbłąkaną owcą. Spawa sakramentów udzielanych rozwodnikom powinna być moim osobistym zdaniem przedmiotem dyskusji, co nie znaczy że podważam obecne przepisy, jakie obowiązują w Kościele.
anonim2013.01.29 11:11
Taki z niego kapłan jak z koziej dupy trąba. Kapłan ubiera się jak kapłan i jest rozpoznawalny. Jeśli powyższe zdjęcie przedstawia tego niby "kapłana" to już mamy odpowiedź z kim tak na prawdę mamy do czynienia. Niech sam się usunie z KK i jeśli ma chęć zapisze się do Kościoła Anglikańskiego, w którym wszystko można zgodnie z postępem ducha czasu bo nikt go na siłę nie trzyma :)
anonim2013.01.29 12:46
Ciekawe co generał na to. W ogóle ciekawi ci redemptoryści - ten ojciec i o. Rydzyk, ciekawe jak na to się zapatruje generał, ciekawe...
anonim2013.01.29 13:21
Kosztowne studia, lata kapłaństwa, a i tak na starość zdurniał po tym, jak zachorował na demokrację. Niech się przepisze do anglikanów. Tam kościół się dostosowuje do trendów.
anonim2013.01.29 17:45
Irlandzkie władze zakonu wyjaśniły, że wspierają one starania kapłana, który „wyraża opinie ludzi otoczonych jego opieką duszpasterską”. A od kiedy to Pasterz, zamiast prowadzić i nauczać, ma przejmować i propagować opinie owieczek, nawet jeśli trwają w błędzie? To paranoja jakaś....