Kijów: Saakaszwili zatrzymany. 'Nieznani ludzie w kominiarkach...' - zdjęcie
12.02.18, 15:48Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Kijów: Saakaszwili zatrzymany. 'Nieznani ludzie w kominiarkach...'

W poniedziałek w Kijowie zatrzymano byłego prezydenta Gruzji, Micheila Saakaszwilego. O zatrzymaniu polityka poinformowali jego najbliżsi współpracownicy.

„Zabrali Micheila”- napisał na Facebooku były zastępca prokuratora generalnego Ukrainy, Dawid Sakwarelidze. Pod wpisem Gruzin umieścił krótki film- widać na nim ludzi w mundurach polowych rzucających na podłogę osoby cywilne. 

Z kolei na Facebookowej stronie Saakaszwilego pojawił się komunikat, w którym poinformowano, że opozycyjny polityk został zatrzymany obok siedziby jego ugrupowania, Ruchu Nowych Sił. Zatrzymania mieli dokonać "nieznani ludzie w kominiarkach", którzy wywieźli Micheila Saakaszwilego w niewiadomym kierunku trzema busami marki Volkswagen. We wpisie podano numer rejestracyjny jednego z pojazdów. 

Ukraińskie media piszą, powołując się na media społecznościowe, że były prezydent Gruzji został zatrzymany przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Granicznej Ukrainy w gruzińskiej restauracji. Oficjalne instytucje jak na razie nie skomentowały tych doniesień.

W ubiegły poniedziałek sąd apelacyjny w Kijowie odrzucił wniosek Saakaszwilego o ochronę przed możliwą ekstradycją , jednak jego obrona zapowiedziała odwołanie. Prokurator generalny Jurij Łucenko mówił w czwartek, że trwają procedury sądowe, które mają doprowadzić do wydalenia polityka za granicę. Gruzja ubiega się o ekstradycję Saakaszwilego.

yenn/PAP, Fronda.pl