Zdaniem rzecznika Komisji Europejskiej orzeczenia TSUE są ważniejsze od konstytucji państw członkowskich:

-„Wiążący charakter orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE nie może być kwestionowany na podstawie narodowych konstytucji, prawa krajowego lub orzeczeń sądów krajowych” – stwierdził Adalbert Jahnz na dzisiejszej wideokonferencji KE.

Jedna z dziennikarek poruszyła kwestię postanowienia TSUE dotyczącego zawieszenia przepisów o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów w Polsce.

-„Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE jest wiążące - staje się natychmiastowe i musi zostać wykonane przez dane państwo członkowskie” –podkreślił Jahnz.

Na początku kwietnia TSUE orzekł, że Polska ma natychmiast zawiesić przepisy dotyczące Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska. Zdaniem polskiego rządu wniosek ten jest nieuzasadniony.

Postanowienie TSUE nie jest rozstrzygnięciem sporu pomiędzy Polską a KE, a jedynie tymczasową decyzją do czasu wydania ostatecznego wyroku. Kolejny etap to wyznaczenie przez Trybunał daty rozprawy i przedstawienie swojej opinii przez rzecznika generalnego TSUE, po czym zostanie wydany ostateczny wyrok.

kak/ PAP, niezależna.pl