Amerykański kardynał Sean O’Malley powiedział Johnowi Allenowi z „Boston Globe”, że ci, którzy mają nadzieję na na zmiany w nauczaniu Kościoła, doznają zawodu. Zdaniem kardynała papież nie zmieni nauczania na takie tematy jak antykoncepcja, aborcja i homoseksualizm. Jednocześnie kardynał zaznaczył, że jest pod wrażeniem tego, jak szybko papież Franciszek zdobył sobie uwagę całego świata i zmiękczył wizerunek Kościoła katolickiego.

„Nie postrzegam papieża jako tego, który zmienia doktrynę” – powiedział kardynał. Dodał też, że skupienie papieża na współczuciu i miłosierdziu kosztem czystości doktrynalnej odbiło się w Kościele szerokim echem. „Papież chce skupić się bardziej na ewangelizacji, współczuciu i trosce o biednych” – powiedział.

Zdaniem amerykańskiego hierarchy jest też całkowicie nierealistyczne oczekiwać, by Kościół dopuścił rozwodników w nowych związkach do Komunii. „Nie widzę tu żadnego teologicznego uzasadnienia” – stwierdzil kardynał. „Kościół musi być wierny Ewangelii i nauczaniu Chrystusa. Czasami jest to bardzo trudne. Musimy podążać za tym, czego pragnie Chrystus i wierzyć, że to, o co nas prosi, jest najlepsze” – dodał.

Kardynał przyznał też, że nauczanie Kościoła na tematy społeczne jest dziś na Zachodzie niepopularne. Stwierdził jednak, że Kościół nie może zmienić swoich poglądów by dopasować je do czasów. Zamiast tego, jak wskazał hierarcha, musi odnaleźć nowe drogi wyjaśniania swojego nauczania kulturze zdominowanej przez sekularne, humanistyczne wartości.

„Jeżeli ludzie myślą o Kościele wyłącznie w kategoriach nadużyć seksualnych i wojen kulturowych, to czyni to naszą pracę bardzo trudną” – powiedział kardynał nawiązując do niedawnego raportu ONZ. „Jeżeli jednak ludzie mówią: ‘O, Kościołowi chodzi o głoszenie Dobrej Nowiny, o miłość Boga względem nas, o to, że Bóg chce, byśmy zostali dotknięci jego miłosierdziem i miłością, i o to, że musimy troszczyć się o siebie nawzajem’ – to jest to Ewangelia, którą wszyscy chcemy głosić” – dodał. Zdaniem kardynała właśnie ten przekaz podkreślił papież Franciszek. 

Pac/bostonglobe