Już nie tylko słowa, ale i czyny - Niemcy dokręcają śrubę Turcji - zdjęcie
28.10.17, 08:45fot. Christliches Medienmagazin Pro, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr

Już nie tylko słowa, ale i czyny - Niemcy dokręcają śrubę Turcji

Rząd niemiecki używa swoich wpływów w międzynarodowych instytucjach, żeby ograniczyć finansowanie Turcji, w związku z coraz większym napięciem pomiędzy tymi krajami - pisze Jan Wójcik na łamach portalu Euroislam.pl.

Niemcy starają się obciąć finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a także z będącego własnością państwa Kreditanstalt für Wiederaufbau, twierdzą liczne źródła ze świata bankowego.

Także banki komercyjne w tej chwili weryfikują swoje ryzyko w związku z Turcją. I chociaż nie można spodziewać się zamrożenia finansowania, wszystkie narzuciły ostrzejsze ograniczenia, zwłaszcza dla firm powiązanych z tureckim rządem. To wszystko skutek sporu między obydwoma państwami, którego źródłem są działania prezydenta Turcji Erdogana po nieudanym puczu.

W ubiegłym tygodniu kanclerz Angela Merkel zapowiedziała także obcięcie funduszy przedakcesyjnych, przyznanych w ramach negocjacji o członkostwo Turcji w UE. Obroty gospodarcze między Turcją a Niemcami to 36 miliardów dolarów rocznie. Od czasu puczu turecka lira osłabiła się w stosunku do euro o 33%.

To uderzenie w tureckie finanse może być bolesne, ponieważ kraj ten uzależniony jest od dostępu do zagranicznych pożyczek, które finansują jego deficyt bieżący – jeden z największych wśród głównych gospodarek świata – co powoduje także narażenie się na wysokie ryzyko walutowe.

Finansowanie z EIB już w 2017 roku spadło do poziomu 507 milionów euro wobec 2,23 miliarda w roku ubiegłym. Bank jednak zaprzecza, że jest to celowe działanie wymierzone w Turcję. Po prostu dokładniej sprawdza nowe projekty w tym kraju, choć nie zaprzecza, że przygląda się rozwojowi sytuacji politycznej z niepokojem.

Jak mówi niedawny minister Niemiec ds. gospodarki Sigmar Gabriel, nie można oczekiwać od rządu niemieckiego, że będzie gwarantował inwestycje w kraju tak prawnie niepewnym jak Turcja

Jan Wójcik

Euroislam.pl