Jacek Sasin: Marian Banaś powinien podać się do dymisji. Dla dobra Polski - zdjęcie
02.12.19, 09:45Screenshot Youtube - PROGRAM7 - NTI / Telewizja Republika

Jacek Sasin: Marian Banaś powinien podać się do dymisji. Dla dobra Polski

43

Podtrzymujemy wolę tego, aby problem wokół prezesa NIK zakończył się w sposób najbardziej oczekiwany, czyli poprzez dymisję Mariana Banasia” - powiedział dziś wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Polityk w rozmowie na antenie radiowej „Trójki” zaapelował do szefa NIK, aby ten podjął „odpowiedzialną decyzję”. Dodał:

Zdaję sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji prezes Banaś się znalazł. On nie zgadza się z zarzutami i chciałby, żeby one zostały wyjaśnione przez działania prokuratury”.

Zaznaczył, że on sam wierzy mu i życzy, aby oczyścił się zarzutów, jednak dodał, że :

[…] w tym momencie dla dobra instytucji i dobra Polski powinien podać się do dymisji, abyśmy nie mieli znów tego gorszącego spektaklu jak z Krzysztofem Kwiatkowskim, poprzednim szefem NIK. Mając zarzuty prokuratorskie, trwał on na stanowisku ponad dwa lata”.

Jacek Sasin dodał także, że sam zna Mariana Banasia i wie, że to człowiek, który dla Polski bardzo wiele zrobił, a jego sukces w walce z mafiami VAT jest niezaprzeczalny. Zauważył też, że dziką satysfakcję z problemu wokół NIK ma opozycja totalna:

[…] na zasadzie im gorzej, tym lepiej, czyli jak się coś złego dzieje w państwie, to opozycja się cieszy”.

Zaznaczył także, że służby nie miały prawnej możliwości zablokowania kandydatury Mariana Banasia w momencie jej wyboru przez parlament.

dam/polskieradio24.pl,Fronda.pl

Komentarze (43):

Antek z Czerniakowa2019.12.5 22:16
Panie Sasin, karty na stół, dajcie twarde dowody zamiast tego waszego łzawego chrzanienia co powinien zrobić Banaś dla dobra Polski.
Druh Ryszard 2019.12.3 7:57
Nie widzę powodów aby Banaś przed wyjaśnieniem zarzutów podawał się do dymisji. Czy ci którzy go nawołują do ustąpienia, nie wiedzą, że Senat jest w rękach opozycji ? Jak sobie wyobrażają powołanie nowego szefa NIK, bez akceptacji Senatu ? Następne pół roku a może więcej bez szefa NIK. Nie wiem, czy czasem utracenie zaufania Banasia przez Zjednoczoną Prawicę jest wynikiem jego narażenia się mafiom Vatowskim w czasie gdy był szefem Służby Celnej a później Krajowej Administracji Skarbowej ? Czy "służby" nie sprawdzały osobę Mariana Banasia przed powołaniem na stanowisko Prezesa NIK ? Nie wierzę w takie bajki, jakie opowiada Zjednoczona Prawica na temat Nominata.
obserwator2019.12.2 22:18
Za dużo wie i dlatego "dla dobra Polski" czytaj PiS powinien zniknąć !!
Agnieszka2019.12.2 20:04
Gdyby pan Sasin był taki odpowiedzialny jak wymaga tego od Banasia, to przed wyjaśnieniem swojego udziału w organizacji lotu do Smoleńska i zakończeniem śledztwa dotyczącego tej tragedii nie zasiadałby na żadnym ważnym stanowisku w państwie, ale usunąłby się w cień. To dla mnie zdumiewające jak hartom PiS-owskim łatwo wychodzi naskakiwanie na wskazana ofiarę bez wyobraźni, że za chwilę mogą zamienić się miejscami. Zdumiewające jak wyobraźni nie mają, że ci z którymi wspólnie dziś tak wojują, by upatrzoną osobę wywalić za burtę, to się przeciw nim tak samo gorliwie obrócą i za bortę wyrzucą, gdy padnie rozkaz. I przypominam - PiS czy jakieś ponadpartyjne układy mafijne, którym Banaś mógł na odcisk nadepnąć, NIE RÓWNA SIĘ POLSKA. No ale 10-ciu Sasinów nie pobije ze swoją wiernopoddańczą gorliwością cynizmu czy ślepoty Beaty Mazurek, co pogrążyła na dnie PiS - niszcząc jego wiarygodność, zaufanie w sercach wielu Polaków - a potem wyłazi i woła jak to Banaś PiS pogrąża. Akurat po jej działalności jako polityka i twarzy partii na stanowisku rzecznika, to Banaś nic już nie musi pogrążać wizerunkowo, bo ten wizerunek dzięki takim jak ona już dawno na dnie.
Polexit2019.12.2 18:32
Panie Sasin, kto jest większym szkodnikiem: Banaś czy Janszczyszczyn?
Foster2019.12.2 17:55
Podobno wcześnie rano złożył pismo, ale marszałek Sejmu pismo odrzuciła z pouczeniem, że źle napisane. Czy nie ma w PIS mądrego, który by mu pomógł to pismo zredagować ?
Foster2019.12.2 17:30
Może lepiej go zostawić. Po tym co mu politycy zaserwowali ma szansę stać się najlepszym prezesem NIK w historii.
ed2019.12.2 15:00
"On nie zgadza się z zarzutami i chciałby, żeby one zostały wyjaśnione przez działania prokuratury” - zrozumiałe. Niech prokuratura się weźmie do sprawdzenia zarzutów, są zastępcy, nie ma co pohukiwać "dla dobra Polski"! Bo to śmieszne.
olaboga2019.12.2 13:22
Banas ma odejsc dla dobra PiSu a nie Polski. To dwie rozne rzeczywistosci. PiS sie Polska nie przejmuje, poniewaz lamie Konstytucje i niszczy wymiar sprawiedliwosci.
Maria Blaszczyk2019.12.2 11:35
Pan kryształ na kryształami, prezes deweloper Kaczyński: "Jeżeli ktoś, jak Marian Banaś, zabrał co najmniej dwieście kilkadziesiąt miliardów przestępcom, to ma wrogów i ci wrogowie mogą posunąć się do daleko idącej operacji, żeby kogoś takiego skompromitować”. Pan były marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił w RMF FM o Banasiu: „To jest swoistego rodzaju zemsta na panu prezesie, który jest człowiekiem kryształowym, niezwykle uczciwym, bardzo solidnym, twardym politykiem. Moje jednoznaczne wrażenie jest takie, że jest to pełna manipulacja od początku do końca”. Pan prezydencki minister Andrzej Dera: „Osobiście znam pana ministra Banasia i wiem, że to jest bardzo uczciwy i porządny człowiek. Nie znam go od wczoraj, od przedwczoraj, znam go od wielu, wielu lat” Pan europoseł PiS Ryszard Czarnecki: „Jest ofiarą oskarżeń, a fakt, że zamierza wystąpić na drogę sądową, pokazuje, że prawda leży po jego stronie. Jest człowiekiem uczciwym, nie mam co tego żadnych wątpliwości i daje rękojmię, że to, co robi, robi zgodnie z powszechnie przyjętą definicją uczciwości”. Pan minister finansów Jerzy Kwieciński: „Nie miałem wątpliwości co do uczciwości i solidności pana ministra Mariana Banasia i wydaje mi się, że jego wyjaśnienia, które przekazał poprzez media to potwierdzają”. Pan premier Mateusz Morawiecki: „Mam na tyle wyrobią opinię, na ile znam fakty, a one są bardzo jednoznaczne. Jeśli ktokolwiek miałby coś na sumieniu, to złożyłby »donos« z prośbą o pełną weryfikację jego oświadczenia majątkowego? Tak zrobił Marian Banaś”
StanPio2019.12.2 11:34
Banaś jest niewinny, ale się uwikłał w walce z podstawionymi i zakamuflowanymi gangsterami podatkowymi - z rodowodem z WSI, czerwonej i zielonkawej burżuazji, skorumpowanych służb, mafii i lóż, a poprzyklejanymi do PO i Porozumienia Gowina, a i być może również do PiS. Przecież przez cztery lata zabrał im, to znaczy nie dał im ukraść z naszych podatków ok. 400 miliardów. Jeden zamach już na niego robili. Ale ćwiczył karate i chyba judo, więc jest twardym zawodnikiem i umie wykorzystać siłę przeciwników dla ich obalenia na glebę. Wydaje im się, że skromny miliardzik z tych 400, to tysiąc płatnych agentów – dla każdego po milionie i sprawa załatwiona. Sąsiad wynajmuje trzypoziomową willę za tysiąc złotych, bo najemca robi w niej remont, a Graś dostał od Niemca pałac za darmo! Jak PiS będzie oskarżał Banasia zanim zrobi to prokurator, to koniec z dobrą zmianą i zaufaniem do niej! Już widać, że wielu z PiS trzęsie portkami przed politycznie zorganizowanymi bandami sowiecko-lewackiej agentury czerwonej i zielonkawej burżuazji Jasnogrodu.
Maria Blaszczyk2019.12.2 14:09
Tak walczył z zakamuflowanymi gansterami podatkowymi, że sam robił przekręty podatkowe. I jeszcze sobie mafię VATowską w skarbówce wyhodował.... https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/sprawa-kamienicy-banasia-marian-banas-oszczedzil-na-podatku/nsdrjt3 https://bezprawnik.pl/mafia-vatowska-w-skarbowce/
Ciekawy.2019.12.2 22:19
A Kwiatkowski z zarzutami jest senatorem i to niezależnym. Pan Banaś nie popełnił żadnego przestępstwa karalnego . O tym powinien zdecydować " nierozgrzany" Sąd, a nie cwaniaczki co się boją że może być mocno niezależny i znajdzie " brudne łapki" wśród rządzącej partii.
Maria Blaszczyk2019.12.2 22:38
Aha... Czyli nie widzisz nic niestosownego, ze facet chwalacy się jak wydymał urząd podatkowy w telewizji, kumplujący się z gangsterami, czyściciel posiadający w tajemniczy sposób dwie kamienice w Krakowie, a także dom, 3 mieszkania, 2 duże działki, co nijak nie wynika z jego dochodów, podejrzewany przez CBA o poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych, powiązany z interesami syna, niekoniecznie w sposób dopuszczalny. I nawet korzystał z mieszkania służbowego w Warszawie, chociaż przecież ma własne... Jakoś szczególnie lubisz, jak ktoś Cię okrada?
Janek2019.12.2 11:41
Czy to jest strach przed p.Banasiem, czy strach przed jego bezkompromisowością i dużymi możliwościami, jakie daje mu stanowisko prezesa NIK?
leszczyna2019.12.2 11:33
Gdy poseł opozycji mówił w sejmie o kontroli CBA w sprawie oświadczeń majątkowych pana Banasia, marszałek sejmu Elżbieta Witek odebrała mu głos. PiS przeforsował wybór Banasia na szefa NIK. Jak szambo wybił w "Superwizjerze" i niesie się po innych mediach, PiS usiłuje zamknąć dekiel wzywaniem swojego kandydata do dymisji. A czemu? Coś mu udowodniono? Jakim prawem wzywają go do dymisji? Jednak mają coś na niego? A może on ma coś na nich? Jest prawo: prawomocne skazanie i Trybunał Stanu. Czemu milczy resort sprawiedliwości? Pan Ziobro ściga lokalnego sędziego, a tuza na wysokim stanowisku zostawił gdzie po drodze?
Marian2019.12.2 13:16
Milcza bo nie ma dowodow na zlamanie prawa.Stawiane sa zarzuty natury etycznej.Poprzedni prezes NIK mial postawione przez prokurature zarzuty karne i co w tej sprawie zrobila dzisiejsza opozycja? Nic!
Maria Blaszczyk2019.12.3 13:30
Od kiedy to prokuratura wszczyna śledztwo przy "zarzutach natury etycznej"? https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/afera-banasia-prokuratura-wszczyna-sledztwo/kp2v2cz
Stanisław2019.12.2 11:32
Odp...cie się od Banasia. Bo co, że na serio traktuje urząd, który objął i chce być Prezesem Najwyższej Izby KONTROLI, a nie marionetką?
anonim2019.12.2 11:25
Razem z nim do dymisji powinien podać się Kamiński.
B522019.12.2 11:04
POganie byli za usunięciem od początku ale teraz będą przeciwni bo tego chcą PISiory
Dam2019.12.2 11:12
Są przeciwni, bo tak prawi Polskie prawo. Nie ma możliwości prawnej zdymisjonowania teraz Banasia, jedynie trybunał stanu, a tego PIS nie chce, bo ciekawe rzeczy mogą wyjść. A wystarczyło nie wsadzać złodziei i kryminalistów na stanowiska.
Piotr2019.12.2 23:47
Banaś jest niewinny, ale się uwikłał w walce z podstawionymi i zakamuflowanymi gangsterami podatkowymi - z rodowodem z WSI, czerwonej i zielonkawej burżuazji, skorumpowanych służb, mafii i lóż, a poprzyklejanymi do PO i Porozumienia Gowina, a i być może również do PiS. Przecież przez cztery lata zabrał im, to znaczy nie dał im ukraść z naszych podatków ok. 400 miliardów. Jeden zamach już na niego robili. Ale ćwiczył karate i chyba judo, więc jest twardym zawodnikiem i umie wykorzystać siłę przeciwników dla obalenia ich na glebę. Wydaje im się, że skromny miliardzik z tych 400, to tysiąc płatnych agentów – dla każdego po milionie i sprawa załatwiona. Sąsiad wynajmuje trzypoziomową willę za tysiąc złotych, bo najemca robi w niej remont, a Graś dostał od Niemca pałac za darmo! Jak PiS będzie oskarżał Banasia zanim zrobi to prokurator, to koniec z dobrą zmianą i zaufaniem do niej! Już widać, że wielu z PiS trzęsie portkami przed politycznie zorganizowanymi bandami sowiecko-lewackiej agentury i uwłaszczonej na majątku wspólnym burżuazji Jasnogrodu.
Janek2019.12.2 11:02
Pan Banaś piął się w karierze urzędniczej w górę i systematycznie składał oświadczenia majątkowe. Po to składał oświadczenia majątkowe, aby służby i władza miała możliwość ich kontroli. A zatem, może władza podzieli się ze społeczeństwem wiedzą, kto i kiedy i z jakim wynikiem badał oświadczenia majątkowe p. Banasia na drodze jego kariery urzędniczej aż do stanowiska prezesa NIK? Coraz bardziej widać, my, i oni, władza, i obywatele, dokładnie tak, jak za PRL-u, jak frakcje chamów i żydów, taką mamy obecnie rządzącą władzę.
Katolik2019.12.2 10:42
Może przydałaby się jakaś kontrola w tym Pisie? Oni boją się haków, które ma Banaś. Może ma nagrania np. z marszałkiem?
Janek2019.12.2 10:38
Miałbym do pan Banasia jedną jedyną prośbę, którą może podzielą także i inni czytelnicy, uprzejmie proszę Pana Banasia, jako szefa NIK, o podjęcie kontroli zagranicznych kont polskich polityków! Restrykcyjnie składane przez urzędników i polityków oświadczenia majątkowe, i co istotne, ich kontrola, to jakaś kpina z polskiego Narodu. Pieniążki leżą na zagranicznych kontach, śmieją się Polaków. Stąd i szubrawców coraz więcej w przestrzeni publiczne (na ulicach), a Polski coraz mniej.
józek2019.12.2 15:03
Dodał bym: "Dla dobra Polski".
Dam2019.12.2 10:36
"Marian Banaś, obecny szef NIK, w czwartek został wezwany przez PiS do dymisji. Szef Najwyższej Izby Kontroli oświadczył, że rezygnować nie zamierza, ponownie podkreślając, że jest niewinny. Tymczasem "Rzeczpospolita" dotarła do kulis czwartkowej rozmowy, którą odbyli szef NIK i Jarosław Kaczyński. Miał zostać poruszony temat syna Banasia." Niepełniący żadnej państwowej funkcji prezes szantażuje urzędnika państwowego. Na to chyba jest paragraf. No ale PIS zawsze miał prawo gdzieś, znacznie bardziej niż nawet PO. A wystarczyło nie dawać stanowisk kryminalistom, ale czego się spodziewać, PIS od tego rozpoczął swoje rządy w 2015.
Ryszard Olejniczak2019.12.2 10:23
"podać się do dymisji. Dla dobra Polski.." A dla czyjego dobra został tam wsadzony?
Janek2019.12.2 10:22
Jeśli PiS wymusi na p. Banasiu dymisję, to czekają nas ponowne wybory na stanowisko szefa NIK, a w Senacie prym wiedzie rozjuszone lewactwo, i kilku, jak sami o sobie twierdzą, niezależnych senatorów. Zatem, będzie gorąco. Lewactwo zwietrzyło sukces i szaleje w Sejmie zajadle atakując p. Banasia. Czy PiS po raz kolejny strzelił sobie w stopę? Z pewnością tak. Zastanawiam się, co tym razem PiS odda w obce ręce, aby mieć swojego człowieka na tym ważnym stanowisku, jeśli już nie swojego, to przynajmniej odpowiedzialnego człowieka o wrażliwości chrześcijańskiej (łacińskiej)? Czy NIK podzieli los MSZ? A może MF? Jak się wydaje, PiS zafunduje nam podobne turbulencje majstrując przy NIK, podobnie jak przy reformowaniu sądów. Pierwsze nerwowe ruchy PiS już widać. Ważne jest również i to, że odpowiedzialne służby ochrony państwa, delikatnie mówiąc, nie działają tak, jak by się należało. Sprawa p. Banasia nie powinna ujrzeć światła dziennego w takiej odsłonie. Finał powinien być zupełnie inny. A sprawa dopiero się rozkręca. Myślę, że p. Banaś posiada wiedzę, którą jak na razie publicznie się nie dzieli. Pancerny Banaś, jak niektórzy mówią, pomimo różnych życiowych zawirowań, może być dobrym szefem NIK. P. Banaś, jako szef NIK, stał się dla elit osobą niewygodną, z dużymi uprawnieniami, i za bardzo niezależną. I ten szczegół dostrzegły wszystkie siły polityczne w Polsce, i obce służby, stąd ten wspólny bezkompromisowy atak i próby zmiany szefa NIK. Trzeba pamiętać, że NIK to instytucja kontrolująca Państwo, a jest tu co kontrolować, jest co, a i zmiany w naszym prawie szykują nam Amerykanie i żydowski przemysł holokaust nieprzeciętne, a sprawa zaczyna się od progu 300 mld USD mienia bezspadkowego, polskie złoża miedzi, i jedynie Bóg wiemy, co jeszcze? Instytucja NIK będzie kluczem do sprawy, aby Polska była Polska.
Dam2019.12.2 10:37
Twoja Polska, to Polska rządzona przez złodziei i kryminalistów. Nikt normalny nie chce takiej Polski.
Ciekawy.2019.12.2 22:11
No tak. Tylko że ten Banaś, okradł "mafiozów" z lewa i prawa na dziesiątki miliardów złotych.A to boli. A jak się w firmie zacznie przyglądać, to może znaleźć złodziej u nieskalanych.Bo przecież nawet święci na obrazach, też mają ręce złożone do siebie.
Janek2019.12.2 10:48
@Dam, wszyscy rządzący do tej pory w Polsce wywodzą się z jednego pnia. Przekazują sobie władzę, z ręki do ręki. Jedynie co się zmienia w Polsce, to rosnące majątki szubrawców, partyjne szyldy, i wyborcza paplanina dla naiwnych. Brakuje w Polsce chirurga.
jozef2019.12.2 10:18
PiS też powinno się wycofać z rządzenia, dla dobra Polski.
B522019.12.2 11:01
spokojnie Polacy zapomną jak robiono ich w trąbę i czerwona szarańcza powróci
Antonim2019.12.2 10:12
Mogę się z takim zdaniem nie zgodzić. Proponowałbym Sasin do dymisji ???
Czeczen2019.12.2 10:07
JESZCZE PARĘ DNI TEMU BRONILIŚCIE BANIASIA, A KAŻDY KTO CHCIAŁ JEGO DYMISJI BYŁ NAZYWANY LEWAKIEM I KOMUCHEM. Co tam u was słychać?
robaczek2019.12.2 10:14
ale tera wodz nasz kochany powiedzial ze juz go nie kochamy. my ie mysimy my sluchamy ŁYKAMY każde gow..... ktore nam serwuja bronimy naszcyh kochanych namrządzacych liżemy jak trzeba no i na pewno samodzielniue nie myslimy bo to boli proboszcz nam wszystko powie co i jak myslec. aa no i : wina tuska!!!!!! ;] kochana geriatryczna tępa masa ;] takie stare patuski ;] takie nie za mądre nie za glupie. takie w sam raz to sterowania. a ze jeszcze rozumieja tylko system z PRL to im jedziemy systemem partyjnym zeby znowu sie bezpiecznie poczuli. prawda dziadki? ;]
B522019.12.2 11:12
teraz czerwona szarańczy będzie przeciwna odwołaniu bo temat by się skończył a robienie zadymy to ich jedyna polityka
robaczek2019.12.2 12:12
hahahahha! raczkiem pisiurki raczkiem ;] uwielbiam to: PIS RATUJE OJCZYZNE PRZED SWOIMI LUDZMI I UWAZA ZE TO WINA OPOZYCJI ;] hahahah a wy oczywiscie ŁUKACIE!!!!! KUZWA TO JEST PRZEPIEKNE!!!!!! zidiocenie spoleczenstwa siega zenitu!!!
Tom Bombadil.2019.12.2 10:04
Pytanie zasadnicze: Kim jest Banaś? I kto go delegował na to stanowisko?
robaczek2019.12.2 10:15
kapitalistyczni wrogowie ojczyzny!!!! to wrogowie Partii!!!!!1 NA NICHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!1 szturmem parafialnym ich!!!!!!!1
Maria Blaszczyk2019.12.2 11:36
No jak to kto? PiS. Przy silnym sprzeciwie opozycji.