Instytut Wałęsy straszy szefa MEN procesem. Jest odpowiedź! - zdjęcie
03.09.20, 06:20Screenshot Youtube - Fakty RMF FM / Fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0

Instytut Wałęsy straszy szefa MEN procesem. Jest odpowiedź!

22

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski odpowiedział na groźby podjęcia kroków prawnych formułowane przez Instytut Lecha Wałęsy w związku z jego wypowiedzią na temat przeszłości byłego prezydenta. Jak stwierdził – Nauczanie historii w szkołach musi być oparte o prawdę historyczną, niezależnie czy jest wygodna dla osób, których dotyczy.

Chodzi o poniedziałkową wypowiedź szefa MEN w rozmowie na antenie RMF FM. Piontkowski został wówczas zapytany między innymi o to, czy mówiłby uczniom o tym, że Wałęsa „był agentem, czy raczej koncentrowałby się na tym, że był jednym z twórców i twarzą wielkiego ruchu Solidarności”. Szef resortu odparł, że mówić trzeba o jednym i drugim.

Po tych słowach szef wspomnianego Instytutu Adam Domiński wezwał Piontkowskiego do wycofania się z jego „haniebnej wypowiedzi” oraz „ przeproszenia publicznie zarówno samego Lecha Wałęsy, jak i wszystkich uczniów i rodziców za próbę zmiany historii i bezmyślne realizowanie poleceń rządzącej partii politycznej”.

Dodał, że nie ma dziś wiarygodnych dowodów czy wyroku sądu w sprawie agenturalnej przeszłości Wałęsy i zapowiedział podjęcie „wszelkich możliwych kroków prawnych, aby minister poniósł odpowiedzialność prawną za naruszenie dóbr osobistych Lecha Wałęsy oraz próbę wprowadzania w błąd młodego pokolenia”.

Tymczasem Piontkowski w liście opublikowanym przez MEN stwierdził między innymi, że szkoła uczyć ma tak, aby młody człowiek mógł sam wyrobić sobie zdanie na temat wydarzeń historycznych na podstawie faktów oraz rzetelnych analiz historyków. Jednocześnie podkreślił, że nie kwestionuje faktu, że Wałęsa był jednym z przywódców „Solidarności”, jednak jak dodał – na jego rolę należy patrzeć wielowątkowo i uwzględniać także mniej chwalebne wydarzenia z jego życia. Przypomniał, że według historyków IPN:

Lech Wałęsa współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa w pierwszej połowie lat 70. Wydarzenie to dobrze dokumentuje praca >>SB a Lecha Wałęsa. Przyczynek do biografii<< Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka”.

Dalej wskazał też na teczkę personalną i teczkę pracy tajnego współpracownika „Bolka”, która znajduje się w zbiorach IPN.

dam/PAP,Twitter

Komentarze (22):

Wies2020.09.3 12:00
Brawo Panie Ministrze. Czekam na podręcznik z historii z informacją o Bolku.
Władysław2020.09.3 11:20
Przecież Instytut Sehna w Krakowie potwierdził ponad wszelką wątpliwość, że to własnoręczne podpisy Wałęsy figurują pod donosami i pokwitowaniami odbioru pieniędzy przez TW Bolka, więc o co chodzi temu donosicielowi, który powtarza - nie moja ręka. PS: Niech ktoś się wreszcie zlituje nad nami Polakami i zmieni nazwę lotniska na "TW Bolek Airport - wdzięczni Rosjanie"
Oficer prowadzący2020.09.3 9:40
BOLEK - wygrywasz jeszcze w totka???
Polska nie jest wolna!2020.09.3 9:16
Od tego trzeba zacząć . dzięki takim bolkom ale i tchórzliwym posłom PC kiedyś. Oto policja tłumaczy się przed sowieciarzami i ich duchowymi dziećmi duchowymi a zatrzymania bandyty: https://www.youtube.com/watch?v=Ej01AHN5-Hk
verizanus2020.09.3 8:32
Historię i tak napiszą zwycięzcy a niezależne sądy będą tego pilnować ;)
otua2020.09.3 8:30
p.Walentynowicz dawała Bolkowi dobre rady Ten buc nie posłuchał to teraz ma za swoje
TW Bolek jest binarny2020.09.3 8:25
ma dwie różne części, był przywódcą Solidarności i donosicielem SB
+++++++2020.09.3 11:16
To tak jak moje jaja. Lewe, prawe a pośrodku bolek.
Władysław2020.09.3 11:24
Faktycznym przywódcą i ideologiem Krajowej Komisji NSZZ Solidarność był Lech Kaczyński (Wałek był tylko na obcince).
B-ba2020.09.3 12:02
Był przywódcą przywiezionym motorówką przez SB. A następnie wykonywał polecania SB, czyli starał się przerwać strajk lub zakończyć go jak najszybciej, a jeszcze później zajmował się głównie wzmacnianiem "lewej nogi". Sam tak mówił. Przecież to jasne jak słońce, że kiszczak, mając jego teczkę, której on bał się bardziej niż diabła, po prostu nim sterował. Gdyby nie Jan Olszewski, rosjanie nie wyszliby z Polski, bo Bolek kombinował jak ich zostawić, miało to być przez jakieś spółki. Gdyby Bolek miał pełnię władzy, bylibyśmy dziś w sytuacji Białorusi (pamiętacie NATO-bis?), ale na szczęście byli i są u władzy inni ludzie, którym naprawdę zależy na niezależnej i silnej Polsce.
Lolek2020.09.3 8:22
Przeca TW Bolek sam się do bolkowania przyznał u TW MOniki w Tefałszenie. Przypomnijcie też co mówiła o Bolku śp. Anna Walentynowicz, W. Waszczykowski, państwo Gwiazdowie i wieli wielu innych
jula2020.09.3 7:43
Prawda boli, szczególnie tych co ją ukrywali przez dziesięciolecia. Kiszczak to zbrodniarz systemu PRL ale fundnął Bolkowi rechot historii, że hej.
roce2020.09.3 7:32
Bolek jest osobą publiczną więc trzeba pisać że był dobrym posłusznym agentem SB
Anonim2020.09.3 7:35
Jak on tak ciągle to wszystko obalał, to może trzeba sprawdzić ten wątek obalania w kontekście zamachu na szamborurę... W końcu preferencje polityczne to jedno a nawyki to drugie.
Precz z Wyborczą - siedliskiem pedałów!2020.09.3 7:31
Oj, Bolek. Marzyły ci się apanaże, pomniki, a w końcu miejsce w Panteonie Narodowym. Nie było to niemożliwe. Za cenę jednego "przepraszam". Ale zabrakło pokory, byś to słowo wykrztusił. I tak zabrnąłeś na absurdy. Biedny człowiek.
Dogorywająca opozycja kąsa najmocniej2020.09.3 7:28
Wałęsa-Bolek-OTUA to jednak w głębi duszy komuch i lewak. Fakty i prawda się nie liczą, tylko to co mu jest wygodne i co da zysk. Mocny w gębie, słaby w realiach. Pazerny i megaloman. Dlatego Kiszczak, wredny, ale sprytny, go wybrał.
Elektor2020.09.3 6:57
Bawią się dwa cymbały za nasze pieniądze. I tyle.
Eustachy2020.09.3 7:07
Nie twoje .Na pewno nie płacisz w Polsce podatków Grisza.
Anonim2020.09.3 7:32
Nie wiem czy mu się będzie ciągle opłacało robić u Putina bo tam finansowe perturbacje. Jeszcze parę razy "nowiczok" i Rosja finansowo kaput.
katolik2020.09.3 6:49
początkiem procesu beatyfikacyjnego P. Wałęsy będzie wniesienie pozwu przez Instytut
katolik2020.09.3 6:43
Masońska Medycyna Śmierci(MMS) - szczepionki będą powodować choroby i będą czipem !!!
katolik2020.09.3 6:42
Bolek trudno, jesli chcesz wyniesienia na ołtarze, musisz ścierpieć mowę za i przeciw tobie. Wszystkie wątki są brane pod uwagę, aby twój proces beatyfikacyjny był rzetelny