Hilaire Belloc: pisarz, który przepowiedział inwazję islamu  - zdjęcie
28.07.20, 15:26Fot. via: Wikipedia (domena publiczna)

Hilaire Belloc: pisarz, który przepowiedział inwazję islamu

11

Wczoraj przypadała 150 rocznica urodzin wielkiego angielskiego pisarza i apologety, Hilairea Belloca. Prywatnie był on przyjacielem Gilberta K. Chestertona, w którego cieniu, jak ocenia Jan Franczak, do dziś pozostaje. Na portalu PCh24.pl ukazał się wywiad, jaki Jan Franczak, polski tłumacz dzieł Belloca, przeprowadził z Josephem Pearce'em.

- „Myślę, że uczciwe byłoby stwierdzenie, że Belloc wciąż żyje w cieniu swojego dobrego przyjaciela G. K. Chestertona, chociaż w ostatnich latach nieco się z tego cienia wyłonił. Kiedy George Bernard Shaw określił Chestertona i Belloca wziętych razem jako mistyczną bestię o nazwie chesterbelloc, przyznawał, że obaj byli postrzegani równoznacznie i ramię w ramię jako sobie równi pod względem literackiej rangi i wpływu na kulturę” – ocenia Joseph Pearce.

- „Jest zatem dziwne i trochę niesprawiedliwe, że Belloc zmalał, podczas gdy Chesterton urósł. Jak usiłowałem pokazać w moich własnych publikacjach, są oni towarzyszami broni, których powinno się ponownie postrzegać jako sobie równych” – dodaje.

Joseph Pearce zwraca uwagę, że Belloc był nie tylko wielkim poetą, powieściopisarzem i apologetą, ale również prorokiem. W swoim dziele Wielkie herezje ponad 60. lat temu napisał: „Zawsze wydawało mi się możliwe, a nawet prawdopodobne, że nastąpi wskrzeszenie islamu i że nasi synowie albo nasi wnukowie ujrzą odnowienie tej potężnej walki pomiędzy kulturą chrześcijańską a tym, co przez ponad tysiąc lat było jej największym przeciwnikiem”.

- „Te słowa, napisane ponad sześćdziesiąt lat temu, zostały zlekceważone. Dzisiaj rozbrzmiewają one jak podzwonne dla Europy” – mówi Pearce.

Rozmowa Jana Franczaka z Josephem Pearce'em o patrzeniu Belloca nie tylko na islam, ale również na Unię Europejską, Kościół, wspólnoty protestanckie i modernizm, dostępna jest [TUTAJ].

kak/PCh24.pl

Komentarze (11):

Niestety2020.07.29 1:38
Niestety, ale wydaje mi się, ze dla niektórych krajów zachodnich jest stanowczo za późno na reanimację. Pożyteczni i nieświadomi kretyni, czyli marksiści kulturowi dekonstruują zachodnią cywilizacje krok po kroku, wiele jest technik, których używają m.in. genderyzm, który uderza w coś tak elementarnego jak tradycyjna rodzina. Muslim juz zaciera ręce, bo trafia na dobrze przygotowany grunt pod budowę nowego fundamentalizmu, FUNDAMENTALIZMU ISLAMSKIEGO W EUROPIE ZACHODNIEJ. Żaden intelektualista niestety nie wskrzesi Trupa Zachodu . Houellebecqowi też się nie udało. W każdym razie jedno jest pewne, że aborcyjne wiedźmy i homotranswestyci na Zachodzie kiedyś zamkną usta, a dokładniej zamknie im usta muslim, skrajny homofob i mizogin. My w Polsce musimy być silni i trwać przy Chrystusie. Im większa wiara w nas, im większa żarliwość, im większa wierność wartościom, tym większą szansę mamy na obronę przed zalewem zła. AVE CHRISTUS REX! P.S. Tego śmiecia, który podpalił katedrę w Nantes, trzeba zgilotynować!
Glaudiusman2020.07.28 22:56
Tak, Islam to obok marksizmu i nowej lewicy tęczowej, to największy wróg naszej zachodniej cywilizacji. Nie może być tutaj żadnej zgody z tymi, którzy chcą nas zniszczyć i przejąć nasze ziemie. Ale głupota zachodnich lewackich elit jest zatrważająca.
Anonim2020.07.28 18:26
Tak, ale w niełaskę popadł z powodu książki: "Żydzi".
No i gdzie ta inwazja?2020.07.28 18:13
j.w.
Portofino2020.07.28 17:21
Muzułmańska piechota morska nadal ląduje na Lampeduzie.
ryszard2020.07.28 17:04
"a tym, co przez ponad tysiąc lat było jej największym przeciwnikiem”. Wszystkie narody semickie mają to do siebie, że atakują kiedy tylko poczują wewnętrzną słabość innych i atakują od wewnątrz. Mamy więc w tym i swój grzech - grzech nieroztropności.
Do: Katolicka Kretynizacja Polski2020.07.28 16:30
Ciemnoto, zauważ iż z ponad 200 krajów, które są na świecie dobrze żyje się tylko w krajach chrześcijańskich. Tam, gdzie rządzi lewica- Chiny, Korea Północna, Wenezuela jest bieda i totalitaryzm. Nie wspomnę już o krajach muzułmańskich, bo tam jest smród i bród z wyjątkiem krajów, które żyją z petrodolarów- ale i to im się za chwilę skończy. Kraje chrześcijańskie są najbardziej rozwinięte ze wszystkich na świeci, a to dzięki Biblii- Słowu Bożemu zawierającemu między innymi księgi mądrości...ale skąd ty- taka ciemnota, która poza inwektywami nie umie niczego sensownego napisać- mógłbyś to wiedzieć??
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.28 15:51
PiSdziakom i pedofilnemu kościołowi zależy żebyśmy się powoli przekształcili w bezwolną, roszczeniowa masę ciemniactwa klęczącego przed klechami, a wiedze o świecie czerpiącego jedynie z partyjnych mediów, byśmy byli niewykształconą, ksenofobiczną i izolowaną bezmózgą masą bo takich można kontrolować i zarządzać w nieskończoność...
Rolmops2020.07.28 16:27
Nie przejmuj się , synu Izraela .
kretynie pomatolski ....pedale2020.07.28 16:44
POmiocie ubeckiej kurvvy z PiSda jak puzon i kulawego stroza pomatola ...znow sie onanizujesz na frondzie ...
Cool2020.07.28 17:40
Kto tu jest roszczeniowy????? ....Przecież to lewactwo ciągle czegoś się domaga! ... praw/przywilejów, feminy domagają się nawet darmowych podpasek!