Europejski rynek pracy odporniejszy na wirusa niż w USA - zdjęcie
25.03.20, 10:10

Europejski rynek pracy odporniejszy na wirusa niż w USA

7

Europejski rynek pracy znajduje nieoczekiwane uznanie wśród ekspertów. Okazuje się, że okazał się być dużo bardziej odporny na zawirowania wobec epidemii koronawirusa niż rynek pracy w Stanach Zjednoczonych. Nasz europejski model jest w stanie zapobiec masowym zwolnieniom pracowników i przez to bezrobociu, podczas gdy w USA - nie.

 

"Podczas gdy w Ameryce rynek spodziewa się masowej likwidacji miejsc pracy, analitycy o wiele mniej obawiają się podobnego scenariusza w strefie euro, gdzie przepisy utrudniają zwalnianie pracowników oraz zachęcają firmy do ich zatrzymywania w czasie kryzysu. Niekiedy regulacje tego rodzaju określa się mianem hamulca dla wzrostu, ale w czasie globalnego kryzysu ujawniają się ich niewątpliwe zalety" - pisze "Bloomberg".

Jan Hatzius, ekonomista z Goldman Sachs, zwraca uwagę, że choć europejski rynek pracy ma problem ze zmianami strukturalnymi, to na niespokojne czasy jest dużo bardziej stabilny.

W krajach Unii Europejskiej państwo ma już dobrze opracowany system wsparcia rynku pracy. "Tymczasem kraje, takie jak USA czy Wielka Brytania, często od zera próbują stworzyć programy dla rynku pracy, które zmniejszą wpływ kryzysu na pracowników w nadziei, że obecna sytuacja nie spowoduje długotrwałej szkody dla gospodarki" - pisze "Bloomberg.

Hatzius zauważa, że podczas gdy bezrobocie w USA może wskutek koronawirusa wzrosnąć nawet o 5,5 proc., to w największej europejskiej gospodarce, Niemczech, najwyżej o połowę tej wartości.

Z drugiej strony ekonomiści uważają, że po skończeniu epidemii odbicie w USA będzie zdecydowanie silniejsze niż w Europie. W Stanach gospodarka w roku 2020 może zmniejszyć się o 0,5 proc., tymczasem w strefie euro - sądzi Bloomberg - nawet o 2 procent.

bsw/forsal.pl

Komentarze (7):

Co tam jakies skype, kamerki ... to Ersatz!2020.03.25 11:25
Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna. Może to być Dworzec Centralny, albo klopy pod Rondem Dmowskiego a także WC w Marriocie, Novotel. Na "numer" umawiam się tylko poprzez email: [email protected] Adresować na "Lesiu" i muzykę dodam. W kakałko nie biorę bo mam hemoroidy. Dyskrecja zapewniona.
grimm2020.03.25 11:06
Unia jest socjalistyczna obwarowana socjalem, więc kosztowna. Początkowo więc zamortyzuje uderzenie dla ludzi, ale odbicie będzie dramatyczne. Odwrotnie w USA uderzenie mocne, ale odbicie z racji wolności gospodarczej i konkurencji pozytywne. I zapewne szybciej z kryzysu wyjdą.
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.25 10:51
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - ================= www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Normalność zawsze wygra2020.03.25 10:38
Nigdy socjalizm nie będzie lepszy od normalnego systemu. Ani bolszewizm, ani eurosocjalizm, ani forsowany w Polsce katosocjalizm. USA jak na razie zawsze będzie w lepszej sytuacji i W. Brytania też!
0002020.03.25 10:51
To chyba z tego dobrobytu Amerykanie wykupują broń.
JanP2020.03.25 15:07
Jaka normalność. Gdyby nie socjalistyczne podejście do kryzysu, to miliony amerykańskich emerytów mieszkałoby w kartonach pod mostami.
grzesiek2020.04.4 9:17
Nie dyskutujcie z trollem. Jemu tak naprawde najbardziej przeszkadza kosciol katolicki.