Eurodeputowani PiS: UE powinna zainteresować się tematem awarii ,,Czajki'' - zdjęcie
25.02.21, 08:50fot. tt/trzaskowski/daca

Eurodeputowani PiS: UE powinna zainteresować się tematem awarii ,,Czajki''

14

Dziś, w trakcie posiedzenia Komisji Petycji PE (PETI) odbyła się dyskusja na temat petycji w sprawie awarii „Czajki” i zanieczyszczenia rzeki Wisły w okolicach Włocławka. Głos w sprawie zabrali eurodeputowani PiS, Kosma Złotowski i Ryszard Czarnecki.

Kosma Złotowski przypomniał, że oczyszczalnia ścieków „Czajka” to największa tego typu instalacja w Polsce, która obsługuje całą Warszawę. „Sam pomysł przeprowadzenia specjalnego rurociągu transportującego nieczystości z miasta do oczyszczalni nie był zły, ale projekt, jak się okazało, wykonano fatalnie i z niewłaściwych materiałów” - zauważył. Eurodeputowany przekazał, że od sierpnia 2019 roku doszło do kilku poważnych awarii tego rurociągu, co spowodowało, że ścieki były zrucane bezpośrednio odo rzeki. „Władze samorządowe Warszawy bagatelizowały ostrzeżenia, że taka sytuacja może się wydarzyć. Kiedy doszło do najpoważniejszej awarii twierdziły, że może za tym stać atak terrorystyczny” - mówił.

Zagrożenie ekologiczne dla mieszkańców miast leżących nad Wisłą aż do jej ujścia jest oczywiste” – przestrzegał polski polityk i dodał, że ludzie obawiają się, jak te zrzuty wpływają na jakość wody pitnej. Jak wskazał, należy pamiętać, że ścieki prędzej czy później trafią także do Bałtyku, dlatego sprawa ma nie tylko charakter lokalny, ale również europejski. „Oczyszczalnia powstała w dużej mierze ze środków europejskich, więc zasadne jest pytanie, czy środki zostały wydane właściwie. Myślę, że Komisja Europejska i Komisja Środowiska powinny się tej sprawie przyjrzeć bliżej” – powiedział. Kosma Złotowski zauważył, że gdyby ta awaria miała miejsce raz, można byłoby uznać to za nieszczęśliwy wypadek. „Jednak sytuacja powtarza się regularnie, władze lokalne nie są w stanie wyjaśnić, jakim cudem jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat okazała się tak poważnym zagrożeniem ekologicznym” – podsumował europoseł.

Ryszard Czarnecki przyznał, że jest zaniepokojony sytuacją, w której w Komisji PETI pojawia się kolejny temat, na który Komisja Europejska nie jest w stanie udzielić pisemnej odpowiedzi. Jak zauważył, w jednym przypadku KE mówi, że przygotowała odpowiedź, której jednak Komisja PETI nie otrzymała, a w drugiej po prostu jej nie przygotowała. „To nie są wakacje, sytuacja jest trudna, jest pandemia, pracujemy w pewnym stopniu zdalnie, ale KE nie zawiesiła swojej aktywności, takie sytuacje nie mogą występować” – podkreślił były wiceprzewodniczący PE.

Eurodeputowany stwierdził, że przedmiot petycji to rzeczywiście bardzo poważny problem, i podziękował za obywatelską troskę petycjonariusza z Włocławka. „Awaria była bardzo poważna, myślę, że dobrym pomysłem jest zainteresowanie tym tematem i petycją Komisji Środowiska. Petycja powinna pozostać otwarta” – zakończył Ryszard Czarnecki.

Informacja prasowa - EKR

Komentarze (14):

zieloni z ue2021.02.25 14:31
inicjatywa czaskowskiego jest b. dobra --on specjalnie '"zasila "" tą jałową wodę która płynie w Wiśle
Marek2021.02.25 14:08
To jest skandal. Obatela znowu olali? Nie dość, że na zbity pysk za chamstwo pogonili z funkcji to teraz mają go w d...
Hue2021.02.25 10:52
Pis codziennie sra wam na twarz, a wy myslicie, ze slonce swieci. Teraz wymyslili, ze sedzia SN wybrana przez pis wysle do TK zapytanie o konstytucyjnosc dostepu do informacji publicznej. Latwiej sie kradnie, jak nikt nie widzi, co ?
olo2021.02.25 18:06
icek kultury czerwony buraku
matis892021.02.25 10:14
Tak się zachowuje rząd lewackich ciot z PISu. Bobek Czajkowski już dawno powinien siedzieć, albo zostać zdymisjonowany za zatrucie Wisły. Ale lewackie cioty z PISu nie rządzą niczym w Polsce i nic nie mogą. UE, Niemcy, żydzi i Rosja muszą pozwolić im.
Anonim2021.02.25 13:53
A konkretnie za co? Czy wzorem poprzedniego systemu "dajcie człowieka, a paragraf się znajdzie"?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.25 9:00
PiSdowate głąby znowu chcą sobie zaszkodzić, jeśli myślą że to co się dzieje w "czajce" to wyłącznie "wina" Trzaskowskiego a nie obecnego rządu czy czasów gdy prezydentem wawy był lesio kaczyński...
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.25 9:15
a tak naprawdę moja obecność tutaj jest błaganiem forumowiczów o modlitwę za mnie. Jestem człowiekiem, którego nigdy, nigdy w życiu nie kochał. Na co dzień jestem człowiekiem ziejącym nienawiścią do całego Świata. Ludzie, którzy są blisko mnie boją się mnie...
Katolik2021.02.25 9:17
ok, będę się zatem za Ciebie gorąco modlił
ja2021.02.25 14:05
faktycznie kretynizujesz Polske gdzie zieloni gdzie ta bezmiesna Spurka nabrali smierdzacej wody z czjki w geby i mowia ze to coca cola
kaka2021.02.25 8:57
Ludzie zloci -do jakiego skretynienia i bezradnosci doprowadzono nasze panstwo..Zamiast trzaskowskiego aresztowac za sabotarz i sprowadzenia katastrofy na ludnosc warszaw--to oni bawia sie w demokracje ---jesli Polska przezyje pod takimi rzadami to cud.
Dziennikarz TVN2021.02.25 8:56
A my, szczujnie TVN spowodowaliśmy podpalenie kościoła w Lublinie i żadna unia nam nic nie zrobi HAHAHA
Polak2021.02.25 8:56
Trzask prask i pod sąd trzaskowskiego!!!!
Marek2021.02.25 14:11
Było by niezręcznie. Pomysłodawcą i decydentem tej formy Czajki był Lech K.