Epidemia AIDS w Rosji - zdjęcie
30.11.14, 17:13fot. Wikipedia

Epidemia AIDS w Rosji

7

W Rosji rośnie z roku na rok liczba osób zakażonych wirusem HIV.  Potwierdzają to nowe dane statystyczne, które publikowane są co roku w dniu 1 grudnia, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. - Od 1987 roku, kiedy stwierdzono, że 860 tys. osób jest nosicielami wirusa HIV, rejestruje się wszystkie przypadki – mówi u ''Deutsche Welle'' Igor Pczelin, przewodniczący Ogólnokrajowego Zrzeszenia Chorych na AIDS.

Liczba nosicieli wirusa HIV powiększa się co roku o 60 tys. Według ONZ liczba ta prawie się podwoiła. Pczelin mówi, że w Rosji w wyniku AIDS zmarło 130 tys. osób. Mimo, że terapie dla nosicieli wirusa HIV W porównaniu z rokiem 1990 zostały udoskonalone, ciężko jest nakłonić ludzi do pójścia do najbliższego centrum pomocy chorym na AIDS. - Jedni boją się tam pójść, inni mieszkają po prostu za daleko - tłumaczy rozmówca gazety.

- Kiedyś do zakażeń wirusem HIV dochodziło na skutek wielokrotnego używania cudzych igieł czy strzykawek. Teraz najwięcej osób zakaża się poprzez stosunek płciowy z osobą zakażoną - mówi Igor Pczelin. W Moskwie czy Petersburgu dotyczy to połowy zakażeń.

Wini się także władze za niedostateczne działania rządu w zakresie prewencji transmisji HIV i edukacji społecznej.

- Kreml udaje, że w całym kraju nie ma nawet narkomanów czy prostytutek. Niemałym problemem są rozpowszechniane teorie spiskowe, w które wierzy mnóstwo Rosjan - uważa Pczelin.

- Oni nie wierzą, że istnieje coś takiego jak AIDS. Twierdzą, że AIDS to wymysł koncernów farmaceutycznych i tak naprawdę wcale nie jest groźny - wyjaśnia ekspert. „Wystarczy do rosyjskich wyszukiwarek wpisać "nie ma AIDS" i po chwili pokaże się nam mnóstwo pseudonaukowych stron. Coraz więcej ciężarnych kobiet w Rosji, zarażonych wirusem HIV, nie chce poddawać się antyretrowirusowej terapii, wierząc w takie historie spiskowe. Dlatego na świat przychodzą dzieci z HIV” - pisze  ''Deutsche Welle''.

ed/''Deutsche Welle'', Tokfm.pl

Komentarze (7):

anonim2014.11.30 17:22
Jak ta Rosja jeszcze dyszy, skoro tyle nieszczęść w nią uderza. Czytając Frondę, dziwię się, że to państwo w wyniku tych wszystkich dopustów Bożych i Unijnych ma jeszcze siłę wspomagać powstańców w Donbasie. To chyba istny cud :)
anonim2014.11.30 17:36
Rozumiem, że redakcja frondy popiera podejście rosjan, którzy twierdzą że aids to tylko wymysł? (podobnie jak popieracie ruchy antyszczepionkowe i generalnie anytnaukowe)
anonim2014.11.30 18:47
@GenesisX, banderowski sługusie - upadek Rosji wieszczyli różni śmieszni "kasandrzy", wyciągani przez Frondę z kapelusza od co najmniej pół roku, a ona dalej prowadzi swoją politykę, grając na nosie "czarnemu barakowi" i jego sługusom (w tym i tobie). Prędzej załamie się gospodarka UE, niż wytrwałość Rosjan w walce z międzynarodowym banksterstwem.
anonim2014.11.30 20:01
" Ludzie zarażają się głównie przez kontakty seksualne " Głównym źródłem zakażeń w krajach, gdzie opieka medyczna jest na niskim poziomie są gabinety stomatologiczne i chirurgiczne, sale operacyjne, dializa, transfuzje i leki krwiopochodne. Jakoś na ten temat w mediach panuje milczenie.
anonim2014.11.30 20:24
@GenesisX - banderowski trollu, więcej komunizmu jest w lewackiej UE, niż w putinowskiej Rosji, o czym zdajesz się nie wiedzieć, będąc zaślepiony swoją miłością do banderowskich bandytów.
anonim2014.11.30 20:59
@krzysiek - nie geje (ci są zwykle normalnymi, lubiącymi kobiety materialistami, robiącymi interesy na tych chorych zboczeńcach), tylko pederaści.
anonim2014.12.1 11:20
860 000 to jest 0,5% ogółu populacji tego kraju. O epidemii można mówić gdy ten procent przekracza min. 10.