Dziś rocznicę swoich urodzin świętuje jedna z najwybitniejszych postaci współczesnego Kościoła. 15. czerwca 1945 roku w gwinejskiej wiosce Ourous na świat przyszedł Robert Sarah. Dziś jest on kardynałem i prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kiedy mówi się o kryzysie doktrynalnym i duszpasterskim w Kościele katolickim, to właśnie ten afrykański hierarcha staje się punktem odniesienia dla zagubionych w natłoku sprzecznych twierdzeń katolików.

Rodzice kard. Saraha byli nawróconymi na chrześcijaństwo wyznawcami animizmu. Przyszły purpurat urodził się w małej wiosce w ówczesnej Gwinei Francuskiej. Dziś jest to niepodległe państwo Gwinea. W wieku 12 lat Robert Sarah wstąpił do Niższego Seminarium Kapłańskiego św. Augustyna w Bingerville na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Później, ze względu na konflikty pomiędzy Gwineą a Wybrzeżem Kości Słoniowej, musiał wrócić do stolicy swojego kraju, gdzie kontynuował naukę w Zgromadzeniu Ducha Świętego. Później studiował też we Francji, Senegalu i Rzymie. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1969 roku.

W wyjątkowo młodym wieku, bo mając zaledwie 34 lata, papież Jan Paweł II powołał go do objęcia arcybiskupiej katedry w Konakrze. Sakrę biskupią przyjął w grudniu 1979 roku. Sprawując tę posługę przez 20 lat, pełnił też funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Gwinei oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatów Zachodniej Afryki.

W 2001 został mianowany przez Ojca Świętego sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Pełnił tę funkcje 10 lat, po czym Benedykt XVI uczynił go przewodniczącym Papieskiej Rady Cor Unum, zajmującej się pomocą charytatywną na całym świecie. W 2010 roku został kreowany na kardynała.

Papież Franciszek mianował go w listopadzie 2014 roku prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, powierzając mu sprawowanie troski nad liturgią Kościoła. Wypełniając swoje powołanie w tym aspekcie, kard. Sarah niestrudzenie zabiega o godne sprawowanie liturgii w całym Kościele, kładąc szczególny nacisk na godne celebrowanie Eucharystii.

Hierarcha zajmuje też jasne i zdecydowane stanowisko we współczesnych sporach dotyczących modernizacji doktryny Kościoła. Sprzeciwia się m.in. zniesieniu celibatu wśród duchownych.

kak/pch24.pl