Druga Tarcza finansowa to 35 mld zł - zdjęcie
10.12.20, 19:17fot. tt/kprm/krystian maj

Druga Tarcza finansowa to 35 mld zł

26

1. Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że Polski Fundusz Rozwoju (PFR) już w styczniu rozpocznie przyjmowanie wniosków o pomoc finansową od przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z drugą falą pandemii koronawirusa.

Tarcza finansowa 2.0 będzie wzorowana na pierwszej Tarczy finansowej, z której po pierwszej fali pandemii koronawirusa skorzystało 347 tysięcy przedsiębiorstw, zatrudniających 3,2 mln pracowników, do tych firm trafiło ponad 60 mld zł pomocy.

Tym razem rząd chce przeznaczyć przynajmniej 35 mld zł pomocy finansowej, przy czym 10 mld zł będzie przeznaczonych dla mikro, małych i średnich firm, natomiast dla dużych przedsiębiorstw, będzie to kwota 25 mld zł.

Mikro, małe i średnie firmy muszą prowadzić działalność w 38 branżach głownie związanych z handlem, turystyką, gastronomią kulturą i rozrywką, natomiast firmy duże mogą się ubiegać o pomoc niezależnie od branży, wnioski będzie można składać od stycznia do lutego, a dla dużych firm nawet do końca marca przyszłego roku.

Polski rząd czeka jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej, która musi zaakceptować ten dodatkowy strumień pomocy publicznej dla przedsiębiorstw ale wszystko wskazuje na to, że będzie w tej sprawie jej akceptacja.

2. Dla mikrofirm zatrudniających do 9 pracowników i obrotach w 2019 roku do 2 mln euro, ma być przeznaczona kwota 3 mld zł, przy czym podstawowym kryterium jej udzielenia będzie spadek obrotów w 2020 roku o przynajmniej o 30% w stosunku do roku 2019 i będzie ona miała charakter bezzwrotny jeżeli firm utrzyma zatrudnienie w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Dla firm małych i średnich zatrudniających do 249 pracowników (obroty do 50 mln euro rocznie, suma bilansowa do 43, mln euro w 2019 roku), zarezerwowano kwotę 7 mld z, przy czym pomoc dla jednego podmiotu nie może przekroczyć 3,5 mln zł.

W odniesieniu do tej kategorii przedsiębiorstw obowiązuje to samo kryterium udzielenia pomocy co w przypadku mikrofirm, czyli spadek obrotów w 2020 roku o co najmniej 30 % w stosunku do 2019 roku, pomoc będzie miała charakter bezzwrotny pod warunkiem prowadzenia działalności oraz rozliczenia subwencji na zasadzie finansowania 70% poniesionej straty brutto.

3. Z kolei duże przedsiębiorstwa, czyli firmy, które zatrudniają powyżej 249 pracowników, ich obrót przekracza 50 mln euro rocznie, a suma bilansowa kwotę 43 mln euro, będą mogły ubiegać się o pomoc na tych samych zasadach jakie obowiązywały przy pierwszej fali pandemii (przy czym z tej formy pomocy wyłączone są banki i deweloperzy).

W ramach Tarczy finansowej dla dużych firm proponuje się 3 instrumenty wsparcia, pożyczki płynnościowe, pożyczki preferencyjne i tzw. finansowanie kapitałowe.

Pożyczki płynnościowe mogą być udzielane na okres do 4 lat, a indywidualna kwota zaangażowana może sięgnąć 1 mld zł, choć ze względu na skalę zainteresowania w praktyce będą one na znacznie niższe sumy dla jednego przedsiębiorstwa.

Z kolei pożyczki preferencyjne będą także udzielane na okres do 4 lat, z kwotą indywidulaną do 750 mln zł, przy czym w tym przypadku możliwe będzie ich umorzenie do 75% wartości szkody jakie poniosło przedsiębiorstwo w związku z pandemia koronawirusa.

Wreszcie ostatni instrument wsparcia to dofinansowanie kapitałowe dużych firm (może to być podwyższenie kapitału, bądź obejmowanie obligacji zamiennych przedsiębiorstw), z indywidualną kwotą do 1 mld zł, a to wsparcie może być dokonywane w ramach pomocy publicznej albo na zasadach rynkowych.

4. Wszystkie przedsiębiorstwa z 38 wspomnianych wyżej branż mogą także korzystać z tzw. Tarczy branżowej, która właśnie ostatecznie została przyjęta przez Sejm po poprawkach Senatu, a więc zwolnienia z ZUS za listopad, świadczenia postojowego w wysokości 2 tys. zł, jednorazowej dotacji w wysokości 5 tys. zł, a także dotacji do wynagrodzeń pracowników.

Wielkość przygotowanej pomocy publicznej dla przedsiębiorstw dotkniętych druga falą pandemii kornawirusa, a także instrumenty przy pomocy których będzie udzielana, dają dużą szansę, że będzie ona równie skuteczna, jak w przypadku pierwszej fali pandemii.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (26):

o tym nie dowiesz się z Frondy2020.12.11 6:53
Producent autobusów jednak nie pasuje do grupy zbrojeniowej, a 65 mln zł strat sanockiej spółki z lat 2016–2019 to dla niej duży balast. Właścicielem sanockiego producenta autobusów są Huta Stalowa Wola i PIT Radwar wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spółki nabyły po 50 proc. udziałów Autosanu w marcu 2016 r. Wcześniej przez trzy lata firma była w postępowaniu upadłościowym. W sumie nabywcy wyłożyli ok. 25 mln zł. Ponad 17 mln zł trafiło na konto syndyka, ok. 8 mln zł trzeba było zapłacić Grupie Zasada za halę fabryczną.– Cieszę się, że dotrzymaliśmy słowa i Sanok dostaje swoją wielką szansę – mówiła ówczesna premier Beata Szydło, która była obecna przy podpisaniu umowy. Plan był taki, że oprócz budowy nowoczesnych autobusów spółka miała się także w większym stopniu zaangażować w produkcję dla Wojska Polskiego. – Montaż pojazdów ciężarowo-osobowych dla żołnierzy może się rozpocząć pod koniec 2018 r. – zapowiadał Ryszard Kardasz, wówczas prezes firmy PIT Radwar. Ostatecznie nic z tego nie wyszło. W 2018 r. koncepcja była już inna. Mówił o niej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. – Autosan prawie upadł, ale dzięki wsparciu rządu i byłej premier Beaty Szydło został uratowany i w tej w chwili ma przed sobą wielkie perspektywy – zapowiadał polityk. https://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/1498257,pgz-szuka-inwestora-dla-autosanu.html
cyrk trwa , grabarze Polski jadą dalej2020.12.10 21:42
Maria Blaszczyk 2020.05.6 1:05 "W dzielnicach ciapatych emigrantów, gdzie nikt nie ma wstępu" zmarło dokładnie ZERO osób. A przynajmniej oni próbują działać racjonalnie, opierając się na jakichś faktach, czasami - ekstrapolując doświadczenia z innymi chorobami na tę sytuację. W Polsce - owszem, pozamykanie ludzi i w ogóle wszystkiego przynosi efekt, ale do czasu, w końcu trzeba będzie wszystko pootwierać, no i do tego te absurdy, jakieś zakazy, jakby wirusem ludzie zarażali się od drzew, ale nie w komisjach wyborczych, raz wprowadzane, raz znoszone, normalnie - patrząc na to z zewnątrz wygląda to na dom wariatów... Ciekawe, czy Polska zamierza tak do momentu, gdy będą szczepienia dla wszystkich dociągnąć? Bo jak nie, to, gdzieś tam na końcu, umrze ludzi tyle, ile ma umrzeć, pewnie coś koło promila zarażonych. Za to miliony stracą pracę. I, mimo wszystko, reżim związany z ochroną osób słabszych pewnie łatwiej utrzymać przez kilka miesięcy, niż przez czas potrzebny na wprowadzenie skutecznych szczepień...................... Maria Błaszczyk się pomyliła - w Polsce zmarło jeszcze więcej niż powinno. To co odwala PiS od wiosny to jest zbrodnia porównywalna ze zrzuceniem bomby atomowej. Hucpa trwa pół roku i końca nie widać. Jak pamiętam w Szwecji dopiero od jesieni jest jakakolwiek kwarantanna, obejmująca domowników i bez dzieci. Szczepionka niewiele zmieni. Znając pisdzielców nawet chętnie będa mieli problem , a zaszczepieni za pierwszym razem mogą nie być pewni drugiej dawki w ciągu 21 dni. Wg mnie tylko objawowe przechorowanie długotrwale odhacza od wirusa. Bezobjawowe może być mało.
Anonim2020.12.10 21:57
Już w przypadku sars-1 udowodniono że każde ciężkie zachorowanie koronawirusem obejmuje niemal wyłącznie przewlekle chorych i/albo przypadki koinfekcji. Zwykłe przeziębienie dziś warto wyleżeć w domu by nie kusić losu i to cała filozofia jak na wiedzę z roku 2017 i tego co mówił niedawno prof Kuna.
Kto jest wrogiem szczepionek i medycyny?2020.12.10 21:01
Kretyństwo SEKTY Z "KOŚCIOŁA" tzw. "SCJENTOLOGII". Mają na sumieniu tysiące niepotrzebnie zmarłych dzieci a także dorosłych którzy mogliby być uleczeni. Ale nie tylko oni bo i inną SEKTA JEHOWYCH.
jox2020.12.10 20:58
Marsz niewolników - Kraków. https://www.facebook.com/211340366055087/videos/862994077768989/
Radziszewski-matis89-rebeliant-Walter2020.12.10 20:56
Nasz "Polski Narodowy Kościół Katolicki" połączył swoje siły z tzw. "księżmi patriotami" w jedną kretyńską sektę starych zgredów, imbecyli i popłuczyn UB. Nasz "Polski Narodowy Kościół Katolicki" to stowarzyszenie pijaków w USA w liczbie kilkudziesięciu na żołdzie Kremla podobnie jak "księża patrioci" z kościoła pod wezwaniem NKWD-UB-SB. Wraz z gownami żydowskimi niemal zawładnęli tym forum.
Kto jest wrogiem szczepionek i medycyny?2020.12.10 20:56
Kretyństwo SEKTY Z "KOŚCIOŁA" tzw. "SCJENTOLOGII". Mają na sumieniu tysiące niepotrzebnie zmarłych dzieci a także dorosłych którzy mogliby być uleczeni. Ale nie tylko oni bo i inną SEKTA JEHOWYCH.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.10 20:29
35 mld zł! następna kasa do rozkradzenia! zaprzyjaźnione firemki od grantów, instruktorzy narciarstwa, handlarze bronią itp już zacierają rączki. PiSdowata rodzina na swoim...
rodzina PIS2020.12.10 20:44
Nie twoje pieniądze! 2020.11.2 17:07 Nie twoje podatki! A teraz zamiataj, zamiataj bo przyjdzie Hans, da ci porządnego kopa i zabierze ci ten kradziony smartfon.
gracz2020.12.10 20:19
Ech panie bankier, Albo jest pan kłamcą , albo wynajętym , pospolitym łajdakiem.
wklejam2020.12.10 20:02
Krzysztof Sabak 2020.11.13 12:51 Sezon grypowy w Polsce trwa od października do kwietnia. Przeciętnie chorych lub zarażonych na grypę jest, w zależności od roku, około 3.8 do 4.5 mln osób, a więc ok. 21000 osób dziennie i te statystyki zarażeń na C-19 pokazują właśnie taki wynik i on będzie się utrzymywał z wahaniami do kwietnia, a że grypa została podmieniona i zniknęła ze statystyk na rzecz C-19 to Rodacy! Nic Nadzwyczajnego się Nie Dzieje! Nic Nadzwyczajnego się Nie Wydarzyło!!!! Nie ma żadnej pandemii! Nie ma żadnej epidemii! Jest sezonowa grypa co było do udowodnienia. Reszta to inżynieria społeczna, czyli tresura ludzi i tu władza osiągnęła sukces! Natomiast w wyniku totalnego paraliżu służby zdrowia /80% niewykonywanych operacji ratujących życie, brak profilaktyki, strach i puste szpitale, bo wszystkie zostały zamienione na covidowe (pieniądze robią swoje!) jak statystycznie w roku umierało ok. 400tys. osób, tak rok do roku umrze ok. 150tys. osób dodatkowo i to będzie największa śmiertelność po II wojnie światowej!!!! Takiego dramatu w czasie pokoju nie było jeszcze!!!! do 400tys. dodajmy 150tys = 550 tys. zgonów!!! W wyniku paranoi covidowej nie dość, że Polska zbankrutuje to jeszcze nadwyżka zgonów!!!! Takie są fakty. Takie są liczby!!!
Anonim2020.12.10 20:09
Jeszcze dwa tygodnie temu na frondzie był wyraźne atak na Szwecję a dziś się pojawiają nowe formy obrony zbrodni pisowskich, bo nagle się okazuje że w Polsce a nie Szwecji na potęgę ludzi umierają i teraz słychać że w Szwecji jest inaczej to, inaczej tamto sramto jak nawet gęstość zaludnienia Sztokholmu okazuje się ogromna
matis892020.12.10 19:50
A jak tak program ''38zł +'' na szczepionki buble i szajs. Dobrze że łaskawy PIS zrobił ten program bo Polaków nie stać na 38zł za szczepionkę, takim jesteśmy biednym narodem za lewackiego PISu że muszą na robić program ''38zł +''.
Polonia Semper Fidelis2020.12.10 19:43
PiS wie, jak zrazić do nas na dziesięciolecia inne kraje. Brawo. Etykietkę mamy superancką. Yorki europy! A Pinokio wczoraj mało w popkę prezesowi Jarosławowi nie wszedł - tak wazeliniarsko przemawiał
Anonim2020.12.10 19:40
Orban dostał co chciał, Kaczenko - kopa w kaczy kuper
Polonia Semper Fidelis2020.12.10 19:42
PiS wie, jak zrazić do nas na dziesięciolecia inne kraje. Brawo. Etykietkę mamy superancką. Yorki europy!
matis892020.12.10 19:40
Lewacki PIS pewnie od Żydów, Niemców i Ruskich dostaje te miliardy za zamrożenie gospodarki, później nie będzie z czego oddać i Żydzi po kawałku będą spłacani polską ziemią.
Izydor2020.12.10 19:34
Jak tam frondelki? Orban wychędożył bez wazeliny, ogon podkulony i wracamy z Brukseli na tarczy. Miał być ostatni szaniec a wyszło jak zwykle. No otarcie łez Matołuszek wam poopowiada o tarczy 247.
Polonia Semper Fidelis2020.12.10 19:27
Uwaga! Nasz stary znajomy "Anonim" (czasem AAAtomek) oraz tenże pod wieloma innymi nickami jest chory z nienawiści i pogardy do chrześcijaństwa, Kościoła i Polski. To beneficjent starych układów rządów PO, który nie może pogodzić się z nieodwracalnością obecnych rządów. Maniacko wieszczy ich upadek, w co zresztą sam nie wierzy. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk dla ćpuna lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu złudne wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy, pełen bełkotu cykl się powtarza ze zdwojoną siłą. Brak reakcji administracji Frondy na jego chamstwo i bluzgi to oczywisty skandal, ale na nich nie ma rady – udają głuchych. Może mają z nim jakąś cichą umowę? Nie wchodźcie więc z żadne słowne przepychanki z tym typem, bo jemu właśnie o to chodzi. To jest sadomasochista, który obrażany czuje lubieżną satysfakcję. W jego przypadku logika nie działa. Jego „argumenty” to Talmud w czystej postaci – pokrętny, złośliwy, pełen fałszywych oskarżeń. Dobro wywołuje w nim furię. Skandale, prawdziwe, naciągane lub wręcz urojone go cieszą. Niech więc prowadzi ten swój maniacki, bełkotliwy dialog sam ze sobą. To żałosny, nieszczęśliwy, godny politowania typ, któremu bardzo śpieszy się do piekła i rad by tam zaciągnąć też innych.
Anonim2020.12.10 19:39
Marcel! Do lekcji!!! Znowu mama zapomniała ci włączyć blokadę rodzicielską! Do książek! A później pokój sprzątać bo fetor po całej chacie się roznosi!!! Raz dwa!!!!
Anonim2020.12.10 19:42
wolę gdy udzielasz się jako "po 11,,"
Anonim2020.12.10 19:25
Szlag trafia- kolejne tarcze, kolejne pożyczki i kolejne trupy w imię pisowskiej eugeniki z zamykaniem wszystkiego i wszystkich.
nawet najgorszym wrogom nie życz rządów PIS2020.12.10 19:28
W Szwecji na koniec listopada na covid zmarło 7tys osob , z czego 5tys bylo w DPSach (epidemiolog przepraszał na niedopilnowania) ale nadwyzka w statystykach głównego urzedu wynosi tylko 4,2tys a patrzac na rubryki wiekowe nadprogramowych zgonow widac ewidentnie ze 100% stanowia podopieczni DPS............ A teraz porownajmy Krakow do Sztokholmu. Miasta zblizone do siebie, z ta roznice ze Sztokholm ma 2 razy wieksza gestosc zaludnienia (4872 do 2359 odsob na km2). Srednia zmarlych w obieglych 2 latach to 6354 dla Sztokholmu i 7882 dla Krakowa. Sztokholm na koniec listopada ma 6569 zmarłych i uwzgledniajac trendy na koniec roku da to nadwyzke 11%, Kraków miedzy wrzesniem a listopadem miał 1162 zgonów ponad norme i uwzgledniajac trendy na koniec roku przelozy sie na nadwyzke 16- 20%. I jedno wazne ale... W Sztokholmie jest 313 DPS-ow i to one sa zrodlem smierci dodatkowych (srednio po 2 na każdy) a w Polsce 80-90% zgonow dodatkowych jest poza dps................................ Gdyby PiS rządził w Szwecji to nie mieli by 4200 nadprogramowych smierci tylko 42000 bo to sa bardzo starzy i nieszczepieni na gruzlice ludzie. ................spowiedz Andersa Tegnela o starcach i opiece domowej https://www.svt.se/nyheter/inrikes/ny-statistik-over-3000-doda-i-covid-19-fran-aldreboenden https://www.scb.se a tu bezposredni link do szwedzkiego gusu - https://www.scb.se/contentassets/edc2b33f85ad415d8e7909002253ed84/2020-12-07-preliminar_statistik_over_doda_inkl_eng.xlsx
hihi2020.12.10 19:31
https://www.fronda.pl/a/rosnie-bunt-szwedow-zatrzymac-ludobojstwo,143771.html
Nie tylko Szwecja-to niemal cały zachód2020.12.10 20:36
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1495593,hiszpania-blisko-polowa-zmarlych-na-covid-19-to-podopieczni-domow-seniora.html
ladychapel2020.12.10 19:20
Wczorajsze uwielbienie prezesa wyrażane tak wiernopoddańczo z mównicy sejmowej - to paniczna walka o zachowanie stanowiska przez Pinokia Krzywoustego bo za plecami, zły Ziobro chce jego odeścia