Dodatek za pracę w nocy. Ile może wynieść? - zdjęcie
24.06.21, 22:37Zdjęcie ilustracyjne

Dodatek za pracę w nocy. Ile może wynieść?

2

Jeżeli pracownik wykonuje swoje obowiązki zawodowe w godzinach nocnych, pracodawca musi wypłacać mu tzw. dodatek nocny. Wysokość dodatku za pracę w nocy uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia, zatem zmienia się co roku. Ile może wynieść dodatek za pracę w nocy? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Dodatek nocny - regulacje prawne 

Przepisy polskiego prawa wskazują, że każdy pracownik, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe w nocy (godziny 21:00 - 07:00) ma prawo do pobierania dodatku za pracę w godzinach nocnych. Mówi o tym dokładnie artykuł 151 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks pracy. Wysokość dodatku nocnego uzależniona jest od tego, ile wynosi obecnie wynagrodzenie minimalne a także od wymiaru czasu pracy pracownika w danym miesiącu. 

Jak obliczyć wysokość dodatku za pracę w nocy? 

Aby obliczyć wysokość dodatku za pracę w godzinach nocnych, trzeba podzielić wysokość wynagrodzenia minimalnego brutto obowiązującego w danym roku kalendarzowym przez wymiar czasu pracy w danym miesiącu. Uzyskany wynik następnie mnoży się przez 20%. W 2021 roku wynagrodzenie minimalne wynosi 2800 złotych brutto.

Zobacz też: Dodatek za pracę w godzinach nocnych - Kalkulator godzin nocnych

Wymiar czasu pracy uzależniony jest przede wszystkim od liczby dni roboczych w konkretnym miesiącu. Dla przykładu: w styczniu 2021 pracownicy mieli do przepracowania 150 godzin. Oznacza to, że dodatek z tytułu pracy w godzinach nocnych dla osoby pobierającej wynagrodzenie minimalne wynosił 3,68 zł brutto. Z kolei w lipcu liczba godzin wynosi aż 176, przez co dodatek wynosił 3,18 zł. 

Praca w godzinach nocnych - kiedy? 

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy, praca nocna ma miejsce między godziną 21:00 a 07:00. Pracodawca ma prawo do wyznaczenia godzin pracy w regulaminie, układzie zbiorowym pracy lub obwieszczeniu. Aby praca mogła być traktowana jako praca nocna, muszą zostać spełnione następujące warunki: 

  • minimum 25% czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym jest odbywane w porze nocnej, 

  • rozkład czasu pracownika w każdej dobie obejmuje minimum 3 godziny pracy w porze nocnej. 

Zobacz też: Nadgodziny - trzeba je udokumentować! 

Kogo dotyczy zakaz pracy w godzinach nocnych? 

Okazuje się, że nie wszyscy pracownicy mają prawo do wykonywania pracy w godzinach nocnych. Zakaz pracy pomiędzy 21:00 a 07:00 dotyczy:

  • młodocianych pracowników (pomiędzy 13. a 17. rokiem życia),

  • kobiet w ciąży, 

  • pracowników niepełnosprawnych (wyjątkiem od tej zasady jest posiadanie zgody lekarza na wykonywanie pracy w nocy). 

Dodatek nocny a nadgodziny 

Pracownicy, którzy nie pracują w pełnym wymiarze czasu pracy (na przykład na pół etatu), również są uprawnione do pobierania dodatku za pracę w godzinach nocnych w takiej samej wysokości. Dodatek nocny nie może zostać zmniejszony z powodu pracy w mniejszym wymiarze godzin. 

Oprócz tego, osoba, która pracuje w godzinach nadliczbowych oraz w nocy, uzyska zarówno dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych jak i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 100% lub 50% wynagrodzenia zasadniczego. 

Dodatek nocny a umowa zlecenie 

Co do zasady, pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę zlecenie nie przysługuje prawo do pobierania dodatku nocnego. Pracodawca ma jednak prawo, aby przyznawać taki dodatek z własnej woli. 

Komentarze (2):

Anonim2021.07.4 3:26
1 lipca weszła w życie Ustawa Zakrzewskich. Ciekawy artykuł w tym temacie: https://polskatimes.pl/edukacja-domowa-ustawa-zakrzewskiego-rewolucja-w-polskim-szkolnictwie/ar/c5-15594553
Monika2021.06.26 19:00
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89