Do jakich piekieł zstąpił Jezus w Wielką Sobotę? - zdjęcie
11.04.20, 16:00Fot. via: Wikipedia

Do jakich piekieł zstąpił Jezus w Wielką Sobotę?

17

Każdej niedzieli, wyznając swoją wiarę w czasie Mszy św., wypowiadamy formułę: „zstąpił do piekieł”. To wydarzenie z Pachy Chrystusa dzisiaj szczególnie wspominamy, w Wielką Sobotę się ono w wyjątkowy sposób uobecnia. Dzisiejszego dnia jesteśmy zaproszeni do czuwania przy Jezusie pogrzebanym, który właśnie, po swojej śmierci, „zstąpił do piekieł”.

Co jednak to sformułowanie tak naprawdę oznacza? Do jakich piekieł Jezus zstąpił i po co to zrobił?

Współcześni Jezusowi Żydzi wierzyli, że człowiek po śmierci trafia do krainy zmarłych, zwanej Szeolem. Było to beznadziejne miejsce. Po skończeniu ziemskiego życia, wedle wiary Izraela, człowiek staje się cieniem, którego istnienie jest pozbawione wszelkiego sensu i radości. Szeol to miejsce, w którym te wszystkie cienie przebywają. To stan całkowitego opuszczenia. Trafiają do niego po śmierci wszyscy ludzie, zarówno żyjący w przyjaźni z Bogiem, jak i grzesznicy.

Szeol jest stanem śmierci, o jakiej św. Paweł mówi stwierdzając, że „wszyscy zgrzeszyli, a zapłatą za grzech jest śmierć”. (Por. Rz 6, 23) Dopiero ofiara Jezusa czyni zadość sprawiedliwości i wyzwala każdego człowieka z niewoli grzechu i jego konsekwencji. Chrystus spłacił dług wszystkich swoją krwią. Dlatego zstępuje do Szeolu, aby tych, którzy od Adama i Ewy  do niego trafiali, wyprowadzić do nowego życia. Chrystus zstępuję do krainy śmierci, aby wnieść do niej życie.

Niezwykle pięknie i barwnie opisuje ten element Paschy Chrystusa autor starożytnej homilii na Wielką Sobotę, którą Kościół podaje nam w dzisiejszej Liturgii Godzin do medytacji:

Przyszedł więc do nich Pan, trzymając w ręku zwycięski oręż krzyża. Ujrzawszy Go praojciec Adam, pełen zdumienia, uderzył się w piersi i zawołał do wszystkich: "Pan mój z nami wszystkimi!" I odrzekł Chrystus Adamowi: "I z duchem twoim!" A pochwyciwszy go za rękę, podniósł go mówiąc: "Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus.                                                                            

Oto Ja, twój Bóg, który dla ciebie stałem się twoim synem. Oto teraz mówię tobie i wszystkim, którzy będą twoimi synami, i moją władzą rozkazuję wszystkim, którzy są w okowach: Wyjdźcie! A tym, którzy są w ciemnościach, powiadam: Niech zajaśnieje wam światło! Tym zaś, którzy zasnęli, rozkazuję: Powstańcie!

Równie piękny obraz, oddający to zdanie z Credo o zstąpieniu Chrystusa do otchłani, znajdujemy u C. S. Lewisa w jego Opowieściach z Narnii. W Lew, Czarownica i stara szafa, kiedy Aslan wraca do życia po tym, jak złożył się w ofierze zamiast Edmunda, udaje się z Łucją i Zuzanną do siedziby Białej Wiedźmy, aby tam, swoim oddechem, ożywić istoty zamienione przez czarownicę w kamień. Właśnie to uczynił Jezus w Wielką Sobotę. Przywrócił do życia tych, którzy zmarli i trafili do Szeolu.

Jednak Szeol, jako miejsce, w którym człowiek nie ma dostępu do Boga, nie jest tylko losem ludzi po śmierci. Również za życia możemy w pewien sposób zstąpić do Szeolu, kiedy przez grzech oddzielamy się od Boga. Wówczas, cieleśnie wciąż żyjąc, duchowo trafiamy do krainy ciemności. I Wielka Sobota jest właśnie tym dniem, w którym Chrystus chce wejść w te wszystkie obszary naszego życia, w których jest grzech, w których jest śmierć, w których jest ciemność; aby nas z tej ciemności wyprowadzić, byśmy niedzielnego poranka mogli razem z Nim zmartwychwstać, rodząc się do nowego życia.

kk

Komentarze (17):

UHty2020.04.14 20:49
Czy powyżej na zdjęciu to dwa katolickie geje?
Andy Semicki Rabin2020.04.25 1:10
Nie, to dwa żydy.
Jan Radziszewski2020.04.12 11:47
W powyższym opracowaniu aż roi się od błędów Bo Szeol Otchłań to w zasadzie dwa różne miejsca faktyczne PIEKŁO i tzw Otchłań dla Sprawiedliwych tzw Łono Abrahama jest o tym mowa w przypowieści o Łazarzu i Bogaczu Nicencjuszu który wpadł do PIEKŁA - to on prosi praojca Abrahama o krople wody by ochłodzić swój język za pośrednictwem Łazarza /Łk 16,19 nn dla pełni Obrazu tzw Łono Abrahamowe teraz nie istnieje bo dusze w Nim oczekujące na zbawienie doczekały się zbawienia po śmierci krzyżowej Jezusa Chrystusa w Wielki Piątek który potem ich wywiódł z tej "wiecznej otchłani" i wprowadził do Raju wiecznego tj NIEBA bo została zniszczona jedyna przeszkoda "wina Pierworodna" . tzn największy grzech tj Grzech Pierworodny dziedziczony przez wszystkich potomków Adama i Ewy
Jacek2020.04.11 21:42
Pedały .Tfu!!!!!!
rebeliant2020.04.11 20:44
"wszyscy zgrzeszyli, a zapłatą za grzech jest śmierć" - to jest istna manna z nieba dla tych żyli czyniąc krzywdy innym, czerpiąc korzyści z nierządu, pijaństwa, narkomanii, bandytyzmu... manna z nieba dająca im pozostawanie na równi z tymi, których jedynymi grzechami drobnostki. Grube ryby czynią sobie z Jezusa trampolinę do bycia człowiekiem przeciętnym. Nie sk...nie jeden z drugim, jeżeli zamordowałeś, zgwałciłeś, handlowałeś narkotykami, to nie jesteś taki sam co ukradł batona w markecie !!! A niestety przez ostatnie dekady między innymi właśnie takie nauki wychodzą z KK, właśnie na usługi tych grubych ryb, aby w tym życiu pozostawały poza zasięgiem słusznego odwetu.
hej... no wiecie żydzie po waszemu to gehenna.2020.04.11 19:21
Ty OBOJETNY jak twoje dzieci na Wyspach? Na respiratorkach czy już na łonie Abrahama? What's for dinner? Same all same all ... wczorajszy koszerny szajs.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.11 19:04
A może Jezus zstąpił do piekieł, tak w pełni prawdziwie, ale bezpiecznie no, to znaczy, no wiecie ... korespondencyjnie?
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.11 18:58
Szukam miłego i kulturalnego faceta na miłe spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - www.xlove.com.pl Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
Moly2020.04.11 17:09
Ten obrzaz to troche riske... Haha Zwykle sa jakiec okazale kobiety w pieleszach ktore przepowiadaja przyszlosc ( piekelna nagminnie) A tu dwaj mezczyzni po silowni. No prosze
mozesz sobie tylko pomarzyc2020.04.11 17:58
zaswedzialo w tym starym twoim pierogu
J2020.04.11 17:00
Nawiedzi fronde.
Sauron2020.04.11 16:52
Po obrazku widzę, że pan Jezus nieźle się tam bawił w tym piekle xD
ricky2020.04.11 17:22
co Nergal ? palce ci już zdrętwiały od szarpania drutów ?Myślisz że w piekle cię czekają pałace ?
Jan Radziszewski2020.04.12 11:58
żadne bawienie tam było pełne zwycięstwo Jezusa Chrystusa tj zhołdowanie PIEKŁA diabły pod przymusem anielskim musiały oddać Mu pełny Boski Hołd odtąd Chrystus ma klucze do tej otchłani.
Marian2020.04.11 16:12
To chyba dwóch pedałów?Oni juz tu na ziemi cierpią a po śmierci pójdą jeszcze do poprawki.
:)2020.04.11 16:26
Lub jeden jest wampirem i wysysa krew temu drugiemu :)
woytek602020.04.11 16:33
nie. no nie splycaj tematu