Departament Stanu USA przeciwny Nord Stream 2 - zdjęcie
21.03.18, 08:30zdj. screen Youtube

Departament Stanu USA przeciwny Nord Stream 2

Amerykański Departament Stanu wyraził zdecydowany sprzeciw wobec Nord Stream 2. Sandra Oudkirk z Biura Zasobów Energii Departamentu Stanu USA podczas konferencji w Brukseli oświadczyła, że druga nitka Gazociągu Północnego "jest nie tylko przedsięwzięciem komercyjnym; jest kolejnym przykładem wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako broni politycznej. 

"Zgadzamy się z wieloma z naszych europejskich partnerów, że Nord Stream 2 zredukowałby możliwości dywersyfikacji źródeł energii"- przyznała. Oudkirk podkreśliła również, że bezpieczeństwo energetyczne to istotny czynnik siły i wolności Europy. 

Z kolei rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu, Heather Nauert oświadczyła we wtorek wieczorem, że USA są przeciwne budowie Nord Stream 2. Zasugerowała również możliwość sankcji wobec przedsiębiorstw związanych z tym projektem. Jak podkreśliła Nauert, sankcje przewidziane są ustawą CAATSA. 

W ocenie rzeczniczki Departamentu Stanu USA, projekt Nord Stream 2 może podkopać bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilność Europy. Jak wskazała Heather Nauert, druga nitka Gazociągu Północnego dałaby Rosji dodatkowe narzędzia nacisku na takie państwa jak Ukraina. 

Premier Mateusz Morawiecki z zadowoleniem przyjął stanowisko USA w sprawie kontrowersyjnego projektu. Oto, jak skomentował sprawę:

„Przyjmuję z zadowoleniem oświadczenie Departamentu Stanu USA ws. sankcji, które mogą spotkać firmy zaangażowane w projekt Nord Stream 2. Podmywa on europejskie bezpieczeństwo energetyczne prowadząc do monopolizacji dostaw gazu oraz zagraża Ukrainie - powinien zostać zatrzymany”- napisał polityk na Twitterze.

yenn/TVP Info, DoRzeczy, Fronda.pl