Czy Polska cyberprzestrzeń jest bezpieczna? Wyjaśnia dyrektor instytutu NASK - zdjęcie
25.10.17, 12:09Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Czy Polska cyberprzestrzeń jest bezpieczna? Wyjaśnia dyrektor instytutu NASK

Dyrektor instytutu NASK, dr inż. Wojciech Kamieniecki w porgramie "Minęła 8" w TVP Info mówił o zagrożeniach w cyberprzestrzeni. 

Instytut prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie zwiększania bezpieczeństwa i efektywności sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Czy Polsce grożą ataki cybernetyczne?  

"Patrząc na statystyki tego, co się dzieje w polskiej przestrzeni cyberbezpieczeństwa, to raczej jesteśmy bezpieczni, nie ma jakichś spektakularnych ataków"- podkreślał Kamieniecki. Dyrektor postawił pytanie, czy nasza ochrona jest tak dobra, czy jeszcze nie jesteśmy obiektem zainteresowania.

Gość TVP Info podkreślił, że ataki cybernetyczne dotykają poszczególnych sektorów życia gospodarczego danego kraju. Dyrektor instytutu NASK poinformował, że najbardziej narażony na ataki jest sektor bankowości. Na drugim miejscu, co dość ciekawe, znajdują się systemy informatyczne ochrony zdrowia. 

"Atakowane są malware’ami, czyli złośliwym oprogramowaniem, które powoduje „zarobaczenie” systemów i utrudnienie albo uniemożliwienie im pracy"- wyjaśnił dr Kamieniecki. Ekspert zaznaczył, że coraz więcej transmisji danych mających znaczący wpływ na nasze życie wkracza do gospodarki, a także sfery wojskowej. Dlatego też nasila się możliwość ataków oraz zwiększa się liczba cyberprzestępców, zainteresowanych zhakowaniem pewnych danych jedynie dla "prostej satysfakcji". 

W ocenie dyrektora instytutu NASK, na powołanie ministerstwa cyberbezpieczeństwa jest jeszcze za wcześnie. 

"Aczkolwiek powoływane są specjalne komórki czy też organizacje, które się tym zajmują, zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i krajowym. I to właśnie robimy, czy to w sektorze pani minister Streżyńskiej czy w Ministerstwie Obrony Narodowej. Oprócz tego pani premier powołała koordynatora do spraw cyberbezpieczeństwa"- mówił gość TVP.

yenn/TVP Info, Fronda.pl