Czy państwo uporządkuje sytuację w górnictwie? - zdjęcie
04.02.16, 19:10

Czy państwo uporządkuje sytuację w górnictwie?

3

Wiceminister energetyki Grzegorz Tobiszowski stwiedził, że resort będzie dążył do tego, by ustabilizować sytuację w polskim przemyśle węglowym. 

"Błędem byłoby jedynie dosypywanie pieniędzy. Będziemy budować Polski Holding Węglowy. Próbujemy budować konstrukcję energetyczno-górniczą, która łączyłaby te dwie sfery, żeby tworzyć energetyczny rynek, żeby pozyskać środki z rynku i przeprowadzić restrukturyzację kopalń" – mówił w Telewizji Republika wiceminister energetyki Grzegorz Tobiszowski.

"Będziemy analizować kopalnię po kopali pod względem majątku, sprzętu i maszyn i zatrudnienia. Chcemy, żeby powstał Polski Holding Węglowy i Polska Grupa Górnicza" – zaznaczał, informując, że pierwsze efekty zmian będą widoczne już w maju-czerwcu.

Zdaniem Tobiszowskiego, państwo powinno uporządkować sytuację w górnictwie i przejąć większy nadzór m.in. nad normami wydobycia węgla.  

"Nie ma czegoś takiego, jak wolny rynek dla kopalni. Państwo musi narzucać normy wydobycia, trzeba to uporządkować" – zaznaczał.

"Jesteśmy w stanie obronić się przed rosyjską konkurencją, gdy wykluczymy konkurencję między Holdingiem a Kompanią Węglową" – uznał, pytany, czy Polska jest w stanie uniezależnić się od Rosjan w tym zakresie.

ds/telewizjarepublika.pl

Komentarze (3):

anonim2016.02.4 19:20
Dla Platformy zależało na zlikwidowaniu górnictwa, specjalny plan opracowali. W resorcie tylko wódkę Platformersy chlały i do górników w JSW strzelali.
anonim2016.02.4 20:41
@Labouder. Ale górnicy się takiego typu rozwiązań boją. To grupa przyzwyczajona do przywilejów. Państwo ma im dawać co im się zażyczy chociażby było to idiotyczne pod względem ekonomicznym (nieopłacalne) i moralnym (stawianie ich ponad innymi ciężko pracującymi Polakami). Po programie 500+ te darmozjady staną się jeszcze bardziej pazerne. @majestik. buda!
anonim2016.02.5 10:44
@majestik. buda! Raczej oddział zamknięty