Czy Bodnar jest nieśmiertelny? Jeśli nie, to wedle jego własnej logiki, nie jest człowiekiem - zdjęcie
13.07.15, 05:55

Czy Bodnar jest nieśmiertelny? Jeśli nie, to wedle jego własnej logiki, nie jest człowiekiem

29

To proste stwierdzenie wprost wynika z jego własnych wypowiedzi. Pytany przez „Gazetę Wyborczą” o to czy „embrion jest człowiekiem” odpowiada: „nie”. A potem dodaje, że embrion jest „embrionem, który ma potencjał, żeby potem przekształcić się w płód, a potem w człowieka. Ale może też obumrzeć – co jak wiadomo dzieje się z większością embrionów w naturze”. I właśnie to stwierdzenie,  a także uwaga na temat braku w konstytucji obrony życia od poczęcia służy Bodnarowi za uzasadnienia, że embrion nie jest człowiekiem.

Posługując się jednak identyczną argumentacją można uzasadnić, że Adam Bodnar także człowiekiem nie jest (tak jak zresztą każda inna istota ludzka). Wyobraźmy sobie następujący dialog.

- Czy Adam Bodnar jest człowiekiem?

- Nie. Jest Adamem Bodnarem (czyli dorosłą jednostką), która ma potencjał, by przekształcić się w człowieka bardziej dojrzałego, a na koniec w starca. Ale może też, ba na pewno, obumrze, co dzieje się ze wszystkimi istotami ludzkimi w naturze.

Co powiedzielibyśmy o takiej argumentacji? Normalny człowiek stwierdziłby, że z faktu śmiertelności nie wynika prawo do zabijania śmiertelnych. Gdyby było inaczej trzeba by uznać, że prawo do życia posiadają tylko ci, którzy z natury są nieśmiertelni. Każdego innego można zaś zabić, bo i tak jest on skazany na śmierć. Absurd? No pewnie, że tak, tylko z jakiegoś powodu nie chcemy dostrzec, że tak samo absurdalne jest stanowisko kandydata na rzecznika praw obywatelskich, który swoimi opiniami wyłącza z kategorii ludzi nie tylko nienarodzonych, ale i samego siebie.

I nie jest argumentem przeciw temu stanowisku, że embrion jest embrionem, a nie człowiekiem (bo to błędne koło argumentacyjne), bowiem w istocie poza miejscem pobytu embrion niczym nie różni się od innych etapów rozwoju człowieka. Jest dynamiczną całością, rozwija się, ma osobny ludzki genom. Słowem jest w pełni człowiekiem, tyle, że na nieco wcześniejszym etapie rozwoju. Od Adama Bodnara, noworodka, niemowlęcia czy starca nie różni się niczym. I tak samo powinien być chroniony.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze (29):

anonim2015.07.13 6:57
Śmiecie chcą wmówić ludziom, że aborcja to nic złego
anonim2015.07.13 7:27
Tylko kompletny kretyn albo skończony bydlak pozbawiony jakichkolwiek ludzkich odruchów współczucia będzie stawiał wyżej ćwierćmilimetrowy zarodek niż prawo do wyboru dla zgwałconej nastolatki...
anonim2015.07.13 7:54
Wszystko jasne, plemnik też jest człowiekiem.
anonim2015.07.13 7:56
krysta000 sama jesteś nikim. Bo czyż 'ktoś' wyzywa od 'bydlaków'? tego nawet ja nie robię, a taka krysta000 owszem Czy wyrwanie z 'nastolatki' jej dziecka może ją uleczyć? Absolutnie nie ma na to szans. Oczywiście domorośli ignoranci rządni krwi wiedza lepiej. Ciekawe czy są równie szybcy w wyborze metody leczenie np raka jak nastolatka ma raka, czy zostawia jej się wybór?
anonim2015.07.13 8:00
fidem, sam jesteś plemnik jaki plemnik, oszukańcze intelektualny z samego plemnika jeszcze nic nigdy nie wyrosło choć może geje mają inne doświadczenia to jak jest?
anonim2015.07.13 8:06
"...poza miejscem pobytu embrion niczym nie różni się od innych etapów..." Wyjąwszy może brak mózgu i jakiejkolwiek formy życia psychicznego.
anonim2015.07.13 8:13
@Zerro Najwyrażniej nie zrozumiałeś Terlikowskiego. "bowiem w istocie poza miejscem pobytu embrion niczym nie różni się od innych etapów rozwoju człowieka. Jest dynamiczną całością, rozwija się, ma osobny ludzki genom. Słowem jest w pełni człowiekiem, tyle, że na nieco wcześniejszym etapie rozwoju." Prawie tak samo jest z plemnikiem, również w istocie różni się miejscem pobytu, zawiera materiał genetyczny, prawdopodobnie połowę duszy i w sprzyjających okolicznościach rozwija się. Słowem jest w połowie człowiekiem, tyle, że na nieco wcześniejszym etapie rozwoju.
anonim2015.07.13 8:17
Redaktor Terlikowski jak zwykle jest nieuczciwy intelektualnie, przypisując drugiej osobie stanowisko, które nie wynika z jej wypowiedzi. Robi to po to, aby było mu łatwiej tą osobę zaatakować, nie musząc odnosić się do jej rzeczywistego stanowiska. Z wypowiedzi pana Bodnara nie wynika, że embrion nie jest człowiekiem, ponieważ jest śmiertelny. Pan Bodnar powiedział, że większość (!) embrionów w naturze obumiera, co nie ma miejsca np. w przypadku noworodków. Nie stwierdził, że to jest powód dla którego uważa iż embrion nie jest człowiekiem. Pokazał natomiast, że stanowisko redaktora musiałoby prowadzić do wniosku, że największym zabójcą jest Bóg; ponieważ tak zorganizował naturę, że na każdy płód, który ma szansę stać się człowiekiem, musi umrzeć kilka embrionów, które według Pana Tomasza 'niczym się nie różnią od dorosłej osoby'. Tak więc to był argument ad absurdum, którego Pan redaktor nie zrozumiał; co tradycyjnie nie przeszkodziło mu w napisaniu nietrafionego artykułu.
anonim2015.07.13 8:21
ależ pierdzielisz plemnik się nie rozwija (choć może geje wiedzą lepiej...) twój plemnik jest częścią twojego nieudanego cielska niczym innym jak obcięty palec w kotlecie mielonym btw od kiedy to człowiek to mózg? mózg to psychika, część człowieka tak oto teofob dokonał wynalazku 'Duszy'.
anonim2015.07.13 8:31
@ katoliberalny Lip 13, 2015, 9:27 rano "Tylko kompletny kretyn albo skończony bydlak pozbawiony jakichkolwiek ludzkich odruchów współczucia będzie stawiał wyżej <<2 KILOGRAMOWEGO NOWORODKA (wewnątrz czy na zewnątrz - nie istotne - rozmiar jest ważny)>> niż prawo do wyboru dla zgwałconej nastolatki..."
anonim2015.07.13 8:33
@ katoliberalny Lip 13, 2015, 9:27 rano "Tylko kompletny kretyn albo skończony bydlak pozbawiony jakichkolwiek ludzkich odruchów współczucia będzie stawiał wyżej "2kilogramowego noworodka" (wewnątrz czy na zewnątrz nir istotne - rozmiar jest ważny)" niż prawo do wyboru dla zgwałconej nastolatki..."
anonim2015.07.13 9:29
@Zerro "plemnik się nie rozwija (choć może geje wiedzą lepiej...) twój plemnik jest częścią twojego nieudanego cielska niczym innym jak obcięty palec w kotlecie mielonym" Szanuj plemniki. Bez plemnika, żywej bądź co bądź, istoty nie będzie zarodka. Nie będzie zarodka, nie będzie o kogo walczyć. Jak myslisz skąd fobia na punkcie prezerwatyw? Dlaczego onanizm jest grzechem ciężkim? Jako chrześcijanin powinieneś to wiedzieć. "btw od kiedy to człowiek to mózg?" A kto tak twierdzi? Trudno zawrzeć definicję człowieka w jednym słowie. Każda dziedzina nauki inaczej opisuje człowieka. Coś innego usłyszysz od socjologa, inaczej odpowie biolog, czy filozof. "mózg to psychika, część człowieka tak oto teofob dokonał wynalazku 'Duszy'." Nie wiem co chciałeś powiedzieć w ostatnim zdaniu.
anonim2015.07.13 9:39
Idąc logiką Terlikowskiego wiek człowieka należey liczyć od daty poczęcia. Czemu Terlikowski tego nie postuluje ?
anonim2015.07.13 10:05
cumastyksie bo to mało wnosi. Trochę tak, ale nasze Panie zapewne by protestowały jakby im dodać do metryki roczek, czyż nie? btw, powinno być tak, że w tzw dowodzie osobistym nie ma daty urodzenie tylko jakiś hasz z którego nie da się ot tak sobie wyczytać. Dlaczego byle łachmyta widząc dowód ma wiedzieć ile dana pełnoletnia panna ma roków? To chamstwo musiec się przyznac do 30-stki. Kristo00 Widzę że przynajmniej uznajesz fakt różnego tempa rozwoju u różnych 'ras' okej ale za każdym razem o ryzyku zdrowotnym musi decydować lekarz. Pewnie nie wiesz, ale liczba ŚMIERTELNYCH powikłań po-aborcyjnych przewyższa śmiertelne powikłania porodowe... Doprawdy, twierdzeniem że aborcja u 12-latki pozwoli jej przeżyć jest wątpliwe nieco. Nie wspominając, że statystyka i na śmiertelnego raka jest straszna - (każda kolejna) aborcja zwiększa szanse o kilkadziesiąt procent. Myślisz że to fajno konać w mękach w wieku 30-stu lat dzięki aborcji w wieku lat 15? Ile tysięcy takich przypadków mamy? Ocena ryzyka medycznego musi być pełna i obejmować też skutki odległe.
anonim2015.07.13 10:08
co by nie mówić - wyzwiska od 'wysrywanych pasożytów' kierowane w stronę dzieci 'z gwałtów' to jakaś rasistowska masakra... sry, ale nawet będąc hipotetycznie Rasistą Na Serio - w życiu bym tak np murzyna nie opluł...
anonim2015.07.13 10:09
@Krystyna napisała: "... rodzenie pasożyta powstałego wwyniku gwałtu...." Posługując się jej nazewnictwem: Krystyna, to jest dopiero bydlę!
anonim2015.07.13 10:51
@Zerro "Pewnie nie wiesz, ale liczba ŚMIERTELNYCH powikłań po-aborcyjnych przewyższa śmiertelne powikłania porodowe..." Dla przykładu w 2013 r. wykonano 744 legalnych aborcji. Umieralność okołoporodowa kobiet w Polsce to 6 promili, tj. 2000, rocznie. Nawet gdyby wszystkie legalne aborcje skończyły się śmiercią kobiet to i tak 744 jest mniejszą liczbą od 2 tys. Nawet gdyby po wszystkich tych aborcjach
anonim2015.07.13 10:57
@Zerro Mylisz się, że mało to wnosi. Bardzo dużo wnosi w kwestii świadomości. Jeżeli Terlikowski chce uświadamiać ludzi, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia, to powiem GŁOŚNO domagać się wprowadzenia zasady, że wiek liczy się od poczęcia. Mogło by się to przyczynić do zmniejszenia liczby aborcji w wykonaniu heteroseksualistów. Brak głoszenia tej tezy można zakwalifikować jako grzech zaniechania z jego strony. Terlikowski tego nie robi, bo ma zbyt małą świadomość i nie potrafi myśleć logicznie. On potrafi tylko krytykować, a żadnych konstruktywnych działań nie potrafi zaproponować. Dodanie roku ludziom do metryk spowoduje, że na emerytury będą mogli przechodzić wcześniej, więc inni też powinni poprzeć nową zasadę naliczania wieku. Niech Terlikowski przedzwoni do Madrytu do Hofmana, a ten niech przedzwoni do Jarka, że trzeba zmienić prawo by powstrzymać heteroseksualistów. Ewentualnie można zadzwonić do rozwodnika Kurskiego.
anonim2015.07.13 11:09
Fidemie co ty piszesz? To jakiś bełkot bez ładu i składu. co ma 'liczba'? Liczy się SZANSA. Jeśli sikasz ze strachu że ciąża i poród cię zabije, to dlaczego nie sikasz ze strachu, że aborcja cię zabije? Twierdzenie że trzeba skrobać bo matka padnie trupem jest debilne, bo przy skrobance tym bardziej padnie trupem... nie wliczając dalszych skutków jak rak po wielu latach... Śmiertelność dzięki rakowi wywołanemu aborcją w 'dzieciństwie' to grube tysiące trupów co roku.
anonim2015.07.13 11:38
Każdy kto się dopuszcza aborcji, popiera ją LUB nie uznaje jej za złą będzie płonął w komorach piekła przez całą wieczność. Chyba, że się nawróci - póki jego serce bije.
anonim2015.07.13 11:50
Lewacy - ignoranci, plemnik nie jest w połowie człowiekiem, bo równie dobrze można byłoby uznać, że naskórek jest człowiekiem, bo posiada materiał genetyczny. Embrion JEST człowiekiem, bo posiada pełny materiał genetyczny i potencjał do SAMOISTNEGO rozwoju oraz formowania własnych narządów. Naskórek, czy plemnik samoistnie może tylko obumrzeć i obrócić się w proch, nie posiadając duszy. Stąd nie bądźcie aż takimi ignorantami przyrównując fragment materiału genetycznego do ISTOTY LUDZKIEJ. Co do argumentu odnośnie układu nerwowego - jest on jednym z pierwszych układów formujących się u małego człowieczka. Nawet gdyby kolejność była inna, to nie zmienia faktu, że z połączenia komórki jajowej i plemnika powstaje nowe życie, które podlega obligatoryjnej ochronie. Jeśli ktoś zuchwale podnosi na nie rękę, to czeka go ogień wieczny.
anonim2015.07.13 12:03
to w takim razie wszelkie poczwarki powinniśmy nazywać motylami, wszelkie kijanki żabami, a jajo właśnie stało się kurą... a, i wigilię proponuję się przenieść na marzec...
anonim2015.07.13 12:26
@Zerro Poniżej jeszcze raz cytat z Twojej wcześniejszej wypowiedzi, do której się odniosłem. @Zerro "Pewnie nie wiesz, ale LICZBA śmiertelnych powikłań po-aborcyjnych przewyższa śmiertelne powikłania porodowe..." Możesz mi powiedzieć dlaczego pisałeś "liczba", mając na myśli "szansa"? Jak rozumiem zdanie powino wyglądać tak - "Pewnie nie wiesz, ale SZANSA na śmiertelne powikłania po-aborcyjne przewyższa śmiertelne powikłania porodowe..." Czy to coś zmienia? 2 tys. to wciąż więcej niż 744. Jeszcze raz zaznaczę, że 744 to liczba wszystkich aborcji w 2013 r. Śmiertelnych powikłań po aborcji na pewno jest mniej. "Śmiertelność dzięki rakowi wywołanemu aborcją w 'dzieciństwie' to grube tysiące trupów co roku." Prawdopodobnie piszesz o nielegalnych aborcjach. Szacuje się, że podziemie aborcyjne to od 7 do 14 tys. zabiegów rocznie. Ile z nich kończy się śmiercią zdesperowanych kobiet - nie wiem, ale współwinnymi są wszyscy utrudniający dostęp do antykoncepcji i przeciwnicy edukacji seksualnej.
anonim2015.07.13 12:36
@mikolodz "Lewacy - ignoranci, plemnik nie jest w połowie człowiekiem, bo równie dobrze można byłoby uznać, że naskórek jest człowiekiem, bo posiada materiał genetyczny." Normalny, zdrowy plemnik jest: żywy, zawiera połowę materiału genetycznego człowieka, po połączeniu z komórką jajową ma szanse na bycie zarodkiem (czyli wg katolików człowiekiem) tak samo jak zarodek ma szansę być dużym człowiekiem, i musi mieć jakąś większą lub mniejszą część duszy. No chyba, że cała dusza siedzi w komórce jajowej, ale to zbyt wywrotowe stwierdzenie w naszej patriarchalnej kulturze.
anonim2015.07.13 12:38
Krysta00 poziom twojego rasizmu przekracza koronę wałów przeciwpowodziowych, więc czuj się wyrzucona z forum za ultra-nienawistne komcie z 'wysrywanymi pasożytami' finczu, poziom durnoty twoich sweetkomci też zwyżkuje... powikłania śmiertelne postaborcyjne total (z rakiem na czele) z pewnością przekraczają nawet w liczbach BEZWZGLĘDNYCH zgony na porodówkach mimo że skrobanek w polsce jest dwadzieścia razy mniej wjazd na dżewo
anonim2015.07.13 12:44
@Krystyna Kosmitka, to nie jest określenie obrazowało by twoją naturę, więc zostańmy przy tym, które sama przytoczyłaś. Piszesz: "pozwolilibyście takiej dziewczynce zdechnąć, dla was cierpienie to przecież coś" Nikt by jej nie pozwolił "zdechnąć" Przy zagrożeniu życia matki istnieje wybór. Nic na siłę. Cierpienie nie jest specjalnie przywoływane, nie jest sposobem na zaspokojenie masochistycznych potrzeb. Poczytaj trochę. Po co posługujesz się w odniesieniu do dziewczynki słowem "zdechnąć"? To twoja bydlęca natura? Uspokój się, weź parę głębokich oddechów, poskub trawkę... "@brzęczyszczykiewicz jesteś fanatykiem religijnym a to niedługo będzie się leczyć w psychiatrykach." Skąd wiesz, że jestem religijny? Żeby poczęte dziecko uważać za żywą istotę, za człowieka nie trzeba być religijnym. Trzeba znać podstawy biologii i wiedzieć również, że o czyimś życiu nie powinni decydować skrobankowi mordercy w imię liberalnej ideologii. Religia to nie ideologia jak piszesz - też brak wiedzy z twojej strony Chciałabyś chrześcijan zamykać w psychuszce, no nie? Widać po emocjach, że sama wcześniej tam trafisz niedojdo. pa!☺
anonim2015.07.13 15:25
@Krystyna "radze przyjrzeć się przeciętnej 11-12 latce." Czy rozmawiamy o kimś konkretnym? Bo jak na razie to piszesz ogólne bzdury, tak jakby wszystkie 11-12 latki były gwałcone i zachodziły w ciążę. Sprowadzasz sprawę zabijania dzieci do jakichś wyjątkowych sytuacji nie mieszczących się w ułamku promila. "bo to " dla dobra dziecka" ale już dobro dziewczynki mniej się będzie liczyło ???" Skąd kobieto wiesz czyje dobro jest ważniejsze?! W ogóle czyjeś jest ważniejsze za cenę życia drugiego? Skąd wiesz, że rodząc, niekoniecznie "drogami natury skazujesz tę dziewczynkę na śmierć?! Pitolisz o małej miednicy, pogruchotanych kościach żeby stworzyć atmosferę i każesz przyglądać się 11-12 latkom powszechnie chodzącym w ciąży. Masz paranoję? Wracając do tematu, skąd wiesz czyje dobro jest ważniejsze? Dobro osoby poczętej się dla ciebie nie liczy? A może jeżeli się da to należy pogodzić oba dobra? Przecież zabicie własnego dziecka nie wyleczy traumy po gwałcie ".....cenicie pewnego starego skrobaka...." Ten "skrobak" wyrażał żal. Wie że robił coś złego. Zna te problemy i traumy z praktyki. Miał do czynienia ze złem bo sam w nim brał udział. Dotarło coś do ciebie?
anonim2015.07.14 4:56
@Krystyna Najprawdopodobniej jesteś bardzo skrzywdzoną lub (i) bardzo złą kobietą, która siebie samej nienawidzi. Wypisujesz takie ohydne rzeczy, że w miarę empatycznemu człowiekowi w głowie się nie mieszczą takie brednie. Pod płaszczykiem troski o wyimaginowane 11-12 latki bredzisz o wirtualnych "faktach", które niewiele, mają wspólnego z totalną aborcją z aborcją na szeroką skalę z holokaustem! I to twoje nienawistne bydlęce słownictwo! Przyszłaś tu odreagować niepowodzenia życiowe i wyrzygać morze nienawiści. To wszystko na ten temat.... Ogarnij się dziewczyno! Próbowałaś egzorcyzmów? Ale najpierw psychiatra! Mam nadzieję, że ci przejdzie.
anonim2015.07.16 21:18
To było na serio? Czy tylko tak pro forma? Bo bardziej żenującego tekstu dawno nie czytałem.